Wymiana oleju po wymianie turbiny
Mało kto wie, że wymiana oleju po wymianie turbiny należy do jednych z ważniejszych czynności, ważna jest również wymiana filtra oleju oraz powietrza. Należy również sprawdzić układ dolotowy oraz intercooler, czy nie zalegają tam resztki oleju. Jeśli stary olej został usunięty, następuje zalewanie turbiny olejem nowym, który odpowiada za smarowanie, dodać warto, że niewystarczające smarowanie, czy też stosowanie gorszej jakości oleju przyczynia się do szybszego zużywania turbosprężarki. Istotny jest również poziom zalania oleju, gdyż jego za mała ilość lub brak spowoduje słabe smarowanie, a z kolei nadwyżka oleju wpływa na przelewanie się go, co może skutkować uszkodzeniem silnika. W przypadku wymiany turbosprężarki, ważne jest pierwsze odpalenie po wymianie turbiny, należy wtedy unikać osiągania wysokich obrotów, należy pozwolić popracować silnikowi „na luzie” przez około 30 minut. Dotyczy to zarówno nowo zakupionej turbiny, jak i tej zregenerowanej, warto również przeprowadzać systematyczne przeglądy turbosprężarki, poziomu oleju w celu uniknięcia poważnych awarii.

Jak wygląda jazda po wymianie turbiny?
W zasadzie jazda po wymianie turbiny nie różni się niczym od jazdy ze starym turbo, oczywiście odczujemy lepszy komfort z jazdy, ponieważ nic nie będzie nam gwizdać, ani hałasować po maską. Wspomnieliśmy wyżej, jak należy odpalać samochód zaraz po wymianie turbosprężarki, czyli że duży wpływ na dalszą eksploatację samochodu ma prawidłowe dotarcie turbo. Jednak co w przypadku, gdy po wymianie turbiny nie odpala nam auto? Przyczyn może być kilka, pierwsza to nieprawidłowo zamontowana turbosprężarka. Jeżeli montujemy turbo po regeneracji i samochód nie chce nam odpalić, może to oznaczać nieprawidłowo przeprowadzoną regenerację lub pominiecie wymiany oleju, uszczelek i filtrów na nowe. W przypadku czynności związanych z wymianą turbosprężarki na nową, jak również z jej regeneracją warto udać się do serwisu, gdzie profesjonalny zespół przeprowadzi cały proces zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Dodaj komentarz

Komentarze
Jeśli wymieniasz turbinę w samochodzie, zaleca się również wymianę oleju silnikowego. Wymiana oleju po wymianie turbiny jest ważna, ponieważ nowa turbina może potrzebować czystszego oleju, aby pracować prawidłowo, a także nowy olej może pomóc w usunięciu ewentualnych zanieczyszczeń pochodzących z uszkodzonej turbiny. Zaleca się również przeprowadzenie przeglądu układu chłodzenia i dolotowego, aby upewnić się, że nie ma tam jakichkolwiek nieszczelności.
Montując nową turbinę najlepiej przeprowadzić diagnostykę całego układu turbodoładowania. A wymiana oleju na nowy oraz filtrów to podstawa, powinni o tym uczyć zdających prawo jazdy