Co ile regeneruje się turbinę?

O tym, że turbina wymaga regeneracji, świadczy kilka czynników, między innymi: za głośna praca turbosprężarki – świst; jesteśmy w stanie odczuć także zmniejszoną moc samochodu. Kolejnymi elementami świadczącymi o tym, że nasza turbosprężarka potrzebuje regeneracji, jest widoczny ubytek oleju silnikowego, a także czarny lub niebieski dym z rury wydechowej. Jeżeli w samochodzie występują wyżej wymienione stany, warto natychmiast skontaktować się z dobrym mechanikiem samochodowym. Musimy pamiętać o tym, że jazda z uszkodzą turbiną powoduje coraz większe jej uszkodzenia, ale także może doprowadzić do rozległej awarii samochodu. Co w finale spowoduje awarię bardziej kosztowną, niż koszt nowej turbiny.
Turbina po regeneracji i jej trwałość - Turbina po regeneracji jak jeździć
Jeżeli regeneracja turbiny została przeprowadzona profesjonalnie, to ma ona identyczną trwałość jak nowe. Jednakże jej krótszy żywot najczęściej może wynikać z faktu, że montowana seryjnie turbosprężarka pracuje na nowym silniku, natomiast regenerowana turbina trafia do częściowo zużytego, co oznacza pogorszone warunki pracy, które decydują zazwyczaj o ewentualnie mniejszej trwałości turbiny po regeneracji. Proces regeneracji turbin sam w sobie nie jest trudny, natomiast ważny jest proces technologiczny i precyzja specjalistów.
1. Regeneracja turbosprężarek - Ile razy można regenerować turbinę
Regeneracja turbiny pozwala zachować jej sprawność oraz wydłużyć żywotność. A więc jak wygląda regeneracja turbosprężarki? Najpierw nasza turbina musi być rozebrana na części oraz dokładnie wyczyszczona, a następnie sprawdzona pod kątem uszkodzeń; w przypadku wykrycia uszkodzenia należy zastąpić wadliwe elementy nowymi. Naszą turbinę możemy poddać kilkukrotnie regeneracji – o ile stan części na to pozwala. Jeżeli turbosprężarka jest mocno uszkodzona, jej regeneracja nie jest możliwa.
2. Turbosprężarki - kiedy warto je regenerować? - Ile wytrzymuje turbina w dieslu
Regeneracja turbiny jest warta rozważenia z racji tego, że regenerowane turbosprężarki mogą pracować bezproblemowo nawet przez kolejne setki tysięcy kilometrów. Jedną z najczęstszych awarii, jakiej ulega turbina, jest rozszczelnienie wirnika. A także mogą zużyć się łożyska, co skutkuje zniszczeniem wirnika. Regeneracja turbiny powinna się rozpocząć w pierwszej kolejności od analizy kondycji technicznej, w jakiej się aktualnie znajduje oraz sprawdzenia powodu zepsucia poprzedniej.
3. Jak długo trwa regeneracja turbiny? - Ile wytrzymuje turbina w benzynie
W serwisie z wysoce wykwalifikowanymi pracownikami, który jest wyposażony w specjalistyczne narzędzia, regeneracja turbiny to bezpieczny i trwający zazwyczaj 1-2 dni proces. Wiadomo, czas trwania regeneracji będzie zależny od stopnia uszkodzenia turbosprężarki.

Możemy przyspieszyć proces naszej regeneracji poprzez szybką reakcję w momencie, gdy nas coś zaniepokoi. Jeżeli odpowiednio wcześnie złapiemy moment pierwszych objawów uszkodzenia turbiny, to proces jej regeneracji będzie trwał krócej i sprawniej.
Dodaj komentarz

Komentarze
Okres regeneracji turbosprężarki zależy od wielu czynników, takich jak: styl jazdy i warunki drogowe, częstotliwość serwisowania, jakość paliwa i oleju silnikowego. Czasami zanim zdecydujemy się na wymianę turbosprężarki, możemy przemyśleć regenerację naszego podzespołu. Regeneracja polega na naprawie lub wymianie uszkodzonych elementów, takich jak łożyska, uszczelniacze, uszczelki, koła sprężarki, turbiny itp. po to, aby przywrócić turbosprężarkę do pełnej sprawności. Regeneracja turbo zwykle trwa od kilku godzin do kilku dni, w zależności od stopnia zużycia i konieczności wymiany elementów. Niestety trudno jednoznacznie określić co ile trzeba regenerować turbinę, to zależy od wielu czynników jakie już wspomniałem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regularnie kontrolowanie stanu turbosprężarki podczas serwisów, i ewentualnie konsultowanie się z specjalistą w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.