blog

Od czego zależy ciśnienie doładowania? Odpowiadamy

19 lutego 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
turbosprężarka - regeneracja

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Zastanawiałeś się, od czego zależy ciśnienie doładowania? Za ciśnienie doładowania odpowiedzialny jest sterownik silnika (ECU), ciśnienie to jest zmienne – uzależnione od warunków pracy samochodu. Prawidłowe ciśnienie doładowania turbiny w standardowych jednostkach waha się w granicach 0.4 – 1.1 bara, natomiast w pojazdach sportowych przekroczyć może 2.5 bara. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, jakie powinno być zadane ciśnienie doładowania w twoim samochodzie, jest podłączenie go pod komputer diagnostyczny. Może się również zdarzyć, że po podłączeniu tester pokaże błąd „Regulacja ciśnienia doładowania. Nieosiągnięta granica regulacji” - oznaczać to może awarię elektrozaworu N75, który również steruje turbosprężarką.

Od czego zależy ciśnienie doładowania? Odpowiadamy

Zawór regulujący ciśnienie doładowania – gruszka turbiny

Jak zostało wcześniej wspomniane, wartość ciśnienia doładowania w samochodach jest uwarunkowana od pracy silnika. Gruszka turbiny, zwana również siłownikiem, odpowiada za sterowanie mechanizmem zmiennej geometrii – odpowiada za ruch łopatek VNT:
* Zamknięte łopatki VNT powodują dławienie się samochodu oraz wytwarzana jest wtedy zbyt duża prędkość turbosprężarki;
* Otwarte łopatki VNT powodują występowanie turbodziury.

Jeśli zauważyłeś, któryś z powyższych objawów, prawdopodobnie wymagane jest przeprowadzenie kalibracji sztangi turbiny, która współpracuje z siłownikiem. Zachęcamy do skorzystania z usług naszego serwisu, gdzie oprócz regeneracji turbosprężarki zajmujemy się naprawą wtryskiwaczy.

Zawór regulujący ciśnienie doładowania – gruszka turbiny
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Patryk
2023-01-13 10:32:54
Ciśnienie doładowania w turbosprężarce zależy od kilku czynników, w tym: Prędkości obrotowej wału kompresora: Im więcej obrotów wału kompresora, tym większe ciśnienie doładowania. Przepływu powietrza przez turbosprężarkę: Im więcej powietrza przepływa przez turbosprężarkę, tym większe ciśnienie doładowania. Charakterystyki sprężarki i turbiny: Każda turbosprężarka ma inną charakterystykę sprężarki i turbiny, która wpływa na ciśnienie doładowania. Warunków pracy: Czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne czy kąt nachylenia pojazdu, mogą również mieć wpływ na ciśnienie doładowania Stan techniczny turbosprężarki i układu dolotowego: Uszkodzenia, zanieczyszczenia czy braki smarowania wpływają na pracę turbosprężarki i mogą prowadzić do spadku ciśnienia doładowania. Ciśnienie doładowania jest ściśle monitorowane przez system elektroniczny pojazdu i jest jednym z ważniejszych parametrów określających pracę silnika i jego wydajność.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi