
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Jak sprawdzić, czy turbina jest do regeneracji?
Najczęstszymi oznakami, które wskazują kierowcy na to, że turbina jest do regeneracji, jest ogólna utrata mocy silnika lub zwiększenie zadymienia wydobywającego się z rury wydechowej. Co więcej, w przypadku uszkodzenia turbosprężarki ciśnienie doładowania gwałtownie rośnie, co możemy zauważyć poprzez przerwy podczas jazdy. Innym charakterystycznym objawem jest to, że samochód traci swoje przyspieszenie, a także ma problemy z osiągnięciem maksymalnej prędkości. Turbosprężarka w silniku zapewnia dodatkową moc, która sprawia, że jazda autem staje się przyjemnością. Bądźmy świadomi tego, że uszkodzenie turbiny prowadzi nie tylko do bardzo dokuczliwej utraty mocy, w najgorszym przypadku może zostać zniszczony nawet sam silnik.
Jak sprawdzić stan turbosprężarki? Objawy i regeneracja - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu
Z racji tego, że turbosprężarka składa się z wielu pojedynczych elementów, które mogą się zepsuć, uszkodzenie objawia się różnymi symptomami. Jeżeli zauważasz, że samochód wolniej przyspiesza i ogólnie wytwarza mniej mocy, może oznaczać to, że coś blokuje wlot – podzespół może mieć uszkodzone łożysko. Jeśli turbosprężarka wydaje metaliczny, brzęczący pisk podczas pracy, to prawdopodobnie jej łożyska są zużyte. Częstą oznaką uszkodzonej turbiny są również zatkane przewody doprowadzające olej silnikowy, niewytaczająca jego ilość lub zanieczyszczenia. Co więcej, przyczyną awarii turbo może być także zanieczyszczony system filtrów powietrza, ponieważ znajdujące się w nim ciała obce, mogą uszkodzić koło sprężarki lub zablokować przewód wlotowy.

Jak sprawdzić czy turbina jest sprawna? - Jak sprawdzić turbinę w dieslu
Niepoprawnie działającą turbinę w pierwszej kolejności rozpoznamy po dźwięku – hałasie, który jest porównywalny do wycia syreny karetki pogotowia i on nasilał się będzie wraz ze wzrostem prędkości. Po usłyszeniu tego charakterystycznego gwizdu powinniśmy jak najszybciej zakończyć swoją podróż i oddać samochód do serwisu. Nie powinniśmy bagatelizować także zapachu spalonego oleju lub wydobywającego się z układu wydechowego ciemnego i gęstego dymu. Nagły spadek osiągów jednostki napędowej może również wskazywać na to, że turbosprężarka nie jest sprawna. Kolejnym łatwym do zauważenia objawem jest znaczny pobór oleju silnikowego.

Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Dźwięk uszkodzonej turbiny
Jednym z pierwszych objawów, a zarazem najbardziej odczuwalnym, który świadczy o uszkodzeniu turbosprężarki, jest znaczny spadek osiągów silnika, co zaobserwujemy przy osiągnięciu danego zakresu obrotów. Innym objawem jest głośny dźwięk przypominający odgłos ocierania się metalowych części i pojawia się on dopiero po przekroczeniu 1500 obrotów na minutę. O tym, że nasza turbosprężarka nie jest sprawna, odczytamy również w komunikatach o błędach na desce rozdzielczej pojazdu. Kolejnym bardzo ważnym symptomem jest wysokie zużycie oleju silnikowego, jego wycieku lub obecność w układzie ssącym czy wydechowym.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze