Localizations image
Strona główna / Aktualności / Zestaw Naprawczy Turbosprężarki – Skład zestawu

Zestaw Naprawczy Turbosprężarki – Skład zestawu

Co wchodzi w skład zestawu naprawczego turbosprężarki?

By zwiększyć osiągi silnika, bez ingerencji w jego konstrukcję, konieczne jest zastosowanie układu doładowującego. Układ ten za zadanie ma dostarczyć do silnika zwiększoną ilość tlenu, co spowoduje zwiększenie intensywności spalania paliwa. W silniku spalinowym pełni tę rolę mechaniczny kompresor lub napędzana siłą gazów wydechowych turbosprężarka. W przypadku turbosprężarki, ergonomia pracy jest znacząco większa, ponieważ wykorzystywana jest siła spalin, a kompresor wykorzystuje część mocy pracującego silnika. Turbodoładowanie staje się powoli standardem, a turbosprężarka jest montowana niemal w każdym silniku wysokoprężnym. Jak jest zbudowana i czy często pojawiają się usterki związane z eksploatacją? Czy można ją naprawiać i czy dostępne są zestawy naprawcze?


Turbosprężarka rozłożona i wyczyszczona gotowa na wymianę zestawu naprawczego
Zestaw naprawczy turbosprężarki

Turbosprężarka, tak jak jej nazwa, składa się z dwóch części, turbiny – części ciepłej i sprężarki – części zimnej. Ze względu na warunki w jakich pracuje (200tyś obr/min i 900 stopni C) jej konstrukcja jest bardzo odporna na wysokie temperatury, ale podatna na uszkodzenia mechaniczne. Stąd też, usterki nie są rzadkie, a większość producentów dostarcza pełne zestawy naprawcze. Co może ulec uszkodzeniu w konstrukcji turbosprężarki? Podstawowym czynnikiem, który może doprowadzić do uszkodzenia naszej turbosprężarki, to brak czynnika smarnego, którego rolę w podzespole pełni olej silnikowy. Jest on dostarczany przewodami olejowymi na łożysko ślizgowe wałka, na którym turbina i talerz kompresji są osadzone. Jest to najbardziej newralgiczne miejsce w całej konstrukcji, ponieważ zajmuje się przełożeniem mocy z turbo na sprężarkę i wymaga ciągłego smarowania. Stąd też, zaraz po włączeniu silnika nie należy wprowadzać silnika na wysokie obroty – olej nie dotarł jeszcze do turbiny. Analogiczna sytuacja ma miejsce, kiedy zatrzymamy pojazd po forsownej jeździe i zgasimy silnik – elektryczna pompa oleju przestaje dostarczać go na łożysko turbosprężarki, która dzięki swojej bezwładności, kręci się jeszcze jakiś czas, niestety już bez smarowania. Może to z łatwością doprowadzić do jej uszkodzenia. Aby olej silnikowy nie przedostał się do gazów tłoczonych do silnika, stosowane są pierścienie uszczelniające. Z powodu wysokich temperatur panujących w środowisku pracy turbo, niemożliwe stało się wykorzystanie elastomerów, a zastąpiono je metalowymi pierścieniami które spełniają funkcję uszczelnienia dynamicznego. Musi ono być sprawne, dla uniknięcia sytuacji tłoczenia do komory spalania oleju napędowego, który spalając się, doprowadzi do rozbiegania silnika, a w konsekwencji, nawet, do zniszczenia całej jednostki napędowej.


Zużycie eksploatacyjne turbosprężarek

Ponieważ układ doładowujący silnik jest zawodny, a zużycie eksploatacyjne, nawet w przypadku odpowiedniego korzystania z podzespołu, daje o sobie znać, większość producentów wydaje do swoich turbin tzw. zestawy naprawcze. Takie zestawy naprawcze do turbosprężarek, zazwyczaj, składają się z łożyska, pierścieni, zabezpieczeń panewki, śrub i nakrętek. Podczas czyszczenia turbiny praktycznie zawsze wymieniany jest cały zestaw naprawczy, a jego cena oscyluje w granicach kilku set złotych. Niestety w przypadku uszkodzenia wirnika, talerza lub korpusu, cena drastycznie rośnie. Garrett, jeden z czołowych producentów turbodoładowania, w trosce o zadowolenie swoich klientów, dostarcza turbosprężarek GOR czyli fabrycznie regenerowanych. Są to podzespoły oddane do skupu, które inżynierowie producenta, w swoich pracowniach przywrócili do życia. Statystycznie są o połowę tańsze, ale producent udziela na nie takiej samej gwarancji jak na podzespoły fabrycznie nowe.

Zamontowana w imadle turbosprężarka do Volkswagena w czasie regeneracji
TURBOSPRĘŻARKA DO SAMOCHODU VOLKSWAGEN

 

Jak sami Państwo widzicie, regenerowanie podzespołów wpływa bardzo pozytywnie na ergonomię eksploatacji, znacznie zmniejszając koszty na jakie narażony jest potencjalny użytkownik. Warto również wiedzieć, że prócz pracowni producenta, jest wiele warsztatów, które autoryzację producenta posiadają, a napraw dokonują z dbałością o najmniejsze szczegóły. Podobną dokładnością możemy poszczycić się i my, Bosch Service Pawlik w Stalowej Woli, zapraszamy wszystkich do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące turbosprężarek i układu doładowania silnika.

Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Gdzie kupić turbosprężarkę? - Poradnik 02 października 2018

Gdzie kupić turbosprężarkę? - Poradnik

Na co zwrócić uwagę przy zakupie turbosprężarki Auto turbodoładowane to...

Litwa (LT) – Regeneracja turbosprężarek i naprawa turbin w Litwie (Lietuva) – cała Europa 18 kwietnia 2019

Litwa (LT) – Regeneracja turbosprężarek i naprawa turbin w Litwie (Lietuva) – cała Europa

Litwa, która również jest nazywana Republiką Litewską to państwo Europy, w...

Austria (A) – regeneracja turbo i naprawa turbosprężarek w Austrii – cała Europa 05 kwietnia 2019

Austria (A) – regeneracja turbo i naprawa turbosprężarek w Austrii – cała Europa

Austria to państwo, które jest położone w Europie Środkowej i jest w nim możliwość...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.