blog

Czy turbina powinna gwizdać?

26 listopada 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
naprawa turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Gwizdanie lub wycie turbiny np. w przypadku schodzenia z obrotów jest rzeczą niedozwoloną; praca sprawnej turbosprężarki jest niemożliwa do usłyszenia, jednakże gwizd czy też pohukiwanie, a nawet wycie wskazywać może, że doszło do awarii układu turbodoładowania. W sytuacji, kiedy usłyszysz, że Twoja turbosprężarka pracuje głośniej, powinieneś jak najszybciej udać się do serwisu w celu jej naprawy, ponieważ doprowadzić to może do poważnej awarii nie tylko turbo, ale także i jednostki napędowej.

Dlaczego turbina pogwizduje - turbina gwiżdże po regeneracji

Pogwizdywanie turbosprężarki po przeprowadzonej regeneracji oznaczać może tylko jedno – proces ten został przeprowadzony niedbale. Najczęstszym źródłem głośnej pracy turbo jest brak dokładnego wyczyszczenia mechanizmu zmiennej geometrii turbiny, brak regulacji turbosprężarki po przeprowadzonym procesie regeneracji, a nawet źle wyregulowana turbina. Przyczyną gwizdu lub też świstu turbo po regeneracji może być nieszczelność przewodów, dlatego też przed montażem turbo należy nie tylko wymienić olej, ale także sprawdzić stan przewodów układu dolotowego.

Turbina w TDI - ma gwizdać czy nie? - gwiżdżąca turbina 1.9 TDI

Turbosprężarka w pojazdach seryjnych nie powinna gwizdać, inaczej wygląda to w pojazdach sportowych, gdzie charakterystyczny gwizd, a raczej syczenie jest rzeczą niemalże pożądaną. Jeżeli w Twoim TDI usłyszysz gwizd turbiny przy puszczaniu gazu, to jak najszybciej powinieneś udać się do serwisu. Uszkodzone turbo wydaje również inne dźwięki, jak na przykład znane niemalże każdemu pohukiwanie sowy, turbosprężarka w przypadku awarii powoduje, że auto traci swoją moc, ale również spala więcej paliwa.

Gwizd turbosprężarek – czy należy się obawiać - dźwięk uszkodzonej turbiny - gwizd przy dodawaniu gazu - diesel

Jeżeli Twoja turbina gwiżdże to znak, że się kończy. Gwizd turbosprężarki spowodowany może być wyeksploatowanym lub też uszkodzonym wirnikiem turbiny, ale również i nieszczelnym układem dolotowym. Im szybciej zareagujesz na jakąkolwiek usterkę układu turbodoładowania, tym koszta naprawy będą niższe.

Jeśli słyszysz ten dźwięk z turbiny w trakcie jazdy - migiem do mechanika, bo mogą być kłopoty - dźwięk uszkodzonej turbiny

Uszkodzona turbina nie tylko pogwizduje lub świszcze, ale również wydaje inne podejrzane dźwięki, do takich należy również metaliczny dźwięk przypominający ścieranie się ze sobą dwóch metalowych elementów. Spowodowane jest to niedostatecznym smarowanie, zbyt niski poziom oleju może doprowadzić również nie tylko do zatarcia turbosprężarki, ale również do jej przegrzania. Natomiast chrobotanie turbiny oznaczać może na zacinającą się technologię VNT.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Tomek
2023-01-11 13:56:55
Turbina powinna pracować cicho i płynnie. Gwizdanie lub inne niepokojące dźwięki mogą oznaczać, że coś jest nie tak z turbosprężarką. Możliwe przyczyny gwizdania to: Uszkodzenie łożysk turbosprężarki, które mogą powodować metaliczne dźwięki. Niedrożność lub zanieczyszczenie układu dolotowego, co może powodować gwizdanie lub duszący dźwięk. Uszkodzenie wirnika lub koła kompresji turbosprężarki, które mogą powodować gwizdanie lub metaliczne dźwięki. Jeśli podejrzewasz, że Twoja turbina gwiżdże, sugeruje się natychmiastową wizytę w warsztacie samochodowym, aby uniknąć dalszych problemów z turbosprężarką i zapewnić bezpieczeństwo jazdy.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi