blog

Gwiżdżąca turbina w 1.9 TDI – przyczyna

26 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
seriws regeneracji turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Charakterystyczny w kultowym silniku 1.9 TDI gwizd przy dodawaniu gazu wskazywać może na awarię w układzie turbodoładowania. Gwizd przy dodawaniu gazu – diesel lub benzyna może wskazywać na porządne wysłużenie się wirnika turbiny lub zanieczyszczone kierownice mechanizmu VNT. Sytuacja, taka jak wyjąca turbina czy też jej świst podczas przyspieszania może być spowodowany także nieszczelnością układu dolotowego; mogło dojść do rozszczelnienia intercoolera lub wysunięcia się jednego z przewodów dolotu.

gwiżdżąca turbosprężarka dlaczego

Zamiast marnować swój czas i gdybać, co może być tego dokładną przyczyną, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta w najbliższym serwisie, który po szybkiej weryfikacji zlokalizuje przyczynę powodującą wspominaną sytuację.

1. Objawy nieszczelnego układu dolotowego

Objawy nieszczelnego dolotu to nie tylko świst, czy też gwizd, ale również znaczny spadek mocy pojazdu, szarpanie samochodem podczas jazdy zwłaszcza w sytuacji, kiedy należy przyspieszyć. Podobnie, jak w przypadku awarii turbo, nieszczelny intercooler powoduje zwiększony pobór paliwa.

Intercooler ma za zadanie zapewnienie dodatkowego chłodzenia turbosprężarce, dlatego ważne jest aby był w 100% sprawny. Niestety, ale ze względu na swoją lokalizację - tuż za przednim zderzakiem - narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia, najczęściej są to odpryskujące kamyki lub bliski kontakt z dziką zwierzyną.

Eksploatacja pojazdu turbodoładowanego

Posiadacze pojazdów TDI często zastanawiają się nad tym, jak jeździć dieslem z turbiną, aby nie doprowadzić do jej szybkiej awarii. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe smarowanie układu turbodoładowania. Ważne jest również to, aby szybko reagować na nawet najmniejsze objawy, które wskazywać mogą na awarię turbo. Wpływ na turbo ma również styl jazdy, a co za tym idzie gaszenie i odpalanie pojazdu, mało kto zwraca uwagę na chłodzenie turbiny po dłuższej trasie oraz zapomina o unikaniu jazdy na wysokich obrotach, kiedy silnik oraz olej nie są dostatecznie rozgrzane. Oczywiście poruszanie się wyłącznie po mieście również nie jest korzystne dla turbosprężarki, jak i filtra cząstek stałych DPF/FAP.

eksploatacja pojazdu

Do awarii turbo doprowadzić może awaria innego elementu samochodowego, jak chociażby wtryskiwaczy.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Hubert
2023-01-12 14:48:35
Gwiżdżąca turbina w silniku 1.9 TDI może być spowodowana kilkoma przyczynami: Uszkodzenie łożysk turbosprężarki - Łożyska turbosprężarki mogą ulec uszkodzeniu z powodu zużycia lub braku odpowiedniej smarowania, co może prowadzić do gwiżdżącego dźwięku. Zabrudzenie układu dolotowego - Zanieczyszczenia i pył, które dostają się do układu dolotowego, mogą blokować drożność turbosprężarki i powodować gwiżdżący dźwięk. Uszkodzenie wałka wirnika - Wałek wirnika turbosprężarki może ulec uszkodzeniu z powodu nadmiernego obciążenia, co może prowadzić do gwiżdżącego dźwięku. Niedrożność układu wydechowego - Jeśli układ wydechowy jest zablokowany, to może to prowadzić do nadmiernego ciśnienia w turbosprężarce, co może powodować gwiżdżący dźwięk. W takim przypadku należy skontaktować się z specjalistą, który będzie mógł dokładnie zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi