blog

Jak powinno się odpalać diesla z turbiną?

15 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

turbina i diesel

Diesla z turbiną powinniśmy zapalić dopiero po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych. Kontrolka będzie świecić, dopóki świece się nie rozgrzeją. Najpierw powinniśmy przekręcić kluczyk na pozycję ON – wtedy zapalą się wszystkie kontrolki. Poczekajmy, aż kontrolka świec zgaśnie i dopiero wtedy możemy przekręcić kluczyk dalej, aby uruchomić silnik. Samochód powinniśmy odpalić ze wciśniętym sprzęgłem. Co więcej, przed odpaleniem, lepiej jest wyłączyć wszystkie urządzenia, które zużywają prąd, czyli radio, światła, nawiew.

Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Rozgrzewanie turbiny

Do poprawnego użytkowania samochodu z turbiną, bardzo ważna jest częsta i regularna wymiana oleju o wysokiej jakości – starszy olej zmniejsza średnicę kanału doprowadzającego go do turbiny. Kolejną ważną zasadą jest dobre rozgrzanie silnika przed rozpoczęciem podróży – zanim gwałtownie wciśniesz pedał gazu, odczekaj około 30 sekund, aby silnik osiągnął temperaturę roboczą. Pamiętaj, aby po dłuższej, forsownej jeździe schłodzić silnik – czyli zostaw uruchomiony samochód przez około 1-2 minuty po skończonej jeździe. Nie podróżuj wyłącznie po mieście, ponieważ taka regularna jazda zwiększa ryzyko odkładania się szkodliwej sadzy we wnętrzu turbosprężarki oraz w kolektorze dolotowym, a takie zanieczyszczenia możemy wypalić jedynie poprzez dłuższą, dynamiczną jazdę na wysokich obrotach.

1. Jak jeździć autem z turbiną? - Kiedy włącza się turbo w dieslu

Powinniśmy unikać gwałtownej jazdy od razu po odpaleniu silnika, który nie został jeszcze dostatecznie rozgrzany, a olej silnikowy nie zdążył się rozprowadzić po całym układzie. Nie zapominamy o tym, aby po forsownej podróży schłodzić turbosprężarkę przed wyłączeniem silnika. Samochody z turbodoładowanym silnikiem, w szczególności diesle, powinny unikać poruszania się wyłącznie po mieście, ponieważ może to doprowadzić nie tylko do nagromadzenia się nagaru oraz innych zanieczyszczeń w turbinie, ale także może nastąpić szybsze zapchanie się filtra cząstek stałych. Turbo w dieslu włącza się z momentem włączenia silnika i działa przez cały czas, aż do zgaszenia zapłonu.

jak powinno sie odpalać diesla

2. Samochód z silnikiem Diesla: 10 błędów kierowców - Jak jeździć dieslem z turbiną

1. Wyłączna jazda na krótkich dystansach.
2. Częste stanie w korkach.
3. Słaba jakość paliwa, a także tankowanie na niesprawdzonych stancjach.
4. Zanieczyszczony układ wtrysku paliwa.
5. Kilkukrotne grzanie świec żarowych.
6. W zimie rozgrzewanie samochodu na postoju.
7. Wciskanie gwałtownie pedału gazu w trakcie odpalania zimnego silnika.
8. Jazda z mocnym przyciskaniem gazu przy niskich obrotach.
9. Tzw. strzelanie ze sprzęgła.
10. Gwałtowne wyłączanie silnika po szybkiej i dynamicznej jeździe.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.83

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.83
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Piotr
2022-12-30 09:06:42
Odpalanie silnika diesel z turbosprężarką wymaga pewnych specjalnych zasad, aby uniknąć uszkodzenia tego elementu. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak należy odpalać diesel z turbiną: Upewnij się, że silnik jest zimny: Przed odpaleniem silnika diesel z turbosprężarką należy upewnić się, że jest on całkowicie zimny. Jeśli silnik jest już nagrzany, należy odczekać kilka minut, aż ostygnie, zanim go ponownie uruchomisz. Nie kręć rozrusznikiem zbyt długo: Kręcenie rozrusznikiem zbyt długo może prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Jeśli silnik nie odpala po kilku sekundach, należy odczekać kilka minut i spróbować ponownie. Używaj odpowiedniego paliwa: Ważne jest, aby używać odpowiedniego paliwa do silnika diesel z turbosprężarką. Jeśli używasz niskiej jakości lub nieodpowiedniego paliwa, może to prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Unikaj nadmiernego obciążenia silnika: Po odpaleniu silnika należy unikać nadmiernego obciążenia, szczególnie w pierwszych kilku minutach jego pracy. Nie należy gwałtownie ruszać z miejsca ani przyspieszać, aby uniknąć przegrzania turbosprężarki. Dbaj o regularny serwis: Regularny serwis pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów z turbosprężarką i zapobiega ich pogłębianiu się. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan turbosprężarki i w razie potrzeby wykonywać odpowiedni serwis.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi