blog

Koras - co to znaczy?

27 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Koras, czyli rdzeń turbo jest jednym z najważniejszych komponentów turbosprężarki, często określany jest mianem jej serca. Koras turbo składa się z wirnika (od strony turbiny) oraz koła kompresji (od strony sprężarki) łączy je wał znajdujący się w korpusie.

co to znaczy koras

W przypadku regeneracji to właśnie wymiana rdzenia turbiny jest najczęściej przeprowadzanym zabiegiem. Montując nowe CHRA, pomimo iż jest ono już fabrycznie wyważane na linii produkcyjnej, w naszym serwisie dodatkowo doważamy i wyważamy z niższymi tolerancjami niż te założone przez producenta. Celem przeprowadzania korekty jest zlikwidowanie mas niewyważenia.

1. Rdzeń turbosprężarki – co się może uszkodzić?

Jak już zostało wspomniane, rdzeń turbiny składa się z elementów wirujących, jakimi są: wirnik i koło kompresji – to one najczęściej ulegają awariom. W przypadku wirnika turbiny do jego uszkodzenia dochodzi najczęściej w przypadku kontaktu z ciałem obcym, który doprowadzić może do poważnego defektu łopatek. Innym czynnikiem jest nadmierna prędkość obrotowa, która doprowadzić może do pęknięcia lub urwania wirnika.

Przyczyną awarii turbo, a co za tym idzie jej komponentów, jest niedostateczne smarowanie. Brak oleju doprowadzić może do zatarcia elementów wirujących, co więcej olej silnikowy posiada właściwości chłodzące. Dlatego też może dojść do przegrzania turbo, charakterystyczne dla tego typu sytuacji są zdeformowane łopatki wirnika – zazwyczaj zwrócone w jednym kierunku. Zbyt wysoka temperatura spalin powodować może również skazy na kole kompresji – powstaje wówczas charakterystyczna skórka pomarańczy na jego ścianie od strony turbiny.

Regeneracja turbo – czy to ma sens?

Poddanie turbo regeneracji ma sens jedynie w przypadku, kiedy proces ten zlecony zostanie sprawdzonemu i doświadczonemu serwisowi. Jest to ważne, ponieważ, dokładność, z jaką przeprowadzona zostanie regeneracja wpływa na jej dalszą pracę oraz żywotność.

regeneracja turbosprężarki

Proces regeneracji to nie wszystko. Przed zamontowaniem turbosprężarki w pojeździe należy odpowiednio przygotować układ turbodoładowania, oznacza to, że należy pozbyć się starego oleju silnikowego, wyczyścić przewody olejowe oraz usunąć wszelkie usterki, które mogłyby ponownie uszkodzić turbosprężarkę.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi