Localizations image

TURBINA DZIAŁANIE | TURBOSPRĘŻARKA JAK DZIAŁA ? | TURBO ZASADA DZIAŁANIA

Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Oceń:
/ Aktualna ocena:

TURBOSPRĘŻARKA JAK DZIAŁA ? – Turbo zasada działania – Działanie turbiny samochodowej.

Turbosprężarka jest niezmiernie ważnym dla obecnie produkowanych silników spalinowych układem doładowania, którego działanie znacząco poprawia wydajność jednostki napędowej.

Mimo wejścia do przemysłu motoryzacyjnego w latach trzydziestych ubiegłego wieku, turbosprężarki dopiero teraz przeżywają swój prawdziwy rozkwit pod względem obecności przy spalinowych jednostkach napędowych, są one bowiem coraz częściej montowane nie tylko w silnikach wysokoprężnych, lecz także w jednostkach z zapłonem iskrowym, szczególnie w mniejszych ich odmianach. W związku z tym coraz więcej osób zadaje jedno z podstawowych pytań dotyczących turbosprężarek, a mianowicie jak ona działa i jaka jest jej budowa?

Przykładowa turbosprężarka o typowym działaniu
Turbosprężarka jak działa? - Turbo zasada działania turbiny


Ogólna zasada działania turbo

Niezależnie od typu turbosprężarki oraz posiadanego(lub nie) przez nią systemu kierowania spalin, wszystkie urządzenia działają na tej samej zasadzie – mają za zadanie kompresować wtłaczane do komory spalania powietrze wykorzystując energię pochodzącą ze spalin. Aby do tego doprowadzić, turbosprężarka musi posiadać odpowiednią budowę, polegającą na zastosowaniu trzech korpusów, połączonych przez rdzeń turbosprężarki. Pierwszy korpus to „część gorąca” turbosprężarki, czyli turbina. To w niej znajduje się wirnik, którego łopatki przyjmują przelatujące przez turbinę spaliny i napędzają tym samym cały rdzeń turbosprężarki, nazywany CHRA (Center Housing Rotating Assembly). Cały rdzeń, ponieważ wirnik turbiny jest osadzony sztywno na wałku turbosprężarki, tak samo jak wirnik sprężarki. Wirnik zostaje wprawiony w ruch dzięki specjalnemu ukształtowaniu łopatek, pozwalających na ograniczony przepływ gazów wylotowych pomiędzy nimi z siłą pozwalającą na rozpędzenie rdzenia turbosprężarki do stopnia, w którym wirnik sprężarki zaczyna kompresować powietrze i wtłaczać je do komory spalania jednostki napędowej, wymuszając dokładniejsze i bardziej gwałtowne spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej.

Zasada działania turbosprężarki jest zawsze taka sama - na zdjęciu przykładowe turbo
Ogólna zasada działania turbo


Charakterystyka pracy turbiny

Gwałtowniejsze spalanie powoduje natomiast wzrost wydajności jednostki napędowej i zmniejszenie ryzyka zbierania się w cylindrze nagaru, bardzo niebezpiecznego dla żywotności jednostki napędowej i turbosprężarki. Aby rdzeń mógł się kręcić z prędkością 250 tysięcy obrotów na minutę, potrzebne są łożyska, które umieszczone zostały w centralnym korpusie turbosprężarki, także w tym korpusie odbywa się smarowanie i chłodzenie urządzenia, które jest wykonywane za pomocą przepuszczanego specjalnymi kanałami oleju silnikowego.

W przypadku nowszych turbosprężarek w korpusie turbiny oprócz wirnika znajdują się również systemy kierowania spalin, zaś najpopularniejszym z nich jest technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny, polegająca na zamontowaniu na wałku turbosprężarki pierścienia o ruchu kątowym wraz z osadzonymi na nim ruchomymi łopatkami, kontrolującymi przepływ spalin tak, by przez cały czas utrzymywana była odpowiednia prędkość obrotowa rdzenia turbosprężarki. Systemy kierowania spalin w turbosprężarkach nie pojawiły się bez powodu – zapewniają one wyeliminowanie zjawiska turbodziury oraz lepszą charakterystykę pracy układu turbodoładowania.

MELETT TURBOSERWIS

Specyficzna charakterystyka typowej zasady działania - turbosprężarka ze zmienną geometrią
Charakterystyka pracy turbiny

Komentarze

Klopsik 2019-10-03 14:20:40

Myślę sobie teraz co jest lepsze do jazdy po mieście - zmienna geometria czy turbina bez zmiennej geometrii? Co sądzicie?

karol789 2019-09-06 15:10:15

Bardzo ciekawie i prosto opisana zasada działania turbo. Super!

Kamper 2019-08-28 08:53:43

tutaj ADA masz rację, a jak się popsuje nawet jeden element turbosprężarki to najpewniej poleci całość

ADA 2019-08-23 13:40:14

Zasada działania turbiny nie jest wcale taka skomplikowana, gorzej z jej budową

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
SerwisTurbo - Regeneracja turbosprężarek Rybnik 02 października 2018

SerwisTurbo - Regeneracja turbosprężarek Rybnik

SERWIS-TURBO MELETT - Regeneracja turbosprężarek Rybnik Rybnik to duże miasto,...

Objawy awarii turbosprężarki 02 października 2018

Objawy awarii turbosprężarki

Awaria turbosprężarki - co robić? Objawy awarii turbosprężarki | Sprawdzenie,...

Objawy awarii turbosprężarki – Objawy uszkodzenia turbiny 02 października 2018

Objawy awarii turbosprężarki – Objawy uszkodzenia turbiny

DRASTYCZNE OBJAWY TURBINY – OBJAWY AWARII TURBOSPRĘŻARKI – OBJAWY USZKODZENIA...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.