bosch service regeneracja turbosprężarek

regeneracja

turbosprężarek samochodowych

film pracowni naprawy turbosprężarek

Objawy awarii turbosprężarki

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Objawy awarii turbosprężarki | Sprawdzenie, serwis, naprawa, objawy, nieszczelna, uszkodzona, zepsuta, przyczyny, czyszczenie to najczęściej padające słowa kiedy mamy do czynienia z regeneracją turbiny – Bosch i Melett serwisy zostały właśnie do tego stworzone

Turbosprężarki to najczęściej wybierane przez producentów samochodowych układy doładowania, cieszące się wśród nich coraz większą popularnością szczególnie w obecnej dobie miniaturyzacji jednostek napędowych.

Tworzone z takich materiałów i stopów jak tytan, Inconel, MaRM247, Ni-Resist czy specjalistycznych odlewów aluminium układy turbodoładowania cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością na ich warunki pracy, korozję, ścieranie i wysokie temperatury, co sprawia, iż są one niezwykle żywotnymi urządzeniami, potrafiącymi długo pracować zanim dojdzie do ich choćby częściowego wyeksploatowania. Są to jednak urządzenia szczególnie wrażliwe na złą jakość olejowania i różnego rodzaju drobiny materiałów, które mogą przedostać się do ich wnętrza. Sytuację pogarsza technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny, która mimo iż znacząco poprawia wydajność układu turbodoładowania, dodatkowo komplikuje jego zagrożeniami, jej uszkodzenie jest będzie więcej niż prawdopodobne. Wtedy zaczną się ujawniać poniżej opisane objawy.

Chwilowy spadek mocy wywoływany jest przez zapiekające się kierownice turbiny i objaw ten dotyczy jedynie turbosprężarek w nie wyposażonych. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ spadek mocy może nastąpić w momencie, w którym jej będziemy najbardziej potrzebować(na przykład rozpoczęty już manewr wyprzedzania). Spadek mocy może być także stały, co spowodowane jest wyrobieniem rdzenia turbosprężarki, choć zdarzają się przypadki, gdy przyczyną jest nieszczelność pomiędzy układami przelotowymi a układem turbodoładowania.

Kiedy podczas jazdy zaczniemy słyszeć wydobywające się spod maski dziwne odgłosy, przypominające głośne i szybkie stukanie, tarcie metalu o metal, gwizd czy syrenę karetki, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa turbosprężarka. Gwizd jednak może oznaczać nieszczelność między sprężarką a chłodnicą międzystopniową i silnikiem, przez którą wydostaje się sprężone pod dużym ciśnieniem powietrze. Reszta dźwięków jest jednak bardzo prawdopodobnym objawem zatarcia lub zużycia turbosprężarki.

W przypadku uszkodzenia lub utraty szczelności w przewodach łączących turbinę z układem olejowym i wydechowym, znacząco wzrośnie zużycie oleju silnikowego. Taki objaw dotyczy także zużycia łożysk i pierścieni uszczelniających znajdujących się wewnątrz układu turbodoładowania, a dokładniej w korpusie centralnym turbosprężarki. Wraz z nadmiernym apetytem na olej pojawić się mogą jeszcze dwa objawy, związane ze zwiększeniem ilości spalin, wydobywających się z układu wydechowego. Mają one wtedy kolor czarny lub błękitny, w zależności od przyczyny ich występowania. Czarnym dymem owocuje niedopalenie mieszanki paliwowo-powietrznej, wywołane przez zbyt niskie ciśnienie doładowania. Objaw ten dotyczy jednak tylko jednostek o zapłonie samoczynnym(czyli silników Diesla). Błękitne obłoki są natomiast skutkiem spalania oleju silnikowego, który mógł się przedostać do komory spalania silnika poprzez nieszczelność w układzie turbodoładowania lub zniszczone panewki.

Każdy z wyżej wymienionych przypadków wymaga sprawdzenia pojazdu w warsztacie Melett - Pawlik, ponieważ nawet jeśli nie dotyczą one bezpośrednio układu turbodoładowania, mogą oznaczać poważne uszkodzenia innych podzespołów.

Regeneracja turbosprężarek dla miast Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kielce, Kraków, Katowice, Opole, Bielsko Biała.
Naprawa turbosprężarek Częstochowa, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski.
Testy turbosprężarek Piła, Suwałki, Elbląg, Ełk, Siedlce, Radom, Mielec, Rzeszów.
Czyszczenie turbosprężarek Lublin, Tarnów, Zielona Góra, Bydgoszcz, Legnica, Krosno, Kalisz, Rybnik, Gliwice.
Turbosprężarki Nowy Sącz, Tychy, Jelenia Góra, Nysa, Stargard Szczeciński, Wałbrzych, Koszalin, Starachowice.