blog

Awaria turbiny

2 października 2018

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

AWARIA TURBINY | Jak sprawdzić turbosprężarkę – MELETT WARSZTATY RADZĄ

Najgorętszym i najbardziej narażonym na uszkodzenia podzespołem turbosprężarki jest jej napęd, czyli turbina.

Turbina składa się z korpusu turbiny oraz osadzonego na wałku turbosprężarki wirnika turbiny, a także, w przypadku technologii zmiennej geometrii, pierścienia obrotowego z ruchomymi łopatkami. Aby sprostać temperaturom dochodzącym do 1000 stopni Celsjusza i wysokim prędkościom obrotowym sięgającym nawet 300 tysięcy obrotów na minutę, turbiny produkowane są z niezwykle wytrzymałych materiałów, które muszą być jednocześnie lekkie. Dlatego korpus turbiny wytwarzany jest z materiału o nazwie Ni-Resist, który zawiera od 11 do 16% niklu, do 8% miedzi, do 4% chromu, 2,5% krzemu i do 2% manganu, zaś wirnik turbiny może być produkowany z różnych stopów: tytanu, MaRM247(19% chromu, 9% żelaza, 5% niobu, 3% molibdenu, 0,9% tytanu, 0,6% aluminium oraz 0,05% węgla) lub stopu chromu, niklu kobaltu i żelaza, nazywanego Inconel i zawierającego od 36 do 65% niklu. Zasada działania turbosprężarki pozostaje niezmienna od dekad: wirnik turbiny zostaje wprawiony w ruch obrotowy dzięki spalinom wpadającym na jego łopatki. Następnie rozpędza on wirnik sprężarki, również osadzony na wałku turbosprężarki, który kompresuje powietrze i przekazuje je do komory spalania jednostki napędowej. Aby turbosprężarka się nie przegrzewała ani nie zacierała, przeprowadzany jest kanalikami olej silnikowy, zaś sprężone powietrze przed dostaniem się do silnika schładzane zostaje w intercoolerze, czyli chłodnicy międzystopniowej.

Awaria turbiny

Zmienna geometria VNT VTG

Turbiny te mogą być wyposażone w systemy kierowania spalin, takie jak zawór upustu spalin(wastegate) lub technologia zmiennej geometrii kierownic turbiny(VTG, VGT, VNT), które znacząco wpływają na wzrost wydajności pracy turbosprężarek oraz niemal całkowicie eliminują nieprzyjemne zjawisko turbodziury. Jednakowoż te same systemy kierowania spalin sprawiają, że turbiny są jeszcze bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia i niewłaściwe olejowanie. Często doprowadza to do awarii turbiny, która może spowodować także uszkodzenie innych podzespołów, przede wszystkim jednostki napędowej. Zdarza się, że cały serwis będzie polegał jedynie na wyczyszczeniu urządzenia i wymianie jego elementów eksploatacyjnych, takich jak pierścienie uszczelniające i łożyska, jednak w przypadku poważnych defektów wymagana bywa wymiana całego rdzenia turbosprężarki(CHRA Melett – Center Housing Rotating Assembly). Może też być potrzebna regulacja nastawu kierownic, jednak dotyczy to jedynie turbin ze zmienną geometrią.

Naprawę takich awarii najlepiej powierzyć profesjonalnym zakładom MELETT Pawlik ASO BOSCH DIESEL SERVICE (Stalowa Wola, Mielec, Rzeszów, Lublin, Kielce, Jaworzno, Radom, Oleśnica, Sandomierz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Szczecin i inne miasta Polski wysyłkowo) wyspecjalizowanym w regeneracji układów turbodoładowania, które posiadają odpowiednią wiedzę i zaplecze narzędziowo-maszynowe, co gwarantuje odpowiednią opiekę nad uszkodzonym egzemplarzem, w tym wyważenie rdzenia i doprowadzenie wszystkich jego parametrów do tych, jakie podaje producent urządzenia.

Zmienna geometria VNT VTG
Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Aleks
2023-01-24 14:22:04
Awaria turbosprężarki może mieć różne przyczyny, w tym: zużycie łożysk lub uszkodzenie wałka, zatkanie lub uszkodzenie kompresora lub turbiny, uszkodzenie lub zużycie uszczelniaczy, nieprawidłowe działanie układu smarowania, nieprawidłowe działanie układu chłodzenia, nieprawidłowe działanie układu sterowania ciśnieniem doładowania. Objawy awarii turbosprężarki mogą obejmować: spadek mocy silnika, dymienie z rury wydechowej, huczenie lub syczenie w układzie doładowania, wzrost zużycia paliwa, a także zrost temperatury silnika. Awaria turbosprężarki może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem, dlatego ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z specjalistą w celu diagnozy i naprawy usterki.
Marek
2020-03-04 14:07:25
Czy jest ryzyko, że turbina może uszkodzić silnik? Auto wydaje dziwne dźwięki momentami..
turbol
2019-08-27 14:08:10
W jaki sposób samemu sprawdzić turbosprężarkę, jest to możliwe?

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60