blog

Czym jest spowodowana turbodziura?

8 Grudzień 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Czym jest spowodowana turbodziura?

Turbo dziurę powoduje brak mechanicznego połączenia wirnika turbosprężarki z silnikiem – wirnik jest napędzany gazami spalinowymi, które dla poruszenia wirnika muszą mieć odpowiednią prędkość. Turbo dziura w samochodach osobowych powstaje zazwyczaj w niskim zakresie prędkości obrotowej silnika, ponieważ turbina zaczyna dopiero efektywnie wykorzystywać energię spalin w przedziale około 1400-2000 obr./min. Odczujemy wtedy wyraźną poprawę przyspieszenia. Turbo dziura powstaje także w momencie zamykania przepustnicy, czuli na przykład w trakcie hamowania, zwalniania lub zmiany przełożeń. W trakcie zamknięcia przepustnicy w układzie wydechowym dochodzi do obniżenia energii spalin, przez co wirnik turbiny zaczyna zwalniać.

Co to jest turbodziura? - Turbo dziura przyczyny

Zjawisko turbo dziury jest to subiektywne odczucie kierowcy, które polega na opóźnieniu w reakcji silnika doładowanego na naciśnięcie pedału gazu. Pamiętajmy, że to zjawisko występuje tylko w silnikach wyposażonych w turbosprężarkę. Przyczyną powstawania turbo dziury jest fakt, że obracający się wirnik turbiny nie jest w żaden sposób mechanicznie podłączony do silnika. Napędzają go tylko gazy spalinowe wydostające się z silnika, który, aby rozpędzić wirnik, muszą mieć odpowiednią prędkość. To z kolei jest zależne od obrotów silnika i stopnia jego obciążenia. Te dwa parametry czasem nie są wystarczające do tego, aby turbosprężarka pracowała efektywnie.

Czym jest spowodowana turbodziura?

Co to jest turbodziura? Czy da się coś z nią zrobić? - Turbo dziura objawy

Obecnie na tzw. turbo dziurę narzekają z reguły użytkownicy samochodów z silnikami wysokoprężnymi starszej daty lub małymi jednostkami benzynowymi z turbodoładowanie. Tym terminem potocznie określa się chwilę zwłoki, która towarzyszy nagłemu wciśnięciu pedału gazu, szczególnie gdy poruszamy się na niskich obrotach silnika. Niestety, nie ma skutecznej metody na pozbycie się turbo dziury. Aby zmniejszyć jej uciążliwość, powinniśmy zmienić styl jazdy na bardziej stonowany, pozbawiony mocnego wciskania pedału gazu. Z tym irytującym zjawiskiem nieustannie walczą producenci silników, próbując modyfikować elementy układu turbodoładowania, obniżając wagę turbiny i jej komponentów lub też tworząc układy naprzemiennie pracujących turbosprężarek.

Co to jest turbodziura? Czy da się coś z nią zrobić?

Turbo dziura – czym jest i jak ją wyeliminować? - Turbo dziura jak zlikwidować

Turbo dziura jest to moment oczekiwania na pojawienie się znacznego ciśnienia, pozwalającego na przyspieszenie. Każde auto wyposażone w układ turbodoładowania cierpi bowiem z powodu opóźnienia w działaniu tego doładowania. Sposobów na zlikwidowanie turbo dziury jest kilka: duże wirniki po stronie i małe po stronie gorącej, turbiny z systemem zmiennej geometrii, a także zmiany systemowe. Co więcej, w trakcie wyprzedzania staraj się trochę wcześniej zredukować bieg i nabrać prędkości obrotowej, aby turbosprężarka mogła maksymalnie szybko zacząć tłoczyć powietrze. Jak już wiadomo, turbo dziura jest problemem, z którym możemy sobie poradzić. Działających sposobów jest kilka i każdy możemy wybrać odpowiedni do swojego samochodu.Oceń wpis Aktualna ocena:  4.83

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.83
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Artur
2022-12-30 08:16:08
Turbodziura jest to zjawisko, w którym dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia w układzie dolotowym silnika spalinowego. Może być to spowodowane przez wiele różnych czynników, takie jak zanieczyszczenie filtra powietrza, uszkodzenie turbosprężarki lub nieprawidłowe działanie układu zapłonu. Turbodziura może prowadzić do spadku mocy silnika i utraty wydajności, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do uszkodzenia silnika. Aby uniknąć turbodziury, należy regularnie sprawdzać układ dolotowy oraz turbosprężarkę, a także stosować się do zaleceń producenta dotyczących obsługi i eksploatacji silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi