blog

Czy trzeba wymieniać olej po regeneracji turbiny?

28 stycznia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Wymiana oleju po regeneracji turbosprężarki jest działaniem obowiązkowym, które jest przeprowadzane po każdej naprawie turbo. Warto pamiętać, żeby stary olej wymienić na świeży, o wysokiej klasie, według sugestii producenta. Z kolei nieprawidłowy dobór cieczy smarującej może doprowadzić do szybkiej awarii urządzenia. Przed ponownym zamontowaniem zregenerowanej lub nowej turbosprężarki powinno nastąpić zalanie jej olejem przez pracownika autoryzowanego serwisu. Dostarczenie do turbiny nieświeżego oleju również jest bardzo złym rozwiązaniem, ponieważ nie ma on już swoich właściwości, a ponadto zawiera zanieczyszczenia

Zalecenia montażowe turbosprężarek i turbin - Pierwsze odpalenie po wymianie turbiny

Przed zamontowaniem nowej lub zregenerowanej turbosprężarki należy zdiagnozować przyczynę awarii poprzedniego urządzenia, a następnie ją usunąć. Kolejnym zaleceniem jest wyczyszczenie układu dolotowego wraz ze sprawdzeniem jego szczelności. Pamiętajmy o zamontowaniu nowego filtra powietrza, który spełnia wymogi producenta. Zaleca się również sprawdzić szczelność wszystkich elementów i poziom oleju, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości – skorygować je. Kolejnym z zaleceń przy montażu turbosprężarek jest zdjęcie miski olejowej i wyczyszczenie elementów przy pompie oleju, a także sprawdzenie stanu pompy olejowej.

1. Turbosprężarka - jak nie zepsuć nowej – porady - Wymiana oleju po regeneracji turbiny

Aby nie zepsuć nowej turbosprężarki na starcie, powinniśmy najpierw zbadać przyczynę usterki poprzedniego urządzenia, a następnie ją zniwelować. Jeszcze przed zamontowaniem nowej lub zregenerowanej turbiny trzeba sprawdzić jej otoczenie, a więc drożność przewodów doprowadzających i odprowadzających olej. Upewnijmy się również, czy układ smarowania będzie w stanie dostarczyć do turbosprężarki olej we właściwej ilości i pod określonym ciśnieniem. Wymieńmy także olej silnikowy wraz z filtrem – najlepiej jest przepłukać układ smarowania oraz filtr powietrza, pamiętając, aby były one najlepszej jakości. I najważniejsze, nie doprowadźmy do tego, aby w pierwszych sekundach silnik pracował „na sucho”, ponieważ wystarczą ułamki sekund, aby w wyniku tarcia metalowych części doszło do nieodwracalnych uszkodzeń.

2. Wymiana turbosprężarki – prawidłowa technologia naprawy - Co trzeba zrobić przy wymianie turbiny

Pojęcie wymiany turbosprężarki jest bardzo ogólne, ponieważ zarówno przed założeniem nowej części, jak i w trakcie, należy wykonać kilka innych działań, aby zagwarantować najwyższą jakość naprawy. Proces naprawy zaczyna się jeszcze przed demontażem uszkodzonej turbiny – na samym początku powinno się wypłukać układ smarowania, zmienić olej oraz filtr na świeży, po czym uruchomić silnik na około 20 minut. Następnie, z zachowaniem środków ostrożności, wylać olej, który służył nam do przepłukania – wtedy rozpoczynamy naprawę. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zdiagnozowanie problemu, przez który zepsuła się poprzednia turbosprężarka, a następnie zniwelowanie go. Koniecznością jest również sprawdzenie ciśnienia oleju, drożności przewodów olejowych, a także zwrócenie uwagi na przewód odpowietrzania skrzyni korbowej.

3. Błędy przy wymianie turbosprężarki - Zalewanie turbiny olejem

Jednym z najczęstszych błędów podczas wymiany turbosprężarki jest dopuszczenie do tzw. „suchego startu” – czyli uruchomienie silnika ze świeżo zamontowaną turbiną na niewystarczającej ilości oleju smarującego. Równie częstym zaniedbaniem jest niesprawdzenie przyczyny zepsucia poprzedniej turbiny, a także brak usunięcia jej skutków.

W pierwszej kolejności pracownik autoryzowanego serwisu powinien sprawdzić cały układ dolotowy, czy jest czysty i nie ma w nim żadnych ciał obcych, a przewody są nieuszkodzone. Wspomnieć tutaj warto o sprawdzeniu przewodów olejowych, czy są czyste, bez załamań oraz drożne – przewody te należy oczyścić lub wymienić na nowe. Pamiętajmy także o konieczności wymiany oleju na świeży, można także przepłukać układ smarowania.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Damian
2023-01-11 10:00:05
Po regeneracji turbiny zaleca się wymianę oleju silnikowego. Podczas regeneracji turbiny czyszczone są i naprawiane wszystkie elementy turbosprężarki, w tym wirnik, korpus oraz łożyska. To proces może powodować powstawanie pyłu i innych zanieczyszczeń, które mogą dostać się do oleju silnikowego. Wymiana oleju po regeneracji pozwala na usunięcie tych zanieczyszczeń i zapewnia, że turbina będzie działała prawidłowo. Nowy olej silnikowy ma także lepsze parametry techniczne niż używany, co oznacza, że będzie w stanie dostarczać więcej smarowania i chłodzenia, co pozytywnie przełoży się na dłuższą żywotność oraz prawidłowe działanie turbosprężarki.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi