Nowa turbina - jak jeździć?

Aby nie doprowadzić do nagłej awarii nowej turbiny, należy pamiętać o tym, że szybka jazda w sytuacji, kiedy silnik jest zimy, znacznie go obciąża. Co więcej, w ten sposób doprowadzić można do jego szybkiego zużycia. Koleją istotną kwestią jest gaszenie silnika – po pokonaniu długiej trasy wystarczy odczekać do około 2 minut. W ten sposób nie tylko nastąpi ochłodzenie silnika i turbo, ale również wirnik turbiny będzie mógł spokojnie wystopować swoją pracę. Unikać należy również poruszania się wyłącznie po mieście oraz jazdy na niskich obrotach.
Turbosprężarka - jak nie zepsuć nowej – porady - co ile wymiana turbiny?
Główną przyczyną awarii turbosprężarek jest niedostateczna ilość oleju silnikowego, dlatego też pamiętać trzeba o systematycznej kontroli jego poziomu. Nie wolno przekraczać interwałów wymiany oleju oraz filtrów. W przypadku podejrzenia awarii turbo należy jak najszybciej udać się do serwisu, bagatelizowanie głośnej pracy turbo czy też innych objawów doprowadzić może do poważnej awarii układu turbodoładowania. Oprócz układu turbodoładowania należy zadbać także o układ dolotowy – jego nieszczelność wpływa na pracę turbo.
1. Docieranie turbo po regeneracji - Co trzeba zrobić przy wymianie turbiny
Proces docierania turbosprężarki po regeneracji jest czynnością obowiązkową. Oprócz niego pamiętać należy o tym, aby w pierwszej kolejności zlokalizować źródło awarii i je usunąć. Następnie należy wymienić olej na nowy, to samo dotyczy filtrów. W przypadku wymiany uszczelek ważne jest, aby dobrać ich odpowiedni rozmiar, w przeciwnym razie może dojść do wycieku oleju lub też w przypadku za małego rozmiaru uszczelek nastąpić może zator.
2. Jak wydłużyć życie turbosprężarki? - 10 skutecznych sposobów - jak sprawdzić smarowanie turbiny
Przestrzegając tych wskazówek unikniesz nieoczekiwanej awarii układu turbodoładowania:
1. Nie wciskaj gwałtownie pedału gazu w przypadku zimnego silnika.
2. Po długiej podróży nie wyłączaj nagle jednostki napędowej – odczekaj około 2 minut.
3. Nie poruszaj się pojazdem turbodoładowanym wyłącznie w warunkach miejskich.
4. Nie oszczędzaj na oleju silnikowym.
5. Stosuj dobrej jakości filtry.
6. Systematycznie sprawdzaj poziom oleju.
7. W przypadku regeneracji korzystaj tylko ze sprawdzonych serwisów.
8. Poddawaj regularnej diagnostyce układ turbodoładowania.
9. Nie bagatelizuj objawów awarii turbosprężarki.
10. Nie poddawaj pojazdu niepotrzebnym, obciążającym turbinę i silnik modyfikacjom.

3. Docieranie turbiny? - Turbina po regeneracji jak jeździć
Docieranie turbosprężarki jest ostatnim etapem jej regeneracji. Proces ten wygląda następująco – po poprawnym zamontowanym turbo oraz zalaniu turbiny olejem odpalamy auto. Następnie należy pozwolić mu pracować na luzie przed około 40 min. Po tym czasie auto jest gotowe do jazdy. Oczywiście, aby nie doszło do ponownej awarii turbosprężarki, należy przestrzegać zaleceń co do jej prawidłowej eksploatacji. W przeciwnym razie czekać Cię będzie kolejna regeneracja oraz kolejny proces docierania. Plusem będzie to, że tym razem będziesz już wiedział, jak go przeprowadzić.
Dodaj komentarz

Komentarze
Jazda z nową turbiną powinna być podobna do jazdy z standardowym układem napędowym. Istnieją jednak pewne różnice, na przykład:
Turbina może potrzebować trochę czasu na rozgrzanie się, zanim osiągnie pełną moc. Dlatego ważne jest, aby podczas pierwszych kilku minut jazdy prowadzić auto delikatnie.
Podczas jazdy z włączoną turbiną silnik będzie generował więcej mocy, co oznacza, że pojazd będzie przyspieszać szybciej. Należy to brać pod uwagę podczas jazdy po zatłoczonych drogach.
Turbina może być delikatnie głośniejsza od standardowego układu napędowego, ale nie powinna to być zauważalna różnica.
W razie wątpliwości co do sposobu jazdy z nową turbiną najlepiej skonsultować się z mechanikiem, który przeprowadził instalację. Warto pamiętać, że jazda z włączoną turbiną może zwiększyć zużycie paliwa, ale zwiększenie mocy silnika przyspiesza jazdy i pozwala na szybsze przejechanie dalszej drogi.