Czyszczenie turbo
1. Zacina się zmienna geometria? Co zrobić?
Wynalezione w 1905 roku przez szwajcara Alfreda Büchi turbosprężarki to coraz częstszy widok pod maskami samochodów osobowych nie tylko z silnikami wysokoprężnymi, ale i benzynowymi. Jak zapobiegać ich zanieczyszczeniom i czy podejmować się samodzielnego czyszczenia turbo?
Zanieczyszczenia mogą się przedostawać do układu turbodoładowania na wiele sposobów, jak na przykład zużyty i zabrudzony olej, rdza w układzie przelotowym, niesprawne filtry oleju i powietrza. czy uszczerbki w silniku. Najlepszą metodą profilaktyki są częste wymiany oleju silnikowego oraz filtrów oleju i powietrza, a także regularne przeglądy stanu technicznego auta. Wiele turbosprężarek uszkodzonych zostaje poprzez nieumiejętną eksploatacją samochodu, czego można łatwo uniknąć stosując się do zasad użytkowania pojazdu turbodoładowanego podanych przez jego producenta np. audi, vw passat b5 lub b6 TDI.

Zanieczyszczenia w turbosprężarkach
Zanieczyszczenie układu turbodoładowania rozpoznać można między innymi poprzez utratę mocy i odczuwalne zablokowanie kierownic spalin. Auto z zabrudzonymi lub zapieczonymi turbosprężarkami będzie ospałe i może wydawać dziwne dźwięki, jak na przykład tarcie metalu o metal. Czy warto brać się za samodzielne czyszczenie, naprawę turbosprężarki? W starszych egzemplarzach nie jest to bardzo ryzykowne, jednak trzeba uważać i całe działanie przeprowadzać przy w miarę możliwości jak najczystszych warunkach. W nowszych turbosprężarkach, wyposażonych w systemy kierowania spalin takie jak technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny (VNT) samodzielna rozbiórka urządzenia jest niewskazana, ponieważ niedoświadczony i niedostatecznie wyposażony odpowiednie w narzędzia i maszyny użytkownik może tylko zaszkodzić. Jako Turbo serwis Melett nie polecamy także prób czyszczenia różnymi preparatami dostępnymi na rynku, których użycie, mimo iż może okazać się pomocne, potrafi narazić jednostkę napędową na poważne uszkodzenia. Dodatkowym atutem, przemawiającym za oddaniem turbosprężarki do wyspecjalizowanego serwisu Bosch Diesel Service Pawlik w Stalowej Woli, jest możliwość zdiagnozowania możliwych problemów dotyczących zarówno układu turbodoładowania (które taki serwis turbo w razie wczesnego wykrycia jest w stanie wyeliminować, regenerować na miejscu), jak i silnika czy pompy oleju.

Dodaj komentarz

Komentarze
Czyszczenie turbosprężarki jest ważną czynnością, która pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i osadów z jej elementów, co zapewnia prawidłową pracę i trwałość układu. Istnieją różne metody czyszczenia turbosprężarki, w tym:
Czyszczenie chemiczne: Polega na wykorzystaniu specjalistycznych środków chemicznych do rozpuszczenia i usunięcia osadów i zanieczyszczeń.
Czyszczenie ultradźwiękami: Polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do usunięcia osadów i zanieczyszczeń.
Czyszczenie mechaniczne: Polega na fizycznym usunięciu osadów i zanieczyszczeń za pomocą specjalistycznych narzędzi i sprzętu.
Czyszczenie powietrzem pod ciśnieniem : polega na oczyszczeniu powietrzem pod wysokim ciśnieniem.
Koszt czyszczenia turbosprężarki zależy od metody, która jest stosowana oraz od stopnia zanieczyszczenia. Zaleca się skontaktować bezpośrednio z wybranym profesjonalnym Turbo Serwisem, aby uzyskać dokładniejszą wycenę kosztu czyszczenia dla konkretnego przypadku. Warto również pamiętać, że regularna konserwacja i czyszczenie turbosprężarki jest ważne dla jej prawidłowej pracy i trwałości.
Fajnie, że na rynku są dostępne środki do czyszczenia turbo, można to wykonać oczywiście bez jego wyjmowania. Super opcja.
świetnie, że ktoś zainteresował się tematem turbo i zechciał to opisać :)