bosch service regeneracja turbosprężarek

regeneracja

turbosprężarek samochodowych

film pracowni naprawy turbosprężarek

Działanie turbosprężarki

Serwis regeneracji - Melett

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Najczęściej wybieranym przez producentów systemem doładowania są turbosprężarki. Potrafią one znacząco poprawić osiągi pojazdu, nie zwiększając nadmiernie jego apetytu na paliwo. (audi a4, a6, a3 vw golf 4, passat b5, b6 mazda 6 volvo v40 renault laguna 1,9 dci)

Wynalezione w 1905 roku przez Alfreda Büchi turbosprężarki trafiły najpierw do transportu drogowego, gdzie zagościły na stałe już w 1938 roku. W 1973 roku zaczęto je montować także w samochodach osobowych i bolidach F1.

Turbosprężarki to urządzenia pracujące przy bardzo wysokich temperaturach(do 1000 stopni Celsjusza) i prędkościach obrotowych sięgających nawet 300 000 obrotów na minutę. Dlatego też do ich produkcji producenci wykorzystują wysoce żaroodporne i wytrzymałe stopy. Kadłuby turbin powstają dzięki wykorzystaniu materiału Ni-Resist, zawierającego do 16% niklu, do 8% miedzi, do 2% manganu, do 4% chromu i do 2,5% krzemu, co daje im odporność na korozję oraz temperatury rzędu 1500 stopni Celsjusza, co z nawiązką odpowiada na zapotrzebowania urządzenia. Wirniki z kolei tworzone są z MarM247, zawierającego do 65% niklu, a wałki ze stali chromowo-niklowo-wolframowej.

Działanie turbosprężarki nie należy do nazbyt skomplikowanych: przez wirnik turbiny przepuszczane są spaliny wydostające się z kolektora wylotowego silnika, dzięki czemu wirnik ten zostaje wprawiony w ruch obrotowy. W ten sposób napędzany jest drugi wirnik, umieszczony w sprężarce i osadzony na jednym wałku z wirnikiem turbiny, którego zadaniem jest kompresja i wtłaczanie powietrza do komory spalania jednostki napędowej. Aby zwiększyć sprawność napełniania cylindra, powietrze schładzane jest w chłodnicy międzystopniowej, czyli intercoolerze. Sama turbosprężarka chłodzona i smarowana jest przez olej silnikowy.

Powszechnym zjawiskiem, szczególnie odczuwalnym w starszych turbosprężarkach, jest turbodziura. Jest to moment po gwałtownym zwiększeniu obrotów, w którym jednostka napędowa nie daje odpowiedniej mocy, ponieważ turbosprężarka nie osiągnęła jeszcze potrzebnej prędkości obrotowej. Producenci wykorzystują różne techniki zapobiegania temu zjawisku, takie jak systemy kierowania spalin czy układy BiTurbo i TwinTurbo. Możemy w razie problemów regenerować, naprawić twoją turbosprężarkę przy użyciu oryginalnych części Melett.

Regeneracja turbosprężarek dla miast Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kielce, Kraków, Katowice, Opole, Bielsko Biała.
Naprawa turbosprężarek Częstochowa, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski.
Testy turbosprężarek Piła, Suwałki, Elbląg, Ełk, Siedlce, Radom, Mielec, Rzeszów.
Czyszczenie turbosprężarek Lublin, Tarnów, Zielona Góra, Bydgoszcz, Legnica, Krosno, Kalisz, Rybnik, Gliwice.
Turbosprężarki Nowy Sącz, Tychy, Jelenia Góra, Nysa, Stargard Szczeciński, Wałbrzych, Koszalin, Starachowice.