Twin Power Turbo BMW - co to znaczy?
Technologia TwinPower Turbo jest cechą silników BMW, charakteryzuje je najnowszy układ wtryskowy oraz wyjątkowa wydajność i dynamika jazdy dzięki innowacyjnej turbosprężarce. TwinPower Turbo posiada bezpośredni wtrysk CommonRail oraz trzystopniowe turbodoładowanie z technologią zmiennej geometrii turbiny (VNT). Jednak Twin Power Turbo niekoniecznie oznacza, że zamontowane są dwie turbiny, może się okazać, że pod maską znajduje się pojedyncza turbosprężarka typu Twin Scroll.
Czym się różni doładowanie Bi-Turbo od Twin Turbo? - BMW TwinPower Turbo diesel
TwinTurbo jest to technologia, w której występują dwie turbosprężarki. Różnią się one od siebie rozmiarem, ale również i pracą. TwinTurbo pracuje w sposób sekwencyjny – na zmianę. Ten typ turbosprężarek spotykany jest w silnikach z małą pojemnością. Natomiast turbosprężarki BiTurbo pracują ze sobą równolegle – jedno turbo znajduje się z jednej strony silnika, natomiast drugie z drugiej – każda z turbin odpowiada za swoją liczbę cylindrów.
1. TwinPower Turbo, a Twin-Turbo – różnice - BiTurbo vs Twin Turbo
Mniejsza turbina odpowiada za prace w niskim zakresie obrotów – do około 2000 obr/min, natomiast praca drugiej większej odczuwalna jest w większym zakresie obrotów powyżej 2000 obr/min. BiTurbo to również dwie turbosprężarki, jednak w przeciwieństwie do Twin Turbo ich praca nie jest sekwencyjna, a równoległa. Co więcej, BiTurbo spotykane jest w silnikach widlastych o parzystej liczbie cylindrów (V6, V8, V10) – każda z turbosprężarek odpowiada za pracę swojej liczby cylindrów. Niestety panuje błędne przekonanie, że TwinTurbo oraz Bi-Turbo jest to ten sam typ turbosprężarek, a wspomniane dwa terminy używane są zamiennie.
2. TwinPower Turbo w silnikach BMW, czym się różnią i jakie są ich zalety - BMW 2.0D TwinPower Turbo
Zaletą TwinPower Turbo jest to, że ten typ turbosprężarki jest bardziej kompaktowy w porównaniu z TwinTurbo. Kolejnym plusem jest to, że występują mniejsze opóźnienia w przypadku wciskania pedału gazu. TwinPower Turbo charakteryzuje się większą mocą oraz większym momentem obrotowym, a także w przypadku spalania, wpływa ona na jego zmniejszenie. Wadą takiego turbo jest cena oraz większą awaryjność – posiada dwa zawory Wastegate.
3. Jak pracuje TwinPower Turbo? – BMW TwinPower Turbo Longlife-04 5W30
To, w jaki sposób pracować będzie turbosprężarka, w dużym stopniu zależy od tego, jak będzie dbał o nią właściciel pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na olej silnikowy – jego ilość oraz jakość. W przypadku tego rodzaju turbo zalecany jest oryginalny olej BMW TwinPower Turbo Longlife-04 5W30. Jest on w pełni syntetycznym olejem opracowanym wspólnie z BMW na technologii niskopopiołowej LOW SAPS. Zalecany dla nowoczesnych silników diesla wyposażonych w filtr DPF.
Dodaj komentarz

Komentarze
"TwinPower Turbo" to nazwa technologii stosowanej przez producenta BMW w niektórych swoich silnikach. Technologia ta polega na zastosowaniu dwóch turbosprężarek (podwójnej turbosprężarki) zamiast jednej, co pozwala na zwiększenie mocy silnika i momentu obrotowego. Jedna z turbosprężarek odpowiada za niskie i średnie obroty, zwiększając przepływ powietrza i dostarczając dodatkową moc przy niższych obrotach. Natomiast druga turbosprężarka odpowiada za wysokie obroty, dostarczając dodatkową moc przy wyższych obrotach. TwinPower Turbo pozwala na uzyskanie większej mocy i momentu obrotowego przy niższych obrotach silnika niż przy jednej turbosprężarce, co przekłada się na lepszą elastyczność silnika oraz lepsze osiągi.
Witam. Posiadam bmw 730d 245 km f02 z roku 2011. Tydzien temu zatarła się panewka. Ale chce kupici silnik i kciałbym narade od panistwa czy silnik twin power turbo 258 km. By pasowasowało do mojego ? Pozdro