blog

Od jakich obrotów działa turbina

13 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regeneracja turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Turbosprężarka swoją pracę rozpoczyna już w momencie uruchomienia jednostki napędowej, jednakże ze względu na to, że jej praca odczuwalna jest dopiero w okolicach 2 500 – 3 000 obr/min, wielu kierowców twierdzi, że to właśnie przy takich obrotach załącza się turbina w dieslu. Jeżeli chodzi o to, od ilu obrotów załącza się turbo w benzynie, czyli tak samo, jak w przypadku diesla, odczuwalna jest praca turbosprężarki - granica ta jest nieco wyższa i jest to 3 000 – 3 500 obr/min.

Nie powinno też nikogo dziwić to, że turbina pracuje na biegu jałowym. W ten sposób wirnik turbiny po dynamicznej jeździe ma możliwość na spokojne wyhamowanie, a sama turbosprężarka na schłodzenie się przed wyłączeniem silnika. Takie działanie pozwala na zmniejszenia ryzyka wystąpienia nagłej i niespodziewanej awarii układu turbodoładowania.

1. Jak jeździć dieslem z turbiną, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii

Przede wszystkim pamiętać należy, że diesle nie lubią krótkich tras, tak więc nie są to odpowiednie auta do poruszania się wyłącznie po mieście. Po drugie, po uruchomieniu pojazdu nie wolno obciążać silnika, kiedy nie jest on wystarczająco rozgrzany, to samo dotyczy oleju silnikowego. Jazda na wysokich obrotach, kiedy wspominany olej jest jeszcze gęsty, ponieważ nie miał kiedy się rozgrzać, doprowadzić może do zatarcia jednostki napędowej.

Nie należy zapominać o tym, że po dłuższej podróży należy przez kilka minut pozwolić silnikowi, jak i turbosprężarce popracować na wolnych obrotach – pisaliśmy o tym wyżej.

Ważna jest też systematyczna kontrola i diagnostyka układu turbodoładowania, szybka reakcja nawet na najmniejsze objawy uszkodzonej turbiny, które spowodować w przyszłości mogą poważne problemy związane z wysokimi kosztami naprawy.

Rozszczelnienie turbosprężarki – dlaczego do tego doszło?

Główną przyczyną rozszczelnienia turbiny jest brak drożności w przewodach olejowych układu turbodoładowania. Zablokowany między innymi spływ oleju powoduje, że olej przemieszcza się np. poprzez pierścienie uszczelniające, co powoduje wspominanie rozszczelnienie.

Sytuacja, jaką jest nieszczelne turbo, spowodowana również może być występowaniem zbyt wysokiego ciśnienia w obudowie turbiny. Objawia się to obecnością oleju w układzie dolotowym oraz wylotowym – czyli tam, gdzie oleju nie powinno być.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi