Localizations image
Strona główna / Aktualności / Objawy zepsutej turbiny

Objawy zepsutej turbiny

Olej, Dym, Brak Mocy, Kontrolka Silnika, Dźwięki – OBJAWY ZEPSUTEJ TURBINY – To koniecznie musisz wiedzieć | AUTORYZACJA MELETT

Turbina jest nieodłącznym i najbardziej narażonym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia elementem układu turbodoładowania, odpowiadającym za jego napęd. Produkowana z wyselekcjonowanych i niezwykle wytrzymałych materiałów jest w stanie wytrzymywać temperatury dochodzące do nawet 1000 stopni Celsjusza, jednak jest szczególnie wrażliwym podzespołem na zanieczyszczenia, drobiny materiałów czy też problemy z olejowaniem.

 

Zepsuta turbina po naprawie
Objawy zepsutej turbiny

 


Uszkodzenie turbiny

Jak zatem stwierdzić uszkodzenie tak ważnego elementu jak turbina? W niniejszym artykule postaramy się państwu przybliżyć najczęstsze objawy awarii napędu turbosprężarki.

Nadmierne zużycie oleju silnikowego zwykle spowodowane jest nieszczelnością przewodów łączących układ olejowy i wydechowy z turbiną, jednak może być spowodowane wyeksploatowaniem łożysk i pierścieni uszczelniających, znajdujących się w korpusie centralnym turbosprężarki. W przypadku dostawania się oleju silnikowego do wnętrza turbosprężarki pojawia się kolejny objaw, czyli:

 

Naprawiona po uszkodzeniu turbina
Uszkodzenie turbiny

 


Objawy uszkodzenia turbiny

Błękitne kłęby dymu wydostające się z układu wydechowego, będące wynikiem spalania oleju silnikowego w jednostce napędowej. Przyczyną tego zjawiska nie musi być jednak awaria układu turbodoładowania, ponieważ taki sam objaw pojawia się w przypadku uszkodzenia panewek w silniku. W przypadku silników wysokoprężnych może także wystąpić nadmierna ilość czarnego dymu, którą wywołuje niedopalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, spowodowane zwykle niesprawnością sprężarki, dającej zbyt niskie ciśnienie wtłaczanego do komory spalania powietrza, lub awarią pompy wtryskowej czy też samych wtryskiwaczy.

Przy uszkodzonej turbosprężarce auto może wydawać różnego rodzaju dziwne dźwięki, przypominające czasem tarcie metalu o metal, szybkie stukanie lub głośne wycie przypominające syrenę karetki pogotowia. Są to dźwięki towarzyszące wyeksploatowaniu lub zatarciu układu turbodoładowania i bardzo często oznaczają konieczność regeneracji lub wymiany urządzenia. Częstą przyczyną jest wyrobiony już wirnik turbiny lub zanieczyszczenia, które się do niej przedostały. Głośny gwizd może być także spowodowany nieszczelnością pomiędzy sprężarką a chłodnicą międzystopniową(intercooler), przez którą sprężone pod wysokim ciśnieniem powietrze wydostaje się z przewodu. W przypadku uszkodzenia turbosprężarki zalecane jest odwiedzenie profesjonalnego zakładu MELETT TURBO – Pawlik ASO Bosch Diesel Service, zajmującego się regeneracją tych urządzeń, która jest często dużo tańszym rozwiązaniem od zakupu nowego egzemplarza. Warto pamiętać, że większość z tych dźwięków może być spowodowana defektem zupełnie innego podzespołu samochodowego niż turbosprężarka, dlatego w każdym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem.

 

Uszkodzona turbina, naprawiona w profesjonalnym, autoryzowanym serwisie.
Objawy uszkodzenia turbiny

 


Awaria turbiny - spadki mocy

Istnieje jeszcze jeden typ objawów awarii turbiny, czyli stałe lub okresowe spadki mocy oraz święcąca się kontrolka błędu w układzie turbodoładowania. Okresowe spadki mocy to objaw dotyczący turbosprężarek wyposażonych w technologię zmiennej geometrii kierownic turbiny, wywoływany przez zapiekanie się ruchomych łopatek w pozycji uniemożliwiającej osiągnięcie właściwego ciśnienia powietrza wtłaczanego do komory spalania. Jest to niebezpieczna awaria, ponieważ spadek mocy może pojawić się w trakcie wyprzedzania, a zapieczone kierownice są w stanie doprowadzić do przeładowania silnika, kończącego się drogą naprawą. Stała utrata mocy oznacza brak szczelności pomiędzy turbosprężarką i układami przelotowymi lub wyeksploatowanie urządzenia, gdzie druga opcja jest bardziej możliwa, szczególnie jeśli dodatkowym objawem jest brak charakterystycznego dźwięku pracy turbodoładowania.

Niezależnie jednak od tego, który objaw pojawi się w Państwa samochodzie, zalecamy jak najszybszą konsultację z mechanikiem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

 

Naprawiona po awarii turbina na stole w pracowni
Awaria turbiny - spadki mocy

 

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Regeneracja turbin koszt 02 października 2018

Regeneracja turbin koszt

Regeneracja turbin koszt Regeneracja turbiny koszt – Ile powinna wynosić cena...

TURBINA DZIAŁANIE | TURBOSPRĘŻARKA JAK DZIAŁA ? | TURBO ZASADA DZIAŁANIA 02 października 2018

TURBINA DZIAŁANIE | TURBOSPRĘŻARKA JAK DZIAŁA ? | TURBO ZASADA DZIAŁANIA

TURBOSPRĘŻARKA JAK DZIAŁA ? – Turbo zasada działania – Działanie turbiny...

SKUP TURBIN - KUPNO TURBOSPRĘŻAREK - SPRZEDAŻ TURBO – nowe, używane, uszkodzone i wymiana 02 października 2018

SKUP TURBIN - KUPNO TURBOSPRĘŻAREK - SPRZEDAŻ TURBO – nowe, używane, uszkodzone i wymiana

SKUP TURBIN - KUPNO TURBOSPRĘŻAREK - SPRZEDAŻ TURBO – nowe, używane, uszkodzone...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.