blog

Po jakim przebiegu pada turbina?

27 stycznia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
naprawa turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Po jakim przebiegu pada turbina?

Odpowiednio eksploatowana turbina, która działa w odpowiednich warunkach, powinna bezproblemowo pokonać minimum 150 tysięcy kilometrów. Jeżeli turbosprężarka będzie podlegać odpowiednim działaniom, które zapobiegną jej uszkodzeniu, jest w stanie pokonać nawet około 500 tysięcy kilometrów. Każdy użytkownik samochodu z turbosprężarką powinien znać i stosować podstawowe zasady jej eksploatacji, aby przedłużyć jej żywotność. Pamiętajmy więc, aby regularnie wymieniać olej oraz filtry, i żeby były one jak najlepszej jakości. Po odpaleniu silnika dajmy mu trochę czasu, aby olej rozprowadził się po całej instalacji i dotarł do turbosprężarki, podobnie jest przy zakończeniu jazdy – nie od razu gaś silnik, odczekaj 2-3 minuty, aby turbina ochłonęła.

Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Ile wytrzymuje turbina

Gdy samochód jest użytkowany na co dzień przez jednego kierowcę, który dobrze zna standardową charakterystykę działania, to wtedy bardzo łatwo jest zauważyć objawy uszkodzonej turbosprężarki, np. spadek mocy. Nasz samochód wtedy niechętnie będzie zbierał się do startu, a wejście w wysoki zakres obrotów sprawi kłopot. Kolejnym objawem jest specyficzny dźwięk dochodzący z komory silnika – świst, który może przypominać dźwięk ocierania o siebie metalowych elementów. Następne, co zauważymy, to będzie konkretny ubytek oleju, dzieje się tak, ponieważ uszkodzona turbina pobiera o wiele większą ilość oleju ze względu na zwiększone tarcie i podwyższoną temperaturę.

1. Jak dbać o turbosprężarkę - Ile wytrzymuje turbina w benzynie

Aby przedłużyć żywotność naszej turbosprężarki, powinniśmy stosować się do kilku ważnych żelaznych zasad:
1. Wymieniaj regularnie olej – aby zniwelować potencjalne szybsze zużycie turbiny spowodowane zanieczyszczeniami, które zbierają się w oleju.
2. Startuj powoli – od razu po włączeniu silnika nie powinno się go od razu mocno obciążać, pamiętaj, że musi minąć około 30 sekund, zanim pompa rozprowadzi olej.
3. Odczekaj, zanim zgasić zgasisz silnik – kiedy chwilę przed zaparkowaniem samochód doświadczył dynamicznej jazdy, odczekajmy 2-3 minuty przed wyłączeniem silnika, aby wirnik mógł wyhamować oraz aby schłodzić turbinę.
4. Pamiętaj także, że jazda na niskich obrotach, ale pod dużym obciążeniem, bardziej zaszkodzi silnikowi niż wkręcanie go na wysokie obroty.

2. Problemy z turbosprężarką – kiedy zgłosić się do warsztatu? - Objawy zużycia turbiny benzyna

Kiedy pojawią się pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki, powinniśmy się niezwłocznie udać do wykwalifikowanego serwisu. Do objawów należy m.in. odczuwalny spadek mocy – auto nie przyspiesza tak dynamicznie, jak kiedyś a dojście do maksymalnej prędkości jest problematyczne. Kolejnym powodem, aby zgłosić się do warsztatu, jest zwiększone zadymienie spalin, a po ich kolorze jesteśmy w stanie wstępnie określić rodzaj usterki – niebieski, jak i czarny dym mogą wskazywać na awarię turbiny. Uszkodzona turbosprężarka będzie pobierać o wiele więcej oleju, ponieważ występuje wtedy wyższa temperatura, a także większe tarcie.

3. Studzenie silnika turbo - ile czasu czekać, kiedy gasić? - Uszkodzona turbina w benzynie

Po dłuższej jeździe, np. po autostradzie, podczas której korzystaliśmy z pełnego potencjału napędu, pamiętajmy o wystudzeniu go przed zgaszeniem silnika – z reguły zajmuje to około 2-3 minut. Kiedy byśmy wyłączyli rozgrzany silnik od razu po zatrzymaniu auta, odcinamy wtedy dopływ oleju do wciąż bezwładnie pracującej turbiny, przez co jego temperatura gwałtownie wzrasta, co z kolei powoduje zwęglenie oleju i zatkanie sadzą kanałów olejowych i zacieranie łożysk.

Aby skutecznie ostudzić rozgrzany silnik, powinniśmy odczekać kilka minut, utrzymując pracę silnika na biegu jałowym, aby wirnik wyhamował, a pracujący olej obniżył temperaturę urządzenia. Ostudzić turbinę możemy także w czasie jazdy - przy ostatnich 1-2 kilometrach przed zjechaniem warto zwolnić tak, aby silnik pracował na niskich obrotach, wciąż na niedużym obciążeniu i wtedy przed zatrzymaniem nie jest niezbędne długie studzenie silnika.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Patryk
2023-01-11 10:01:06
Żywotność turbosprężarki może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak jakość paliwa, styl jazdy, regularność konserwacji i eksploatacji, oraz zastosowanie się do zaleceń producenta. Przy prawidłowej eksploatacji i regularnej konserwacji, turbosprężarka powinna wytrzymać od 100 000 do 150 000 km lub od 5 do 7 lat. Jednakże, użycie turbiny w trudnych warunkach terenowych czy też bardzo dynamicznej jeździe (często z dużymi przeciążeniami) może skrócić jej żywotność. Jeśli Twój samochód ma już przebieg powyżej 100 000km, należy zacząć regularnie kontrolować i serwisować swój samochód, oraz reagować od razu, gdy pojawią się jakiekolwiek oznaki problemów z turbosprężarką, aby uniknąć poważniejszych awarii i skrócić czas jej żywotności.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi