Localizations image
Strona główna / Aktualności / TURBODOŁADOWANIE SILNIKA – benzynowego, diesla, spalinowego | Co to jest?

TURBODOŁADOWANIE SILNIKA – benzynowego, diesla, spalinowego | Co to jest?

Zasada działania – Doładowanie i Turbodoładowanie silnika 

Schemat diesla, benzyny i spalinowego (turbina a turbosprężarka) MELETT - Co to jest?

Urządzenia, które trzy dekady temu pojawiały się tylko w niektórych modelach, obecnie są tak powszechne, że często zapominamy o ich istnieniu – mowa oczywiście o turbosprężarkach, które wspierają pracę niemal wszystkich jednostek wysokoprężnych i wielu silników benzynowych.

Turbodoładowanie silnika nie jest nowym rozwiązaniem, pomysł na ten typ wspomagania jednostki napędowej pojawił się już na początku ubiegłego wieku, zaś w latach trzydziestych turbosprężarki stosowane były w ówczesnych ciężarówkach. W latach siedemdziesiątych zaczęto stosować je także w pojazdach wyścigowych, by później mogły trafić do samochodów osobowych i stać się najpowszechniejszym układem doładowania jednostek napędowych na świecie. Dlaczego akurat turbodoładowanie silnika jest najpopularniejsze? Przede wszystkim jest to najbardziej wydajny układ doładowania, będący przy tym stosunkowo wytrzymałym systemem, potrafiącym wytrzymywać wysokie przebiegi przy odpowiedniej eksploatacji.


Przyczyny uszkodzenia turbosprężarki

Niestety jest to również jeden z najbardziej narażonych na niewłaściwą eksploatację układów w całym pojeździe, który mimo swojej olbrzymiej wytrzymałości i zdolności do wytrzymywania temperatur roboczych rzędu tysiąca stopni Celsjusza, nie jest w stanie poprawnie funkcjonować gdy do wnętrza turbosprężarki dostaną się nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Jest to spowodowane bardzo wysoką dokładnością wykonania i spasowania elementów turbosprężarki, które po spotkaniu z drobinami materiałów lub innymi zanieczyszczeniami mogą ulec poważnym uszkodzeniom. Aby zapobiec awariom turbodoładowania jednostki napędowej należy przede wszystkim pilnować regularnych wymian oleju silnikowego oraz filtrów oleju i powietrza, wykorzystując jedynie odpowiednio dobrane produkty najwyższej jakości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ olej silnikowy odpowiada za smarowanie także układu turbodoładowania, zaś niesprawne filtry są w zdecydowanej czołówce najczęstszych przyczyn uszkodzenia turbosprężarki.

 

Turbosprężarka uszkodzona z typowych przyczyn po regeneracji w pracowni
Przyczyny uszkodzenia turbosprężarki

 


Jak pomóc turbo - regeneracja turbosprężarki

Często zdarza się również, że do uszkodzenia dochodzi na wskutek wyeksploatowania łożysk i pierścieni uszczelniających, znajdujących się w centralnym korpusie turbosprężarki. Taki defekt nie jest zbyt groźny dla turbosprężarki, pod warunkiem wczesnego wykrycia i oddania urządzenia do serwisu. W przypadku poważniejszych uszkodzeń istnieją trzy najczęściej wybierane przez użytkowników rozwiązania, takie jak zakup fabrycznie nowej turbosprężarki, będący najdroższą opcją ze względu na zaporowe ceny tych urządzeń na rynku detalicznym. Drugim możliwym wyborem jest kupienie używanej lub regenerowanej turbosprężarki, jednak ta opcja bywa często bardzo ryzykowna, ponieważ nie wiemy, w jakim zakładzie przeprowadzana była naprawa oraz jak korzystał z urządzenia poprzedni właściciel, przez co może okazać się, iż świeżo zamontowany egzemplarz odmówi posłuszeństwa po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu bądź kilkuset kilometrów.

Znacznie bezpieczniejsza jest trzecia opcja, czyli samodzielny wybór zakładu TurboSewis Melett zajmującego się regeneracją turbosprężarek i oddanie uszkodzonego urządzenia do naprawy.

 

Turbosprężarka po regeneracji w specjalistycznej pracowni
Jak pomóc turbo - regeneracja turbosprężarki

 

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Turbosprężarka - co to jest turbosprężarka? działanie turbosprężarki 02 października 2018

Turbosprężarka - co to jest turbosprężarka? działanie turbosprężarki

Turbosprężarka Co to jest turbosprężarka? Działanie turbosprężarki. Udostępnij Łopatki...

Naprawa sprężarek 02 października 2018

Naprawa sprężarek

Naprawa sprężarek inaczej turbina samochodowa – TURBO SERWIS Udostępnij ...

SZUKASZ TURBOSPRĘŻARKI - Dobrze Trafiłeś – regeneracja, czyszczenie, naprawa turbin 02 października 2018

SZUKASZ TURBOSPRĘŻARKI - Dobrze Trafiłeś – regeneracja, czyszczenie, naprawa turbin

Czym jest regeneracja turbosprężarek? Układ turbodoładowany jest nieodzownym...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.