blog

Jak powinna chodzić sztanga turbiny?

23 lutego 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Naprawa Turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Zastanawiasz się nad tym, jak powinna chodzić sztanga turbiny? Prawidłowa praca sztangi turbiny powinna odbywać się płynnie. Skoki sztangi turbiny, czy też jej samowolne opadanie zwiastuje awarię zmiennej geometrii łopatek. Nieszczelny siłownik turbiny również będzie powodował skok sztangi turbiny, możemy samodzielnie przeprowadzić test gruszki turbiny sprawdzający jej szczelność lub zlecić to sprawdzonemu serwisowi.

Może również zdarzyć się, że po regeneracji turbo, czy też nawet w przypadku zakupu nowego nastąpi przeładowanie turbiny. Jak naprawić? Pierwsza czynność to zlokalizowanie źródła problemu, jeśli są to zapieczone łopatki VNT, możemy spróbować oczyścić je preparatem penetrującym, jeśli natomiast zanieczyszczenie jest poważne, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie turbo do regeneracji. Możemy również zdiagnozować zawór podciśnienia turbiny - jak sprawdzić, czy działa prawidłowo? Najprostszy sposób to podpięcie komputera diagnostycznego do samochodu. Może się okazać, że poluzowały się lub uległy zniszczeniu przewody podłączone pod zawór N75 – je również warto poddać diagnostyce.

Jak powinna chodzić sztanga turbiny?

Regulacja sztangi turbiny

Regulacja sztangi turbiny polega na wydłużaniu, jak i skracaniu cięgna siłownika. Wydłużenie sztangi generuje późniejsze zamknięcie łopatek VNT. Natomiast co daje skrócenie sztangi turbiny? Skrócenie spowoduje wcześniejsze zamykanie się łopatek zmiennej geometrii, zbyt skrócona sztanga będzie powodowała zbyt wysokie ciśnienie doładowania.

Sztanga turbiny odpowiada za sterowanie mechanizmem zmiennej geometrii turbiny. Jeśli gruszka turbiny ciężko chodzi, oznaczać to może zatarte łopatki zmiennej geometrii, również przeładowanie turbiny będzie sygnalizować zablokowane kierownice VNT. Brak ruchu cięgna może być również spowodowany przez:
- awarię elektrozaworu,
- uszkodzoną gruszkę turbiny.

Ustawienie sztangi turbiny 1.9 TDI ASV domowym sposobem możemy przeprowadzić metodą prób i błędów. Dokładniejsze wyniki uzyskać można w specjalistycznej maszynie, którą posiadamy w naszym serwisie.

Regulacja sztangi turbiny
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Ernest
2023-01-13 10:31:15
Sztanga turbiny jest elementem odpowiedzialnym za zmianę geometrii turbosprężarki (VNT) i regulację ciśnienia doładowania. Powinna chodzić płynnie i bez oporów, bez hałasów lub trzasków. Jeśli podczas pracy silnika słychać hałas lub trzaski z turbosprężarki lub jeśli ciśnienie doładowania jest niższe niż zalecane przez producenta, należy skontaktować się z mechanikiem, który oceni stan sztangi i ewentualnie wymieni ją na nową. W przypadku, gdy sztanga jest zablokowana, zabezpieczenie zablokowanej sztangi zapobiega nieprawidłowemu działaniu silnika, jednak jest to oznaką, że coś jest nie tak z układem turbo i powinno być sprawdzone jak najszybciej.
Borys
2021-08-13 09:27:45
Prawidłowa praca sztangi turbiny jest najwazniejsza i jesli ma sie co do niej jakiekolwiek watpliwosci, to powinnismy udac sie do serwisu na zdiagnozowanie jej stanu.
Filip
2021-07-08 13:35:27
U mnie doszło do zablokowania zmiennej geometrii przez to sztanga turbina nie pracowała jak trzeba.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60