blog

Doładowanie silników

2 października 2018

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
pracownia naprawy turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

DOŁADOWANIE SILNIKÓW | Rodzaje turbodoładowania samochodów – Turbosprężarka Garrett, KKK, HOLSET, BORGWARNER Turbo, SCHWITZER, MITSUBISHI, IHI – naprawy Meletta

Doładowanie w silnikach spalinowych wykorzystywane jest do zwiększenia ich osiągów oraz poprawienia wydajności spalania, dzięki czemu samochody doładowane wykazują się mniejszą emisją szkodliwych substancji oraz niższym spalaniem od pojazdów z wolnossącymi jednostkami napędowymi o tej samej mocy.

Zwykle układy doładowania podzielone są na dwie grupy: doładowanie mechaniczne oraz turbodoładowanie. W pierwszym przypadku sprężarka napędzana jest bezpośrednio przez układ rozrządu jednostki napędowej lub dodatkowo montowany silnik elektryczny. Jest to rozwiązanie, które wymaga częściowego poboru mocy z silnika, jednak wzrost wydajności dzięki sprężanemu powietrzu jest wyraźnie wyższy. Taki układ nie wpływa na zmianę kształtu krzywej momentu obrotowego, jedynie zwiększając jej wartości, samochody ze sprężarkami mechanicznymi cechują się sprawniejszą pracą już przy niskich obrotach i całkowitym brakiem charakterystycznego dla turbosprężarek efektu turbodziury. Pomimo wykorzystywania mocy silnika sprężarki mechaniczne są w stanie doprowadzić do jego niższego spalania. Są to jednak konstrukcje znacznie komplikujące konstrukcję silnika, przez co czynności eksploatacyjne takie jak wymiana rozrządu stają się dużo trudniejsze do wykonania i droższe.

regeneracja turbo

Typowe układy doładowania silników

Zdecydowanie częściej stosowanym typem doładowania są turbosprężarki. W odróżnieniu od sprężarek mechanicznych turbosprężarki napędzane są przez spaliny wydostające się z kolektora wydechowego i trafiające na wirnik turbiny. Taki układ pozwala na zmianę krzywej momentu obrotowego, a także osiągnięcie o wiele wyższej mocy niż doładowanie mechaniczne oraz poprawę charakterystyki pracy silnika. Dzięki wykorzystywaniu gazów wylotowych nie występuje tu wysilenie jednostki napędowej ani marnowanie jej mocy. Turbosprężarki pomagają konstruktorom przy zmniejszaniu masy pojazdu, ponieważ dzięki nim z dużo mniejszej pojemności można uzyskać wyższą moc. Dla porównania można spojrzeć na silniki grupy VAG: jednostka 1.4TSI osiąga moc nawet do 160KM, a więc o 35KM więcej od wolnossącej jednostki 1.8. Turbodoładowanie usprawnia także przemieszczanie się na dużych wysokościach, gdzie zawartość tlenu jest niższa i jednostki wolnossące mogą tracić nawet do 50% swojej nominalnej mocy. Układy turbodoładowania posiadają jeszcze jedną, niezwykle przydatną cechę: silniki wyposażone w turbosprężarki mają zdecydowanie lepiej opłukiwane ze spalin cylindry. Niestety układy te nie są idealne i posiadają swoje wady. Jedną z nich jest temperatura sprężanego powietrza, która jest zbyt wysoka aby mieszanka paliwowo-powietrzna była właściwie spalana. Rozwiązaniem okazuje się powszechnie montowana chłodnica międzystopniowa – intercooler. Kolejnym problemem jest dodatkowa przestrzeń w komorze silnika, potrzebna do zamontowania turbosprężarki i chłodnicy międzystopniowej. Największą jednak bolączką jest wrażliwość nowszych turbosprężarek na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i drobiny materiałów lub problemy z koniecznym do utrzymywania sprawności urządzenia olejowaniem. Takie przypadłości mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń turbosprężarki, która wymagać będzie w takim przypadku regeneracji w profesjonalnym zakładzie TurboService Pawlik ASO Bosch Diesle Service.

regeneracja turbo

Nietypowe układy doładowania silników

Istnieje jeszcze jeden rodzaj doładowania silników, czyli sprężarka typu Comprex, której praca polega na bezpośrednie przekazanie energii spalin do sprężania powietrza przy wykorzystaniu zjawisk falowych. Nie jest to jednak często spotykany system, który znalazł się w tylko dwóch seryjnie produkowanych modelach: Oplu Senator z silnikiem 2.3D oraz produkowanej w latach 1992-1997 IV generacji Mazdy 626, także w silniku wysokoprężnym, o pojemności dwóch litrów.

regeneracja turbo
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Piotr
2023-01-25 10:05:19
Doładowanie silników w samochodach polega na zwiększeniu ilości powietrza dostarczanego do silnika za pomocą turbosprężarki. Dzięki temu, silnik jest w stanie wykorzystać więcej paliwa, co przekłada się na zwiększenie mocy i momentu obrotowego. W efekcie, pojazd osiąga lepsze osiągi. Istnieje kilka sposobów na doładowanie silnika, w tym poprzez turbosprężarki oraz kompresory mechaniczne. Turbosprężarki są najczęściej wykorzystywane w samochodach, ponieważ są one bardziej efektywne i prostsze w obsłudze. Kompresory mechaniczne, z kolei, są często stosowane w samochodach sportowych i wyścigowych. Obie metody mają swoje wady i zalety, dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań kierowcy oraz producenta samochodu. Warto jednak pamiętać, że doładowanie silnika wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacji oraz koniecznością regularnej kontroli i serwisowania turbosprężarki.
mirek
2020-03-05 10:34:45
Zastanawiam się właśnie nad doładowaniem comprex. Głównie chodzi mi o poprawienie osiągów.
Cypria
2019-08-27 12:26:29
Fajnie, że ktoś w końcu postanowił krótko i zwięźle opisać układy doładowania silników :)

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60