Localizations image

Regeneracja ► Naprawa ► Czyszczenie ► Koszt turbosprężarek ► Ceny

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.57

Koszt utrzymania turbosprężarki w samochodzie z silnikiem diesla to dla nieuważnych kierowców samochodów z silnikiem diesla prawdziwe utrapienie, głównie dlatego, że jest to element bardzo drogi i łatwo można go uszkodzić – eksploatacja bez oleju, olej niskiej jakości, czy brudne filtry to prosta droga do uszkodzenia turbosprężarki, koszt, której później jest obowiązkowym wydatkiem – auto wyposażone w turbosprężarkę nie może pracować bez turbosprężarki. Biorąc pod uwagę, że koszt turbosprężarek to średnio cena powyżej 2 tysięcy złotych nie powinno dziwić, że kierowcy szukają sposobu, aby tanio naprawić turbosprężarkę, niewiele jednak osób szuka sposobu, aby jak najdłużej utrzymać turbo w dobrej kondycji, co powinno być, i jest zresztą, doskonałym sposobem na zmniejszenie kosztu turbosprężarek.

Regenerowana turbina i jej cena
Koszt turbosprężarek


Jak zmniejszyć koszt utrzymania turbo przed naprawą turbin?

Najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów turbosprężarek pod maskami naszych samochodów jest odpowiednia pielęgnacja i dbanie o stan turbosprężarki samochodowej. Jeśli dołożymy wszelkich starań, aby turbosprężarka nie zużywała się szybciej, niż powinna, to istnieje uzasadnione podejrzenie, że przeżyje samochód, zwłaszcza jeśli analizowanym przypadkiem będzie pancerna turbosprężarka z jeszcze bardziej wytrzymałego silnika 1,9 TDI. Mówiąc kolokwialnie, spadki masy karoserii (rdza) prędzej uniemożliwi nam korzystanie z samochodu, niż zatarta turbosprężarka. Logiczne pytanie, jakie się nasuwa, to, w jaki sposób odpowiednio zadbać o turbinę? Otóż najlepszym sposobem na zmniejszenie kosztu turbosprężarek jest wykorzystanie odpowiedniego dedykowanego do konkretnego samochodu oleju silnikowego. Jak podają autoryzowane serwisy Meletta, 7 z 10 przyczyn uszkodzenia turbosprężarki związane jest z olejem. Pozostałe nie są jakieś szczególnie wyjątkowe, ponieważ są to ciała obce, jakie przedostały się do układu i mechanicznie zniszczyły turbo, czy na przykład zacięty siłownik, który również stosunkowo często ulega usterkom, jednak najczęstszą przyczyną jest właśnie problem z olejem.

Właściwie użytkowana turbosprężarka samochodowa
Jak zmniejszyć koszt utrzymania turbo przed naprawą turbin?


Jak olej wpływa na koszt turbosprężarek?

Olej syntetyczny to najbardziej typowy ze stosowanych w dieslach z turbo olejów. Zapewnia on wysokie właściwości smarne z zachowaniem długiej żywotności. Spotkałem się osobiście kiedyś z przypadkiem, w którym uszkodzenie rdzenia było ewidentnie spowodowane niedostateczną ilością oleju. Kanały smarne były w dobrej kondycji, filtry były wymienione i też całkiem sprawne. Jedynie brakło oleju. Kiedy poinformowaliśmy, o tym klienta w odpowiedzi usłyszeliśmy, że przykro mu, ale olej jest drogi… Cóż, regeneracja turbiny i związany z tym koszt turbosprężarek jest znacznie większy niż koszt porządnego oleju. Dostarczanie oleju na rdzeń odbywa się z pomocą mechanicznej pompy oleju, która pracuje jedynie przy włączonym silniku. To bardzo istotne, przy włączonym silniku, nie przy włączonym zapłonie, dlatego też tak ważne jest, aby po włączeniu silnika diesla dać mu chwilę na rozprowadzenie oleju po układach i nieskazywanie go na pracę na wysokich obrotach od razu po uruchomieniu. Identycznie ma się sytuacja po zakończeniu zwłaszcza forsownej jazdy – jeśli zgasimy silnik po wielu kilometrach intensywnej jazdy, odetniemy dopływ oleju do turbosprężarki i podobnie jak w przypadku ciężkiej pracy na zimnym silniku zaraz od uruchomienia skażemy turbosprężarkę na pracę bez smarowania, a kręcące się jeszcze rdzenie, z powodu działającej na nie siły bezwładności (czy siły odśrodkowej, jeśli mamy być obserwatorami z zewnątrz) na pewno się zatrą, nawet jeśli nie będzie to sytuacja nagminna.

Turbina po wymianie gotowa do montażu
Jak olej wpływa na koszt turbosprężarek?


Koszt turbosprężarek a cena regeneracji

Nie zawsze zniszczenie turbo musi wiązać się z wymianą turbosprężarki – bardzo często można koszt uszkodzonych turbosprężarek zmniejszyć o znaczną część, pod warunkiem skorzystanie z usług regeneracji turbo. Koszt turbosprężarek prosto ze sklepu to zazwyczaj 4 albo nawet 5 razy tyle, co koszt regeneracji turbosprężarek. Turbosprężarka w sklepie kosztuje więcej, ponieważ opatrzona jest gwarancją i ma parametry pracy dokładnie, takie jak mieć powinna. Pytanie więc czym różnią się turbosprężarki regenerowane – otóż… niczym. Gwarancja, jaka obejmuje turbosprężarkę po regeneracji, jest identyczna, jak gwarancja nowego turbo, osiągi również ma identyczne, ponieważ jest to warunek przejścia procesu regeneracji – jeśli wydruki parametrów na maszynie nie będą mieścić się w dopuszczalnych przez producenta przedziałach, to procedura nie zostanie ukończona, a turbosprężarka nie uzyska statusu zregenerowanej.

Turbina z serwisu po regeneracji
Koszt turbosprężarek a cena regeneracji


Ile w takim razie kosztuje regeneracja, czy jej cena się zmienia?

Koszt regeneracji turbosprężarek jest stały, jak kurs lewa do euro i wynosi około 350 złotych. Zmienna natomiast jest cena elementów, które trzeba wymienić w procesie regeneracji – jeśli zafundujemy sobie niewielkie opóźnienie między stwierdzeniem uszkodzenia turbosprężarki i regeneracją, to turbosprężarka zafunduje nam wzrost kosztów regeneracji. Im więcej elementów jest zepsutych, tym więcej elementów trzeba naprawić, czy raczej wymienić, ponieważ materiały wykorzystywane w konstrukcjach turbosprężarek nie poddają się ponownej obróbce – nie spawa się ich ani nie naprawia. Fakt ten jest najbardziej uciążliwy w przypadku elementów niedostępnych w formie części zamiennych, czyli najczęściej muszli korpusów. Jeśli uszkodzeniu ulegnie któraś muszla lub osłona łożyskowania, to koszt regeneracji turbosprężarki znacznie wzrośnie (o ile w ogóle będzie możliwa). Wykorzystanie właśnie takich drogich materiałów sprawia, że to właśnie odlewy korpusów determinują wysoką cenę turbo, a koszt turbiny w turbosprężarce to zaledwie około 88 złotych. Warto skorzystać z usług regeneracji turbosprężarek, ale tylko w autoryzowanej pracowni, która na zregenerowaną przez siebie turbosprężarkę wydają gwarancję na piśmie.

Regenerowana turbosprężarka i jej cena
Ile w takim razie kosztuje regeneracja, czy jej cena się zmienia?

Cennik regeneracji i naprawy turbosprężarek Koszt turbosprężarek

Cena i koszt (netto)
Wycena naprawy turbosprężarek 0 złotych
Rozbiórka turbin 0 złotych
Ustalenie przyczyny uszkodzenia turbosprężarki 0 złotych
Sprawdzenie turbo 0 złotych
Koszt naprawy turbiny do samochodów osobowych i dostawczych (do 3,5 t) 318 złotych (netto) + części
Cena regeneracji turbo do samochodów osobowych i dostawczych 318 złotych (netto) + części
Koszt naprawy turbosprężarki do samochodów (poniżej 3,5 t) osobowych i dostawczych 318 złotych (netto) + części
Cena regeneracji turbin do samochodów użytkowych osobowych 318 złotych (netto) + części
Regeneracja turbosprężarek do samochodów dostawczych ciężarowych 366 złotych (netto) + części
Naprawa turbiny do samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 t) 366 złotych (netto) + części
Koszt regeneracji turbosprężarki do samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych 366 złotych (netto) + części
Naprawa zmiennej geometrii podawania spalin turbo 163 złote (netto) + części
Regeneracja VNT, VTG, VGT turbosprężarek do samochodów osobowych i użytkowych 163 złote (netto) + części
Czyszczenie geometrii turbin do samochodów ciężarowych o DMC pow. 3,5 t 163 złote (netto) + części
Cena podstawowej regeneracji turbiny (robocizna + części) 399 złotych do ok. 480 złotych (netto)
Koszt podstawowej naprawy turbo (robocizna + części) 399 złotych do ok. 480 złotych (netto)
Cena podstawowej regeneracji turbin (robocizna + części) 399 złotych do ok. 480 złotych (netto)
Wysłanie przesyłki zawierającej podzespoły do regeneracji jest równoznaczne z zawarciem umowy o wykonanie usługi.

Zarezerwuj termin (usługa Koszt turbosprężarek)

Loader
Zaznacz, aby kontynuować

W tym momencie w wyszukanej przez Ciebie lokalizacji nie ma włączonych żadnych profili mechaników. Aby uzyskać więcej informacji zadzwoń.

Komentarze

Dodaj komentarz

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.