blog

Czy turbina pracuje na biegu jałowym?

7 grudnia 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Tak. Zatrzymując się na światłach czy też przed przejściem dla pieszych, wrzucając luz turbo nie przestaje pracować. Pozostawienie przez około 1-2 minuty pojazdu na biegu jałowym tzw. luzie, stosuje się także w celu schłodzenia turbiny po pokonaniu dłuższej trasy. Nagłe odcięcie zasilania w trakcie pracy turbosprężarki, a dokładniej wirnika turbiny wyrządzić może wiele szkód w układzie. Turbo jest elementem pojazdu, który wpływa na zwiększenie jego mocy, dlatego też jego praca trwa niezależnie od obrotów.

Czy turbosprężarka działa przez cały czas pracy silnika? - 1.9 TDI załączanie turbiny

Turbo swoją pracę rozpoczyna już od momentu uruchomienia jednostki napędowej. Turbosprężarka działa nieprzerwanie, również na luzie, aż do momentu wyłączenia silnika. Kierowcy często zgłaszają się do nas z zapytaniem, kiedy włącza się turbo podczas jazdy samochodem – nie ma czegoś takiego. Od około 2500 – 3000 obr/min. odczuwalna jest praca turbiny. Następuje wtedy specyficzne wbijanie w fotel podczas przyspieszania.

EGR i turbo - ładowanie na jałowym, blok zaworów magnetycznych N75 - Jak jeździć dieslem z turbiną?

Niesprawny EGR powoduje, że spaliny nie trafiają na łopatki turbiny. Zablokowany zawór EGR skutkuje tym, że część spalin trafia do kolektora ssącego. Taka sytuacja powoduje znaczny spadek wydajności turbosprężarki. Zawór N75 jest to zawór sterujący ciśnieniem doładowania turbiny, w przypadku jego awarii następuje poszerzenie turbodziury – zwłoka pojazdu podczas przyspieszania.
Jazda z niesprawnym układem turbodoładowania może mieć negatywny wpływ zarówno na silnik, jak i na turbospeżarkę.

Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Jazda z uszkodzoną turbiną?

Turbosprężarka napędzana jest spalinami z silnika oraz odpowiada za sprężanie powietrza zassanego przez dolot. O ile jej działanie jest proste, tak już warunki, w jakich przyszło jej pracować do łatwych nie należą. Dlatego też należy zapoznać się z zasadami jej eksploatacji, do których należą między innymi kontrola poziomu oleju, ale również i odpowiedni styl jazdy. Poruszanie się turbodoładowanym autem wyłącznie po mieście, jak i gaszenie pojazdu bez uprzedniego chłodzenia turbiny i silnika doprowadzić może do poważnych i kosztownych usterek.

Użytkowanie samochodu z turbiną - najważniejsze zasady - Jak działa turbina w aucie?

Aby uniknąć nagłej awarii turbosprężarki, warto przestrzegać podstawowych zasad. W pierwszej kolejności należy regularnie kontrolować poziom oleju silnikowego. Nie należy zapominać o cyklicznej wymianie oleju oraz filtrów. Warto przeprowadzać także diagnostykę całego układu turbodoładowania, ale również i układu dolotowego, jak i wydechowego. Kolejną istotną sprawą jest to, aby od razu reagować na objawy awarii turbo – bagatelizowanie głośnej pracy turbiny, wycieków oleju czy też ciemnych kłębów dymu wydobywających się z rury wydechowej doprowadzić może do kosztownych napraw.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi