blog

Czy turbina ma wpływ na moc silnika?

8 lutego 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regenracja turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Tak, głównym zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie mocy i sprawności silnika. Dodatkowo dzięki turbinie zmniejszymy emisję szkodliwych spalin, a także odciążymy silnik. Zamontowanie turbosprężarki powoduje lepsze wykorzystanie spalin wylotowych, co z kolei pozwala uzyskać lepszy moment obrotowy ze względu na większą niezależność prędkości obrotowej turbosprężarki od obrotów silnika. Turbosprężarka jest elementem, który znajdziemy praktycznie w każdym silniku spalinowym. Aby zwiększyć moc silnika spalinowego, potrzeba dodatkowej ilości powietrza i paliwa, co wymagałoby skonstruowania dużego i ciężkiego silnika, który jednocześnie powodowałby większe spalanie i większą zanieczyszczeń środowiska, dlatego producenci aut stosują inne rozwiązanie w postaci montażu turbosprężarki.

Turbosprężarka - działanie, wady i zalety - Co daje turbo w samochodzie

Aby zrozumieć, jak działa turbosprężarka, warto wiedzieć, że składa się ona z dwóch podstawowych elementów – turbiny i sprężarki, które są osadzone na jednym wale i służą do doładowania silnika spalinowego. Sprężone powietrze, które wylatuje ze sprężarki zasila silnik, a to z kolei przekłada się na wzrost mocy w cylindrze. W zaletach posiadania urządzenia turbo warto wymienić, że znacząco obniża emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ale także z racji mniejszej pojemności zmniejszają się składki ubezpieczenia OC. Najpoważniejszą wadą jest zdecydowanie duża awaryjność tego układu, powodem której jest praca w bardzo wysokich temperaturach i na bardzo wysokich obrotach. Najczęściej awarię powodują także sami użytkownicy, ponieważ nie stosują się do zaleceń eksploatacji.

1. Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Uszkodzoną turbina objawy

Objawy, które świadczą o uszkodzonej turbinie, to przede wszystkim:
1. Odczuwalny spadek mocy – samochód wtedy niechętnie zbiera się do startu, a wejście w wysoki zakres obrotów sprawia dużo problemów.
2. Szybki ubytek oleju silnikowego, ponieważ uszkodzona turbina będzie pobierać o wiele większą ilość oleju ze względu na zwiększone tarcie i podwyższoną temperaturę.
3. Dym wydobywający się z rury wydechowej – zauważalny, dość gęsty i ciemny dym może świadczyć o niesprawnej turbinie.
4. Świst, który wydobywa się z komory silnika i staje się głośniejszy wraz ze wzrostem prędkości.

2. Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Silniki w większości nowych samochodów są już wyposażona w turbosprężarki, których zadaniem jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania, a to po zmieszaniu z paliwem skutkuje dodatkową mocą. Turbosprężarka pomaga w uzyskaniu wyższego momentu obrotowego przy niższych obrotach niż w jednostkach wolnossących, a to sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Urządzenie turbo z jednej strony nie obciąża silnika, ponieważ jest napędzana przez energię spalin, jednak sposób działania naraża ją na bardzo duże obciążenia ze względu na pracę w bardzo wysokich temperaturach. Dlatego ważne jest, aby przed wyłączeniem silnika wyposażonego w turbinę koniecznie odczekać kilka minut, by zdążyła ostygnąć.

3. Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Ile koni daje turbosprężarka

Użytkownik samochodu z urządzeniem turbo musi pamiętać o tym, aby po uruchomieniu silnika dać pompie około 30 sekund na rozprowadzenie oleju po całym układzie, ponieważ jeżeli zwiększymy obroty silnika zanim dotrze on sprężarki, powstaną szkody. Te żelazne zasady dotyczą również unieruchamiania jednostki napędowej – jeżeli tuż przed zatrzymaniem się używaliśmy silnika w sposób dynamiczny, turbinę trzeba schłodzić, są na to dwa sposoby: pierwszy z nich polega na pozostawieniu pracującego samochodu na biegu jałowym na około 2-3 minuty, a drugim sposobem schłodzimy turbinę, jadąc z wartościami obrotów poniżej 1,5 tys./min.

Warto wiedzieć, że dłuższa, dynamiczna jazda z wykorzystaniem wysokich obrotów przed uprzednim rozgrzaniem silnika i zakończona schłodzeniem, pomaga wypalić sadzę. Kolejną ważną zasadą jest regularne wymienianie oleju silnikowego, ponieważ zanieczyszczenia, które w nim występować, są zabójcze dla turbosprężarki.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.25

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.25
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Michał
2023-01-11 09:03:30
Tak, turbina ma bezpośredni wpływ na moc silnika. Turbina w turbosprężarce jest napędzana przez spaliny, które pochodzą z silnika, co pozwala na generowanie energii, która jest przekazywana na sprężarkę. Sprężarka zasysa powietrze z otoczenia i spręża je, dostarczając silnikowi więcej powietrza niż normalnie, przez co silnik może spalić więcej paliwa i wytworzyć więcej energii, co przekłada się na zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Dzięki temu, silnik jest w stanie osiągnąć więcej mocy i momentu obrotowego niż byłby w stanie bez turbosprężarki. W związku z tym, wiele samochodów z silnikami diesla wykorzystuje turbosprężarki, aby zwiększyć moc i moment obrotowy silnika, co pozwala na lepsze osiągi i przyspieszenie.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60