blog

Chwilowa utrata mocy podczas jazdy - objawy turbiny

16 września 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Chwilowa utrata mocy podczas jazdy może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak awaria turbosprężarki jest jedną z najczęstszych przyczyn. Poniżej przedstawiam objawy, które mogą wskazywać na problemy z turbiną:

  1. Zacięcie się turbosprężarki. W wyniku zanieczyszczeń, nagromadzenia się oleju lub zużycia mechanicznego, turbina może się zaciąć. Skutkiem tego może być nagła chwilowa utrata mocy, gdy turbosprężarka przestaje sprawnie działać lub nie dostarcza wystarczającego ciśnienia powietrza.
  2. Najbardziej charakterystycznym objawem awarii turbosprężarki jest nagły spadek mocy silnika, który może wystąpić podczas przyspieszania lub jazdy pod górę. Silnik może tracić moc stopniowo lub całkowicie, w zależności od stopnia uszkodzenia.
  3. Niesprawna turbina może powodować szarpanie silnika podczas przyspieszania lub zmiany biegów. Szarpanie może być bardziej lub mniej odczuwalne, w zależności od rodzaju usterki.
  4. Kody błędów: Podczas odczytu kodów błędów za pomocą komputera diagnostycznego mogą pojawić się kody wskazujące na problemy z turbiną, takie jak P0234, P0235, P0299, P0470, P0473.

W sytuacji, kiedy nastąpi nagły spadek mocy silnika podczas jazdy, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem lub wezwać lawetę. Oczywiście można kontynuować jazdę (do najbliższego serwisu), jednak niemożliwe będzie korzystanie z pełnego zakresu mocy auta. Warto zaznaczyć, że dłuższa podróż z niesprawnym układem turbodoładowania, jak i uszkodzoną turbiną, może spowodować nie tylko poważne awarie, ale także ma negatywny wpływ na całą jednostkę napędową.

pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Model turbiny

Awaria turbo – czy można jej uniknąć?

Turbosprężarka to element silnika spalinowego, który odpowiada za zwiększenie jego mocy i momentu obrotowego poprzez doładowanie silnika sprężonym powietrzem. Niestety, jak każdy element mechaniczny, turbina może ulec awarii. Do najczęstszych przyczyn awarii turbosprężarek należą:

Niewłaściwa eksploatacja:

Jazda na zimnym silniku: Przed rozpoczęciem jazdy należy rozgrzać silnik przez kilka minut na wolnych obrotach. Jazda na zimnym silniku może prowadzić do nadmiernego zużycia turbosprężarki.
Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie: Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie naraża turbinę na duże obciążenia, co może prowadzić do jej uszkodzenia.
Nadmierne obroty silnika: Należy unikać nadmiernego obrotu silnika, ponieważ może to prowadzić do przegrzania turbosprężarki.
Zbyt niski poziom oleju: Należy regularnie sprawdzać poziom oleju silnikowego i uzupełniać go w razie potrzeby. Zbyt niski poziom oleju może prowadzić do niedostatecznego smarowania turbosprężarki, co może skutkować jej awarią.

Deska rozdzielcza auta
Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Grzegorz
2023-01-13 10:15:35
Chwilowa utrata mocy podczas jazdy może być objawem problemów z turbosprężarką. Poniżej przedstawiono kilka możliwych objawów, które mogą sugerować problemy z turbosprężarką: Długi czas reakcji na pedał przyspieszenia: Jeśli silnik reaguje z opóźnieniem na naciśnięcie pedału przyspieszenia, może to oznaczać, że turbosprężarka jest zablokowana lub nie działa prawidłowo. Szumy i dźwięki z okolic turbosprężarki: Uszkodzenie lub zużycie turbosprężarki może powodować dźwięki, takie jak trzaskanie, dudnienie lub piszczenie, które słychać z okolic turbosprężarki. Nierównomierne działanie silnika: Jeśli silnik jest nierównomierny lub nie reaguje na naciśnięcie pedału przyspieszenia, może to oznaczać, że turbosprężarka jest zablokowana lub nie działa prawidłowo. Wzrost temperatury silnika: Jeśli temperatura silnika jest wyższa niż normalnie, może to oznaczać, że turbosprężarka jest przegrzana lub nie działa prawidłowo. Błąd komputera: Często komputer pokładowy wskazuje błąd dotyczący turbosprężarki lub jej działania. Jeśli zauważysz te objawy, należy skontaktować się z mechanikiem, aby przeprowadzić diagnostykę i naprawić problem.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi