blog

Czemu turbo nie gwiżdże?

14 czerwca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regeneracja turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Brak gwizdania turbo oznacza jej pełną sprawność, ponieważ praca sprawnej turbiny jest niemożliwa do usłyszenia. Wycie turbosprężarki lub jej gwizdanie wskazywać może, że doszło do awarii układu turbodoładowania. W sytuacji, w której usłyszysz, że turbina pracuje głośniej, powinno się jak najszybciej udać do serwisu, ponieważ doprowadzić to może do poważnej awarii nie tylko turbosprężarki, ale także jednostki napędowej. Jeżeli turbina gwiżdże po przeprowadzonej regeneracji, może to oznaczać tylko jedno – ten proces został przeprowadzony nieprawidłowo. Najczęstszym źródłem głośno pracującej turbosprężarki jest brak dokładnego wyczyszczenia mechanizmu oraz brak regulacji.

Gwizd turbosprężarek – czy należy się obawiać? - Dlaczego turbina gwiżdże

Gwizd turbosprężarki jest wyraźnym znakiem o kończącym się podzespole. Ten dźwięk turbiny może być spowodowany wyeksploatowaniem lub też uszkodzeniem wirnika turbiny, ale również i nieszczelnym układem dolotowym. W takim wypadku właściwym działaniem będzie wymiana urządzenia turbo, ale może okazać się, że wystarczająca będzie jedynie regeneracja – naprawa. Im szybciej kierowca zareaguje na jakąkolwiek usterkę układu turbodoładowania, tym koszty naprawy będą niższe. Tak naprawdę, gwizd turbiny jest ostatecznym sygnałem, który wskazuje na poważne szkody. Jeżeli w doświadczymy zjawiska gwizdania turbosprężarki, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z wyspecjalizowanym serwisem samochodowym.

Turbina gwiżdże - normalny objaw czy koniec turbo? - Czy turbina powinna gwizdać

Turbina w samochodach seryjnych nie powinna gwizdać, trochę inaczej wygląda to w autach sportowych, gdzie charakterystyczny gwizd, a raczej syczenie jest rzeczą niemalże pożądaną. Jeżeli w swoim turbodoładowanym pojeździe usłyszysz gwiazd przy puszczaniu gazu, to jak najszybciej powinieneś udać się do wyspecjalizowanego serwisu samochodowego. Uszkodzone urządzenie turbo wydaje również inne dźwięki, takie jak, np. znane niemalże każdej osobie pohukiwanie sowy. Turbina w przypadku awarii powoduje, że samochód traci swoją moc, ale także spala więcej paliwa.

Objawy uszkodzonej turbiny - Gwizd turbiny przy dodawaniu gazu

Bardzo łatwo zauważyć jest objawy uszkodzonego urządzenia turbo, szczególnie jeżeli samochód jest używany przez tego samego kierowcę na co dzień. W pierwszej kolejności odczujemy spadek mocy, który powoduje, że pojazd nie będzie nabierał dynamicznie prędkości i niechętnie będzie zbierał się do startu. Kolejnym symptomem awarii turbo jest widoczny, szybki ubytek oleju silnikowego, który jest spowodowany przez podwyższoną temperaturę podzespołu i zwiększone tarcie. Kolejnym objawem jest dym wydobywający się z rury wydechowej – ciemny i gęsty, który nasila się wraz ze wzrostem obrotów silnika. Ostatnim, najbardziej charakterystycznym objawem uszkodzonego turbo jest świst, wydobywający się z komory silnika – ten dźwięk jest trudny do zbagatelizowania, ponieważ jest on porównywalny do wycia karetki pogotowia.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Bartek
2022-12-30 15:06:26
Turbina nie gwiżdże podczas pracy, ale może emitować inne dźwięki, takie jak szum lub pisk, w zależności od prędkości obrotowej i warunków pracy. Jeśli turbina nie emituje żadnego dźwięku podczas pracy, może to wskazywać na problem z silnikiem lub turbiną. Możliwe przyczyny braku dźwięku turbiny podczas pracy to: Uszkodzenie turbiny: Jeśli turbina uległa uszkodzeniu lub zużyciu, może nie pracować prawidłowo i emitować mniej dźwięku niż zwykle. Brak oleju: Brak odpowiedniej ilości oleju w turbinie może prowadzić do zużycia elementów ruchomych i braku dźwięku podczas pracy. Zablokowane kanały powietrza: Jeśli kanały powietrza w turbinie są zablokowane, może to uniemożliwić przepływ powietrza i spowodować brak dźwięku podczas pracy. Jeśli masz problem z brakiem dźwięku podczas pracy turbiny, należy skontaktować się z profesjonalnym mechanikiem lub specjalistą od silników turbinowych, który może zdiagnozować przyczynę problemu i zalecić odpowiednie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi