blog

Kiedy załącza się turbina w samochodzie?

2 czerwca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regenracja turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

załączanie turbiny w samochodzie

Turbina w samochodzie załącza się już od momentu odpalenia silnika – czyli od najniższych obrotów. Urządzenie turbo pracuje cały czas, obraca się ono bez przerwy. Warto wiedzieć, że przy niskich obrotach silnika ciśnienie doładowanie jest niskie, przez co nie odczujemy wzrostu mocy. Dopiero po przekroczeniu pewnych obrotów, które są różne dla diesli i benzyniaków, ciśnienie doładowania wzrasta, przez co kierowca odczuwa znaczny wzrost mocy silnika. Potoczone często mówimy o włączaniu się turbosprężarki, jednakże w praktyce włącza się ona razem z odpaleniem silnika.

Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Jak jeździć z turbiną?

Mimo tego, że urządzenie turbo jest zaprojektowane tak, aby bez żadnych usterek działać przez całą długość życia silnika, to bardzo często jest jednak inaczej. Dzieje się tak z reguły z winy samego kierowcy, który w niewłaściwy sposób użytkuje turbinę. Ważną kwestią to, że jeżeli tuż przed zatrzymaniem pojazdu używaliśmy silnika na wysokich obrotach, to turbosprężarkę należy schłodzić. Podobnie jest w przypadku rozpoczęcia jazdy – kierowca musi pamiętać o tym, żeby po uruchomieniu silnika dać pompie około 30 sekund na rozprowadzenie oleju po całym układzie. Warto pamiętać, żeby od czasu d czasu sprawdzić szczelność połączenia pomiędzy filtrem powietrza a turbiną.

1. Turbodoładowanie – Czy turbina pracuje na biegu jałowym?

Turbodoładowane jest rozwiązaniem mechanicznym, które ma na celu zwiększenie osiągów silnika poprzez doprowadzenie do komory spalania większej ilości powietrza. W turbodoładowaniu wykorzystuje się urządzenie zwane turbosprężarką, które jest zbudowane z turbiny umieszczonej w układzie wydechowej oraz pompy zlokalizowanej w przewodzie dolotowym. Turbina działa nieprzerwanie, także na luzie, aż do momentu wyłączenia silnika. Kiedy zatrzymujemy się na światłach lub tuż przed przejściem dla pieszych, wrzucając bieg jałowy, turbosprężarka nie przestaje pracować.

kiedy załącza się turbodoładowanie

2. Przy jakich obrotach powinna załączać się turbina? - Przy ilu obrotach wstaje turbo?

Turbosprężarka przygotowuje się do swojej pracy już w momencie przekręcenia kluczyka do pozycji zapłonu. Uruchomienie silnika wprawia w ruch wirnik turbiny, ponieważ jest on zasilany spalinami z jednostki napędowej. Tak więc turbina pracuje od momentu uruchomienia silnika, aż do chwili jego wyłączenia, czyli odcięcia zasilania. Praca sprawnej turbiny nie jest słyszalna, co więcej w okolicach 3000-3500 obr/min. kierowca odczuwa jej aktywność. Dlatego też wielu użytkowników samochodów turbodoładowanych mylnie twierdzi, że dopiero wtedy turbina rozpoczyna swoją pracę.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Adam
2023-01-10 15:05:27
Turbosprężarka w samochodzie zazwyczaj załącza się, gdy kierowca wciska pedał przyspieszenia. W momencie, gdy silnik potrzebuje więcej mocy i energii, turbosprężarka zaczyna sprężać więcej powietrza do silnika. Turbosprężarka jest zazwyczaj załączana przez elektryczny lub pneumatyczny układ sterujący, który jest zsynchronizowany z komputerem pokładowym silnika. Układ ten kontroluje szybkość obrotów wałka sprężarki i dostosowuje ją do potrzeb silnika. Niektóre nowoczesne silniki posiadają turbosprężarki z "elektronicznie sterowanymi zaworami", które pozwalają na precyzyjne dostosowanie ilości sprężonego powietrza. Dzięki temu systemowi turbosprężarka jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza zarówno w niskim jak i wysokim zakresie obrotów silnika. W przypadku silników z turbodoładowaniem, turbosprężarka zostaje załączona już przy niedużych obrotach silnika, co pozwala na uzyskanie wyższych momentów obrotowych już przy niższych prędkościach jazdy. W przeciwieństwie do silników bez doładowania, silniki z turbodoładowaniem pozwalają na lepsze osiągi nawet przy niższych prędkościach.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi