
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Czym jest zasilana turbina?
Turbina zasilana jest przez gazy wylotowe silnika spalinowego, które przepływają przez wirnik turbiny i dalej są wydalane przez układ wydechowy. Turbosprężarka zwana także turbiną to maszyna wirnikowa, składająca się z dwóch podstawowych elementów – turbiny i sprężarki. Ten podzespół ma za zadanie doładować silnik spalinowy. Dzięki wtłoczeniu dodatkowego powietrza do komory spalania zwiększa się sprawność i moc jednostki napędowej, Taka poprawa osiągów wynika z faktu, że sprężarka jest w stanie podać większą ilość powietrza do komory spalania, niż jest to w stanie zrobić ciśnienie atmosferyczne, a to z kolei umożliwia podanie większej ilości paliwa.
Turbosprężarka - Turbina w samochodzie
Turbosprężarka jest maszyną wirnikową zbudowaną z turbiny oraz sprężarki, które są osadzone na wspólnym wale. Pierwsza część zasilana jest spalinami z silnika, natomiast sprężone powietrze dostarczane przez sprężarkę zasila jednostkę napędową. Turbina samochodowa zapewnia większą wydajność oraz moc silnika poprzez wtłaczanie dodatkowego powietrza do komory spalania. Sprężarka dostarcza o wiele więcej powietrza, niż robi to ciśnienie atmosferyczne, a tym samym dostarcza również większą ilość paliwa do silnika. Ilość obrotów sprężarki, a tym samym i jej stopnień sprężania zależą od ilości gazów napędzających turbinę, która przy małym zapotrzebowaniu na moc jest niewielka.

Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Ile koni daje turbosprężarka
Skoro wiemy już jak działa turbosprężarka, teraz warto wspomnieć o jej zastosowaniu oraz zaletach. Ten podzespół stosuje się pośrednio w celu zwiększenia mocy silnika spalinowego. Ten proces jest realizowany przez opisanie wyżej zwiększenie ilości powietrza, trafiającego w jednostce czasu do cylindrów. Z racji tego, że paliwo możemy dostarczyć do silnika w dowolnej ilości, to problemem jest jedynie doprowadzenie odpowiednio dużej ilości tlenu, niezbędnego do zajścia procesu spalania. To jest właśnie celem stosowania turbiny w samochodzie. Innymi efektami pośrednimi, jakie uzyskamy poprzez doprowadzenie większej ilości powietrza do silnika, są: zmniejszenie zużycia paliwa, redukcja emisji szkodliwych substancji oraz zmiana kształtu charakterystyki jednostki napędowej. Turbosprężarka może zwiększyć moc naszego samochodu nawet o 40%.

Turbosprężarka, budowa i zasada działania turbiny - Jak działa turbosprężarka
Jak już wiemy turbina jest maszyną, urządzeniem wirnikowym składającym się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. A więc skupmy się teraz na zasadzie działania tego podzespołu. Skompresowane przez sprężarkę powietrze zostaje schłodzone przez chłodnicę doładowanego powietrza i wprowadzone do komory spalania. Podane przez wtryskiwacz paliwo w połączeniu z chłodnym powietrzem, które zostało podane pod ciśnieniem, nadaje energii tłokowi, który z kolei powoduje pracę silnika. W wyniku spalania się paliwa, spaliny wydostają się z komory i zostają zassane, a następnie pod ciśnieniem wyrzucone do kolektora wydechowe przez gorącą część turbosprężarki.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze