Localizations image
Strona główna / Aktualności / Na czym polega regeneracja turbiny

Na czym polega regeneracja turbiny

Na czym polega proces regeneracji turbiny?

Na czym polega regeneracja turbiny | Innowacyjna technologia, proces naprawy turbosprężarki, wymiana turbo, nowe metody odnowy, nowoczesne maszyny Warsztat Bosch Diesel Service wychodzi naprzeciw awarii dostarczając sprawdzone i wysokiej jakości części Melett(CHRA) – Turbina działa i wygląda jak nowa!!

Turbosprężarka po odbyciu pełnego procesu regeneracji turbiny
Na czym polega proces regeneracji turbiny?


Znaczenie turbosprężarek w samochodach

Turbina jest kluczowym dla działania podzespołem w obecnie najpowszechniej stosowanym systemie doładowania – turbosprężarce. Często przy okazji omawiania pojazdów turbodoładowanych pada słowo „regeneracja”, jednak mało osób wyjaśnia co kryje się pod hasłem.

Turbosprężarki zaczęto powszechnie stosować już w pierwszej połowie ubiegłego wieku, choć wtedy jedynie w pojazdach ciężarowych, to w 1973 roku zaczęły pojawiać się także pod maskami samochodów osobowych i są aktualnie najczęściej spotykanym układem doładowania jednostki napędowej, pojawiając się przy niemal każdym silniku wysokoprężnym i wielu jednostkach benzynowych. Produkowane z odpornych na wysokie temperatury, korozję i ścieranie stopów i materiałów urządzenia potrafią pracować przez bardzo długi okres, nim zaczną się pojawiać pierwsze oznaki ich wyeksploatowania. Dla przykładu: Kadłuby turbin powstają z materiału o nazwie Ni-Resist, korpusy sprężarek ze specjalistycznych stopów aluminium, wałki turbosprężarek ze stali chromowo-niklowo-wolframowej, wirniki turbin z kolei mogą być wytwarzane z różnych stopów: czystego tytanu, stopu Inconel lub MaRM247. Łożyska są natomiast wykonywane przy wykorzystaniu stopów odlewniczych brązu B102.

Znaczna i znacząca turbosprężarka z samochodu w pracowni regeneracji na stole
Znaczenie turbosprężarek w samochodach


Przebieg regeneracji

Pomimo wykorzystania tak wytrzymałych materiałów układy turbodoładowania mogą ulec uszkodzeniu, spowodowanym dostaniem się do wnętrza turbosprężarki drobin materiałów i różnych zanieczyszczeń czy złym olejowaniem urządzenia czy wyeksploatowaniem(to dotyczy jednak przede wszystkim długo używanych lub wadliwych egzemplarzy). Do awarii turbo doprowadzić może też sam użytkownik pojazdu weń wyposażonego, nie stosując się do podstaw eksploatacji takiego samochodu. Aby uniknąć wysokich kosztów wymiany urządzenia na nowe, można oddać uszkodzoną turbosprężarkę do profesjonalnego zakładu celem jej regeneracji. Czym jednak owa regeneracja turbosprężarki jest? lub inaczej zadając pytanie, na czym polega regeneracja turbiny mówimy tak.

Regeneracja przebiegła sprawnie - zregenerowana turbosprężarka
Przebieg regeneracji

Regeneracja turbosprężarki to nic innego jak naprawa urządzenia przy wykorzystaniu nowych części. Po trafieniu do wyspecjalizowanego serwisu turbosprężarka zostaje rozebrana na części i dokładnie wyczyszczona, niektóre elementy poddawane są także piaskowaniu. Gdy wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, pracownicy warsztatu przystępują do skrupulatnego sprawdzenia każdej części pod kątem nawet najmniejszych mankamentów, ponieważ uszkodzone elementy nie zostaną ponownie zamontowane. Zamiast nich pojawią się nowe komponenty o takich samych parametrach jak oryginalne w momencie wyjścia z fabryki, zaś elementy, które pojawią się ponownie zostają wyczyszczone przy wykorzystaniu ultradźwięków tak, by mieć pewność, że żadna drobinka nie pojawi się w nowo złożonym egzemplarzu. Wraz z uszkodzonymi częściami w trakcie regeneracji inżynierowie z Melett serwis - Pawlik dokonują wymiany elementów eksploatacyjnych układu turbodoładowania, czyli uszczelek, pierścieni uszczelniających i łożysk. Po przeprowadzeniu wymiany pozostaje złożenie układu turbodoładowania oraz wyważenie rdzenia turbosprężarki, a także regulacja nastawu kierownic turbiny(jedynie w przypadku urządzeń z technologią zmiennej geometrii kierownic turbiny). Po tak przeprowadzonej regeneracji urządzenie wraca do właściciela, który będzie mógł cieszyć się z jego użytkowania jeszcze przez długie lata.

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Objawy uszkodzonej turbiny 02 października 2018

Objawy uszkodzonej turbiny

Objawy uszkodzenia turbiny – Co powinieneś wiedzieć!!! – Ważne informacje...

Turbosprężarka - Co to jest turbosprężarka oraz jej działanie 02 października 2018

Turbosprężarka - Co to jest turbosprężarka oraz jej działanie

Łopatki wirnika poruszane siłą przepływu powietrza, z punktu widzenia historii...

Melett serwisy – Regeneracja Turbiny Passat B5 02 października 2018

Melett serwisy – Regeneracja Turbiny Passat B5

Regeneracja turbiny Passat B5, B6 w autoryzowanej pracowni – turbosprężarki...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.