blog

Czy turbina może uszkodzić silnik?

23 listopada 2020

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis naprawy turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Czy turbina może uszkodzić silnik, jeżeli nasza podróż z jej usterką mocno się wydłuża? Gdy tylko odczujemy brak mocy naszego silnika, czy też zaobserwujemy dymienie, niepokojące hałasy, dobiegające spod maski naszego auta - zatrzymajmy się. Kontynuowanie podróży w takich warunkach nie sprzyja naszemu silnikowi. Opłacalna jest reakcja natychmiastowa. Szczególnie, gdy jesteśmy w dalekiej podróży, a odległość do domu to kwestia sporych kilometrów. Kłopoty z silnikiem mogą pojawić się bardzo prędko, a koszty z tym związane – ogromne. Ważne jest, aby znać większość objawów towarzyszącym wadliwości maszyny wirnikowej i ich nie lekceważyć. Czy turbina może uszkodzić silnik i czy konieczna będzie jego całkowita wymiana? Oczywiście, może się do tego przyczynić i tylko nasze czujne oko może ustrzec go przed takim stanem rzeczy.

Zatarta turbina | Objawy temu towarzyszące

Turbosprężarka po uruchomieniu jest w ciągłym ruchu. Stała i ciężka praca, w wysokich temperaturach i wysokim ciśnieniu, powoduje, że może dojść do jej zatarcia. Co może o tym świadczyć? Przede wszystkim dźwięk uszkodzonej turbiny. Coraz intensywniejsze tony pracy silnika, której często towarzyszy gwizd, czy też odgłos tarcia elementów składowych. Nie zapominajmy również o spadku pracy silnika. Dlaczego dochodzi do takiego stanu rzeczy? Może być to wina wadliwości części składowej, która jest od nas niezależna. Zawsze może się zdarzyć egzemplarz, który posiada usterkę produkcyjną. Jednak do najczęściej spotykanych problemów zaliczymy brak odpowiedniego naolejowania, które może spowodować, że zostaną uszkodzone łopatki turbiny. Objawy? Głownie zgrzyty. Nieprawidłowe działanie filtrów samochodowych może spowodować przetransportowanie ciał obcych, które są głównym czynnikiem szkodzącym i łamiącym elementy turbin, co za tym idzie? Zatarcie łożysk, które przyczynia się do dymienia samochodu. Intensywne kopcenie wydobywające się z rury wydechowej to znak niedostatecznie spalającego się paliwa. Kiedy występuje rozszczelnienie turbiny? Objawy o tym mówiące to na przykład cieknący olej lub obecność substancji na korpusie urządzenia. Nieszczelność układów sprzyja niedostatecznemu przepływowi oleju do poszczególnych podzespołów. Niski poziom oleju bądź jego całkowity brak, działa negatywnie na łożyska, jak również na wirnik turbiny, dlatego smarowanie turbosprężarki stanowi bardzo istotną czynność na prawidłowe działanie tej maszyny.

Turbina padła podczas jazdy – nie powód do tragedii

Jazda z uszkodzoną turbiną może zdarzyć się każdemu. Nie powinniśmy martwić się na zapas, tylko zacząć działać. Niezalecane jest kontynuowanie podróży, jeżeli chcemy nie dopuścić do kolejnych usterek maszyny wirnikowej. Wątpliwość bezpieczeństwa, zły komfort jazdy również opowiadają się za definitywnym wyłączeniem silnika samochodowego. Zamów lawetę i skieruj samochód do serwisu. Warto zwrócić uwagę, na sposób zachowywania się auta, jak również, na objawy, mogące pojawić się w międzyczasie. Takie informacje przydadzą się serwisowym specjalistom, we wstępnej analizie problemu i szybkiej diagnozie. Maszyna wirnikowa może ulec zepsuciu w ciągu kilku minut. Łagodzenie i usuwanie skutków jej wadliwości jest bardzo pracochłonne i kosztowne. Róbmy wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Awaria turbiny podczas jazdy może być ryzykowna nie tylko dla naszego silnika, ale również dla naszego życia. W trosce o nasz los i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego zawsze powinniśmy reagować na nawet najmniejsze awarie, która występuje w naszym pojeździe. Ważne jest, żebyśmy byli kierowcami odpowiedzialnymi za siebie i za innych.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Wiesław
2023-01-16 10:43:01
Turbosprężarka jest skomplikowanym i precyzyjnym urządzeniem, które jest napędzane przez spaliny wytwarzane przez silnik. Jeśli jest prawidłowo konserwowana i używana zgodnie z zaleceniami producenta, nie powinna uszkodzić silnika. Jednak niektóre czynniki mogą prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki lub silnika. Są to między innymi: nieodpowiednie oleje lub ich brak w układzie olejowym, zbyt wczesne lub zbyt późne przeprowadzanie przeglądu lub wymiany oleju, niedostateczne chłodzenie turbosprężarki, używanie pojazdu w trudnych warunkach, takich jak jazda po górach lub ciągłe przeciążanie silnika. Nieprawidłowa obsługa, taka jak przegrzewanie silnika lub przyspieszanie zbyt gwałtownie Jeśli wystąpią jakieś problemy z turbosprężarką lub silnikiem, należy natychmiast skontaktować się z mechanikiem lub dealerem, który będzie w stanie dokładnie zdiagnozować i naprawić problem.
Ryszard
2021-07-08 09:32:23
Gdybym wcześniej natrafił na ten artykuł z pewnością uniknąłbym poważnej awarii turbiny. Nie ignorujcie żadnych podejrzanych dźwięków dochodzących spod maski waszego samochodu!

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi