blog

Uszkodzony wirnik turbiny

13 stycznia 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
turbosprężarka-regeneracja

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Bardzo często za spadek osiągów Twojego silnika samochodowego odpowiada uszkodzony wirnik turbiny. Wada tej części turbosprężarki może być spowodowana uszkodzeniami mechanicznymi turbiny lub nieodpowiednim smarowaniem układu turbodoładowania. Przedostanie się przez niskiej jakości filtr powietrza niewielkich drobinek piasku, zanieczyszczeń, czy też ciał obcych może spowodować uderzenie w łopatki wirnika. W konsekwencji mogą one ulec pęknięciu lub deformacji. Jakie jeszcze występują uszkodzenia turbosprężarki? Wirnik turbosprężarki może ulec awarii ze względu na zły stan silnika Twojego auta. Jeżeli silnik jest wadliwy, to obszar, który zajmuje wirnik turbosprężarki, może zostać zainfekowany przez odłamki pierścieni lub zaworów. Zderzenie tych elementów z wirnikiem z całą pewnością spowoduje trwałe uszkodzeniem części wirującej. Musimy zdawać sobie sprawę, że my, jako kierowcy również mamy wpływ na to, w jakim stanie znajduje się turbosprężarka. Działanie suchego startu, które polega na wprawienie w ruch zimnego silnika, skutkuje pracą turbiny w suchych warunkach. Zimny olej ma postać gęstej cieczy i nie ma możliwości dotarcia w takiej postaci, do każdego elementu działającego w turbinie. Brak odpowiedniego smarowania olejem może zatem doprowadzić do zatarcia łożysk wirnika. Czy wszechobecne zanieczyszczenia, mogące się przedostać z cieczą smarującą do układu turbo mają wpływ na stan techniczny wirnika? Oczywiście, że tak. Szczególnie niebezpieczny dla wirnika jest twardy osad, nagar, lubiący osiadać na wirniku, uniemożliwiając ruch łopatek w zmiennej geometrii turbiny.

Uszkodzony wirnik turbiny

Diagnostyka - Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna?

Jeżeli zmagasz się z awarią turbosprężarki, to mając na uwadze, że jazda z uszkodzoną turbiną jest zakazana, to należy jak najszybciej skontaktować się z fachowym serwisem samochodowym. Zadajesz sobie pytanie, jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna? Fachowcy z serwisu na pewno swe działania oprą na demontażu turbiny i szczegółowej diagnostyce, która będzie mieć zasadnicze znaczenie na rozpoznanie przyczyny dysfunkcji turbiny. Może się okazać, że to właśnie uszkodzony wirnik jest winny spadkowi mocy silnika lub zatarta turbina. Objawy często mogą być nierozpoznawalne początkowemu posiadaczowi układu turbodoładowania. Jazda po wymianie turbiny lub po przeprowadzonej regeneracji serwisowej powinna być już płynna, pozbawiona szarpania i wydobywających się podejrzanych dźwięków.

Diagnostyka - Jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna?
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.25

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.25
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Sebastian
2023-01-13 14:34:51
Jeśli wirnik turbiny jest uszkodzony, może to prowadzić do różnych problemów z działaniem turbiny, w tym zwiększonego zużycia paliwa, niższej wydajności i niestabilnej pracy. Uszkodzenie wirnika może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nadmierne zużycie, przegrzanie lub niewłaściwe użytkowanie. Aby naprawić uszkodzony wirnik, mogą być potrzebne specjalistyczne narzędzia i wiedza, a także dostępność zamienników. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, może być konieczna wymiana całej turbiny.
Honda
2021-07-08 10:13:26
W mojej turbinie wirnik uszkodzony został właśnie przez zanieczyszczenia które przepuścił słaby filtr powietrza, który kupiłem. Nie warto szukać oszczędności

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi