Localizations image
Strona główna / Aktualności / Turbiny samochodowe – Garrett, KKK - TURBO SERWIS Melett

Turbiny samochodowe – Garrett, KKK - TURBO SERWIS Melett

Turbosprężarka to wynalazek Alfreda Büchi skonstruowany w 1905 roku, obecnie coraz częściej spotykany w samochodach nie tylko sportowych czy ciężarowych, lecz także w zwykłych osobówkach

 

Turbiny samochodowe Garrett i KKK - zregenerowana turbosprężarka Garrett
Turbiny samochodowe Garrett i KKK

 

Turbosprężarki, wcześniej używane jedynie w pojazdach ciężarowych, zaczęły pojawiać się w samochodach osobowych w latach 70 ubiegłego wieku. Pozwalają one na znaczne zwiększenie osiągów bez nadmiernego przyrostu masy pojazdu, dzięki czemu samochód potrafi spalić dużo mniej niż w przypadku silnika wolnossącego o zbliżonej mocy.


Część zimna i ciepła turbosprężarki

Turbina, nazywana częścią ciepłą, składa się z korpusu oraz wirnika turbiny, na który wdmuchiwane są spaliny wprost z kolektora wydechowego jednostki napędowej. W ten sposób wirnik rozpędza wałek turbosprężarki, na którym osadzony jest także wirnik sprężarki, do wartości od 100 000 do nawet 300 000 obrotów na minutę, a wirnik sprężarki kompresuje powietrze i wtłacza je do komory spalania silnika, zapewniając przyrost mocy. Turbosprężarkę schładza olej silnikowy, przepływający przez kanaliki. Za chłodzenie powietrza wtłaczanego do silnika odpowiada Intercooler, czyli chłodnica międzystopniowa.

 

Turbosprężarki Garrett i KKK - przykładowa turbina Garrett
Turbosprężarki Garrett i KKK

 


Turbosprężarki Garrett i KKK

Turbosprężarki Garrett i KKK, mimo swej pozornie prostej konstrukcji, są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia i niedostatek oleju. Aby system turbodoładowania w naszym pojeździe działał sprawnie przez wiele kilometrów, musimy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim powinniśmy dbać o to, aby olej silnikowy w naszym aucie był zawsze świeży i z górnej półki. Należy także pamiętać o regularnych wymianach filtru powietrza i olejowego. W trakcie eksploatacji samochodu pamiętajmy, by przed ruszeniem odczekać chwilę i nie zatrzymywać nagle pracy silnika, jeżeli nie zachodzi taka konieczność.

Kupując auto używane powinniśmy wystrzegać się maszyn, silników z całkowicie ubrudzonymi olejem turbinami, lub wręcz przeciwnie, idealnie czystymi. Zwykle może oznaczać to, że turbosprężarka jest uszkodzona i regeneracja, czy naprawa w turboserwisie to tylko kwestia czasu. Jeżeli dojdzie do awarii turbodoładowania w posiadanym już przez nas aucie, a nie stać nas na zakup nowego egzemplarza, nie kupujmy używanej turbosprężarki, może się okazać, że taka przestanie działać po 10 kilometrach. Lepszym rozwiązaniem jest oddanie do wyspecjalizowanego serwisu Melett Bosch Diesel Service PAWLIK naszej uszkodzonej turbiny, gdzie poddana zostanie regeneracji. W takim serwisie uszkodzone urządzenie rozkładane jest na części, które zostają dokładnie wyczyszczone i wypiaskowane, po czym są dokładnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń i w razie potrzeby wymieniane na nowe. W trakcie serwisu naszej turbosprężarki wymieniane są także komponenty eksploatacyjne takie jak pierścienie, czy łożyska, aby urządzenie dłużej nam służyło i działało bezawaryjnie. Podczas składania pracownicy Turboserwisu sprawdzają wyważenie i zgodność parametrów z określonymi przez producenta.

Oceń:
/ Aktualna ocena:

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Naprawa turbosprężarek Wrocław 02 października 2018

Naprawa turbosprężarek Wrocław

NAPRAWA TURBOSPRĘŻAREK WROCŁAW – Melett | Sprawdź Turboserwisy autoryzowane....

Sprzedaż Turbosprężarek – Gdzie kupić aby nie stracić 02 października 2018

Sprzedaż Turbosprężarek – Gdzie kupić aby nie stracić

Proces regeneracji Turbosprężarki i rynek wtórny turbin Układ doładowujący...

Jak odbywa się regulacja turbiny ze zmienną geometrią? 02 października 2018

Jak odbywa się regulacja turbiny ze zmienną geometrią?

Turbosprężarki VNT VTG, czyli jak działa zmienna geometria. Eksploatacja silnika...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.