blog

Turbo Diesel - co to?

8 grudnia 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

turbosprężarka diesel, co to

Silnik diesla z wtryskiem bezpośrednim, wyposażony dodatkowo w turbosprężarkę oraz intercooler. Zastosowanie turbosprężarki wpłynęło na zwiększenie wydajności silnika, jak i jego mocy. Zwiększenie mocy pojazdu z silnikiem diesla odbywa się poprzez wprowadzenie do jednostki napędowej odpowiedniej mieszkanki powietrzno-paliwowej. Spaliny z silnika zasilają turbinę, natomiast powietrze zassane przez układ dolotowy, w skład którego wchodzi intercooler, sprężane jest przez sprężarkę, a następnie trafia do silnika.

Co to jest TDI - Turbodiesel Direct Injection - 1.9 TDI - co to znaczy?

Znane wszystkim zmotoryzowanym oznaczenie TDI, czyli Turbodiesel Direct Injection stosowane jest przez koncern VAG. Określenie to dotyczy turbodoładowanych silników diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa do komory spalania. Najpopularniejszą jednostką, która prawdopodobnie zyskała już miano kultowej jest 1.9 TDI. Zaletami silnika TDI jest przede wszystkim niskie zużycie paliwa, trwałość silnika, a także dynamiczność. Z kolei za wadę można uznać ich głośną pracę – charakterystyczny dla silników diesla klekot.

1. Turbo Direct Injection - 1.9 TDI – oznaczenia

Jednostka TDI jest jedną z popularniejszych, jednak w zależności od mocy występowała w różnych wariantach:

- TDI (srebrne litery) – silnik o 90 KM z pompą rotacyjną,
- TDI (dwie pierwsze litery – srebrne, natomiast ostatnia – czerwona) – silnik 110 KM z pompą rotacyjną, turbo z mechanizmem VNT
- TDI (pierwsza litera - srebrna, dwie ostatnie – czerwone) – silnik 115 KM z pompowtryskiwaczami,
- TDI (czerwone litery) – silnik 130 KM z pompowtryskiwaczami.

2. Turbodiesel czy turbobenzyna? - TDI, benzyna

Stając przed wyborem zakupu samochodu, nie należy kierować się wyłącznie jego wyglądem czy ceną, ale również i silnikiem. Jeżeli poruszasz się wyłącznie w warunkach miejskich turbo benzyna, w porównaniu z TDI będzie lepszym rozwiązaniem. Silnik benzynowy ma niższy moment obrotowy i jest wręcz stworzony do pokonywania krótkich odcinków. Pojazd z silnikiem diesla świetnie sprawdzi się na odcinkach dłuższych, gdzie zaobserwować można również jego ekonomiczne spalanie. Wyposażenie obu silników w turbosprężarkę oczywiście wpłynęło na wzrost mocy pojazdów oraz zwiększa ich wydajność.

turbosprężarka

3. Co znaczy turbo diesel - TDI to benzyna czy diesel

Turbodiesel odnosi się do silników o zapłonie samoczynnym, gdzie zamontowano turbosprężarkę w celu poprawy wydajności silnika oraz zwiększenia jego mocy. Pierwsze oznaczenie TDI pojawiło się na pojeździe marki Audi w 1989 roku. Silnik diesla, jak zostało już wspominanie, lepiej radzi sobie na dłuższych odcinkach, niż w miastach. Poruszając się turbodoładowanym pojazdem, w warunkach miejskich dochodzi do częstszego zapychania się filtra DPF, co powoduje obciążenie silnika oraz większe spalanie.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Konrad
2023-01-11 13:21:18
Silnik Diesla z turbodoładowaniem, inaczej nazywany silnikiem Turbo Diesel, jest to rodzaj silnika wykorzystujący technologię turbodoładowania, która polega na wykorzystaniu energii spalin do zwiększenia ilości powietrza dostarczanego do silnika. Turbina w takim silniku jest napędzana przez ciśnienie powstające w układzie wydechowym i jednocześnie spręża powietrze do komory silnika. Dzięki temu, ilość tlenu do spalania jest większa i silnik może generować więcej mocy oraz mniejsze spalania. Silniki Turbo Diesel stosowane są przede wszystkim w samochodach osobowych, ciężarówkach, maszynach budowlanych oraz statkach.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi