blog

Czy da się odłączyć turbinę?

2 czerwca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regeneracja turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

odłączenie turbosprężarki

Da się, jednakże odłączając turbinę, możesz jedynie zaszkodzić silnikowi jeszcze bardziej. Jeżeli doszło do awarii turbo i zastanawiasz się, czy odłączenie turbosprężarki, a następnie kontynuowanie jazdy jest dobrym rozwiązaniem, to znacznie lepszym wyjściem z tej sytuacji jest wezwanie lawety, która odstawi samochód do najbliższego serwisu. Turbina jest urządzeniem mechanicznym, która jest napędzana przez gazy wylotowe i powoduje zwiększenie ilości powietrza, dostarczanego w jednostce czasu do cylindrów. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie mocy silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa.

Odłączone turbo jak długo pojeżdżę?

Jeżeli podjąłeś decyzję o odłączeniu turbo, to powinieneś się przygotować na to, że Twoja podróż nie będzie trwała zbyt długo. Pamiętajmy, że odłączenie turbosprężarki jest ogromnym obciążeniem dla silnika, co w efekcie końcowym doprowadza do jego awarii i wysokich kosztów naprawy. Układ turbodoładowania ma za zadanie zwiększyć moc silnika spalinowego. Realizowane to jest poprzez zwiększenie ilości powietrza, które trafia do cylindrów w jednostce czasu.

1. Padła turbina, szary dym, przepaliło olej - Jak odłączyć turbinę?

Głównym objawem świadczącym o uszkodzeniu turbosprężarki jest spadek mocy pojazdu, któremu towarzyszą także gęste i ciemne lub białe kłęby dymu wydobywające się z układu wydechowego. Biały czy też szary gęsty dym z wydechu może wskazywać na spalanie się oleju, który znajduje się w układzie wydechowym. Odłączenie turbiny nie jest prostym ani dobrym pomysłem. Pompa wtryskowa ustawiona jest pod pracę z turbosprężarką. Dlatego, jeżeli odłączymy turbinę, to niestety, ale oszczędności nam to nie przyniesie, ponieważ paliwo w postaci czarnego dymu będzie ulatywało do atmosfery.

odłaczenie turbosprężarki

2. Odcięcie turbiny - Jazda z odłączoną turbina

Odcięcie turbosprężarki nie jest dobrym pomysłem, ponieważ odłączając turbo, odcięty zostaje także dopływ smarowania, co w konsekwencji spowoduje zatarcie jednostki napędowej. Jeżeli wystąpią objawy, które wskazują na awarię tego podzespołu to najlepiej zwrócić się z tym do serwisu, w którym turbina zostanie poddana procesowi regeneracji. Pamiętajmy, że jazda z odłączoną turbosprężarką może uszkodzić do bardzo poważnego uszkodzenia silnika. O tym, że doszło do uszkodzenia turbiny podczas jazdy w pierwszej kolejności, informuje znaczny spadek mocy samochodu, dodatkowo pojawia się na desce rozdzielczej kontrolka „Check Engine”, po czym pojazd przechodzi w tryb awaryjny.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.67

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.67
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Łukasz
2023-01-10 15:15:59
Tak, możliwe jest odłączenie turbosprężarki. Proces ten nazywany jest "odpinaniem" lub "bypassowaniem" turbosprężarki. Odpinanie turbosprężarki polega na tym, że dołącza się specjalną rurkę do układu dolotowego, która omija turbosprężarkę, pozwalając na przepływ powietrza do silnika bez jej nadmuchu. W wyniku tego silnik pracuje na niższych obrotach, co oznacza mniejszą moc i moment obrotowy. Jednak taka usługa jest wykonywana tylko w specjalnie przygotowanych pojazdach, i przez specjalistyczne firmy, lub przy wyjątkowym zastosowaniu jak np. wynajem specjalistycznego sprzętu, tereny nieprzejezdne itp. W przypadku samochodów użytkowych nie jest to wykonywane, ponieważ pochodzi to znacznie mniejszej mocy silnika i skutkuje to w wielu przypadkach nie spełnieniem warunków gwarancyjnych.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi