Czas wymiany turbiny
W Bosch Diesel Service całkowity czas wymiany turbiny zwykle zajmuje 1-2 dni robocze. Proces ten obejmuje: wstępną diagnostykę urządzenia, czyszczenie, a następnie regulację i montaż. Jeżeli interesuje Cię koszt wymiany turbiny w Citroen C5, VW Touran czy każdym innym pojeździe wyposażonym w turbosprężarkę skontaktuj się z naszym działem obsługi Klienta – nasz doświadczony personel chętnie udzieli Ci wszelkich informacji.
Często spotykamy się także z pytaniem związanym z tym, co ile wymiana turbiny powinna być przeprowadzana. Niestety nie ma szczegółowo określonego czasu, czy też określonej liczby przejechanych kilometrów. Do awarii turbo może dojść zarówno po przejechaniu 30 000 km, jak i 200 000 km – uzależnione jest to od tego, jak o nią dba właściciel.
1. Wymiana turbiny - cena robocizny, od czego zależy?
Cena regeneracji oraz naprawy turbosprężarki uzależniona jest nie tylko rodzaju uszkodzenia, zakresu wykonywanych czynności, ale także od rodzaju turbo – w samochodach osobowych i dostawczych, jak i ciężarowych.
Decydując się na samodzielną naprawę turbo, należy mieć świadomość tego, że nie wystarczą do tego wyłącznie odpowiednie narzędzia, ale również posiadać należy pewną wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem. Niepoprawnie przeprowadzona regeneracja spowodować może nie tylko poważną usterkę w układzie turbodoładowania, ale również może wyrządzić szkody w jednostce napędowej.
Jak powinna przebiegać jazda po wymianie turbiny?
Prawidłowo przeprowadzona regeneracja oraz regulacja turbosprężarki to jedno, drugim ważnym czynnikiem wpływającym na dłuższą regenerację turbo jest adaptacja turbiny zwana również docieraniem. W procesie docierania nowej turbiny – zarówno tej fabrycznej, jak i po regeneracji należy pamiętać o tym, aby po uruchomieniu pojazdu pozwolić zarówno silnikowi, jak i turbinie popracować przez około 30 minut na niskich obrotach. To nie wszystko. Wpływ na turbo ma również późniejsza eksploatacja turbo. Cykliczna wymiana oleju silnikowego, jak i filtra oleju, systematyczna kontrola poziomu oleju oraz szybka reakcja na objawy wskazujące na awarię układu turbodoładowania to nieliczne zabiegi, o jakich powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu.
Nie należy zapominać także o tym, aby nie gasić turbiny po dynamicznej jeździe bez uprzedniego schłodzenia jej. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia, jakim jest Turbo Timer, którego zadaniem jest czasowe wydłużenia pracy jednostki napędowej po to, aby turbina się schłodziła.
Dodaj komentarz
