Czy można jeździć bez sprawnej turbiny?
Doszło do awarii Twojej turbosprężarki i zastanawiasz się, jak długo można jeździć z uszkodzoną turbiną i czy w ogóle jest to dozwolone? Otóż podróżowanie z niesprawnym układem turbodoładowania, w skład którego wchodzi turbosprężarka, może spowodować jej poważną, a zarazem nieodwracalną awarię. To samo dotyczyć może również jednostki napędowej.
Jeżeli turbina padła podczas jazdy najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie lawety. Zdecydowanie odradza się kontynuowanie jazdy.
1. Podpowiadamy, jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu
Usterkę w układzie turbodoładowania w pierwszej kolejności sygnalizują głośne dźwięki dochodzące spod maski; świst, pohukiwanie, gwizd lub zgrzyt. Uwagę przykuć powinny również kłęby dymu o zabarwieniu białym, czarnym, a czasami nawet niebieskim, wydobywające się z układu wydechowego. Niesprawna turbosprężarka będzie wpływała na zaburzenie pracy jednostki napędowej – spadek mocy pojazdu, szarpanie czy też dławienie się silnika.
Objawami awarii turbiny jest również znaczny ubytek oleju silnikowego. Kapiący olej z turbiny może być przyczyną rozszczelnienia turbiny, zbyt dużą jego ilością w misce olejowej, za dużym ciśnieniem w skrzyni korbowej, którego przyczyną najczęściej jest zatkana odma olejowa. Zaleca się systematyczną diagnostykę układu turbodoładowania oraz cykliczną kontrolę poziomu oleju silnikowego.
Objawy zatartej turbiny
Niedostateczny poziom oleju silnikowego doprowadzić może do zatarcia turbosprężarki. Wtedy zostać może również uszkodzony wirnik turbiny. Podczas swojej pracy wirnik mając kontakt z obudową turbo wytwarza opiłki metalu, które doprowadzić mogą do zatkania przewodów olejowych, a także to awarii jednostki napędowej.
Olej silnikowy chroni nie tylko przed zatarciem turbo i silnika, ale również odprowadza nadmiar ciepła i zapobiega występowaniu rdzy. Dlatego tak bardzo ważna jest jego cykliczna kontrola oraz wymiana. Stary olej nie tylko pozbawiony jest swoich właściwości, ale również zawierać może różnego rodzaju zanieczyszczenia, które przedostały się do układu turbodoładowania przez dolot.
Podczas wymiany oleju zadbać należy również o wymianę filtrów – ich jakość także ma znaczenie.
Dodaj komentarz

Komentarze
Turbina jest ważnym elementem układu dolotowego silnika, który wykorzystuje ciśnienie spalin, aby dostarczać dodatkową ilość powietrza do silnika, co zwiększa jego moc. Jeśli turbina jest uszkodzona lub niesprawna, silnik będzie miał mniej mocy i będzie pracował z niższą efektywnością. Dlatego jeśli turbina jest niesprawna, nie powinno się jej używać i trzeba ją naprawić lub wymienić. Jazda z uszkodzoną turbiną może powodować poważne uszkodzenie silnika, a także spowodować, że pojazd będzie miał mniej mocy i będzie słabiej przyspieszał.
Dlatego też jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy uszkodzenia turbiny, należy natychmiast zatrzymać pojazd i udać się do specjalisty w celu diagnostyki i ewentualnej naprawy.