blog

Turbodziura - przyczyny

20 stycznia 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
turbosprężarka-naprawa

Podejrzewasz, że u Ciebie występuje turbodziura? Przyczyny jej występowania leżą w braku połączenia wirnika z silnikiem spalinowym, który nabiera rozpędu dopiero po uzyskaniu odpowiedniej dawki spalin. Wymagana prędkość wirnikowa w dużej mierze jest uzależniona od obciążenia silnika i jego osiąganych obrotów, a te często są połowiczne. W pojazdach osobowych turbodziura jest odczuwalna przede wszystkim na niskich obrotach silnika. Wirnik w takiej sytuacji nie kręci się wystarczająco szybko, a panujące w układzie ciśnienie doładowania jest niewystarczające, aby uzyskać turbo przyspieszenie. Turbodziura 1.9 TDI jest zjawiskiem, które może doświadczyć jedynie posiadacz układu turbodoładowania i stanowi niepożądany efekt zwłoki w działaniu turbosprężarki. Opóźniona reakcja na przyspieszenie wpływa na dynamikę jazdy, a także na ekonomiczność spalania. W momencie trwania turbodziury paliwo nie jest w pełni wykorzystywane, co zwiększa jego zużycie i emisje spalin do atmosfery.

Turbodziura - przyczyny

Jak pozbyć się turbodziury?

Podejmując się działania, jakim jest likwidacja turbodziury, najskuteczniejszą metodą będzie montaż turbosprężarki o zmiennej geometrii. Turbosprężarka ze zmienną geometrią dzięki występującej kierownicy turbiny i możliwości zmiany kąta łopatek kierujących przepływem spalin, w sposób skuteczny doprowadza do rozpędu wirnika, poprzez maksymalne wykorzystanie wszystkich spalin. W efekcie otrzymujemy wymagane rozpędzenie wirnika, bez obowiązku wprowadzenia w wysokie obroty silnika samochodowego. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się turbodziury w swoim pojeździe, to warto zdecydować się na zmienną geometrię łopatek turbiny. Biegła zmiana pozycji łopatek pod określonym kątem pozwoli ograniczyć opóźnienia termosprężarki na wciśnięciu pedału gazu i uzyskać sprawne przyspieszenia pojazdu. W przypadku samochodów wyczynowych likwidacja turbodziury jest możliwe poprzez zastosowanie systemu ALS. System ten opiera się na podtrzymaniu cienienia doładowania poprzez dawkowanie powietrza i paliwa do wydechu, przed występującą turbiną. Gdy dochodzi do zamknięcia przepustnicy miszmasz paliwowo-powietrzny spala się w sposób właściwy, co finalnie przyczynia się do utrzymywania wymaganej prędkości i zminimalizowaniu opóźnienia we włączeniu się turbosprężarki.

Jak pozbyć się turbodziury?
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dawid
2023-01-13 13:31:45
Turbodziura jest to uszkodzenie turbosprężarki, które może prowadzić do jej awarii. Istnieje wiele przyczyn powstawania turbodziury, w tym: Niedoświadczeni kierowcy, którzy nie przestrzegają instrukcji producenta dotyczących pracy silnika. Nieprawidłowa eksploatacja: przegrzanie silnika, jazda z niskim poziomem oleju silnikowego, nieodpowiednie paliwo. Niedoskonałości konstrukcyjne: wady fabryczne, niska jakość materiałów. Zanieczyszczenie: zanieczyszczenie oleju silnikowego, zanieczyszczenie powietrza dolotowego. Zużycie: naturalne zużycie turbosprężarki po długim okresie użytkowania. Nieprawidłowe lub brak serwisowania: brak wymiany oleju, filtrów, nieregularne przeglądy. Aby uniknąć turbodziury, ważne jest regularne serwisowanie pojazdu i przestrzeganie instrukcji producenta dotyczących eksploatacji silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi