blog

Turbina - co to?

8 Grudzień 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

turbina co to jest

Turbina, zaraz obok sprężarki, jest jedną z części składowych turbosprężarki. To na nią padają z silnika gazy (spaliny), wprawiając wirnik turbiny w ruch. To rozpoczyna reakcję łańcuchową – obroty wirnika poruszają wałem, na którym osadzone jest również koło kompresji, które spręża zassane przez dolot powietrze, a następnie przekazuje je do silnika. Turbina ze względu na lokalizację – od strony spalin jest narażona na częstsze usterki, takie jak między innymi wyrobiony wirnik turbosprężarki. Celem montażu turbo w pojeździe jest wzrost jego mocy bez obciążania silnika. Tubina jest również potocznym określeniem turbosprężarki, używanym na przemian z turbo.

Turbina - Kiedy włącza się turbina w samochodzie

Silnik przepływowy, czyli turbina dzięki wykorzystaniu energii przepływających mas (spalin) powoduje wytwarzanie energii mechanicznej. Jako że turbina zasilana jest spalinami z silnika, jej praca rozpoczyna się w chwili uruchomienia jednostki napędowej. Tak więc, jeśli zastanawiasz się, przy ilu obrotach włącza się turbina, to odpowiedź już znasz. Kierowca pracę turbosprężarki odczuwa w okolicach 3000 obr/min., czy najczęściej podczas przyspieszania.

1. Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Ile koni daje turbosprężarka?

Turbosprężarka została zastosowana w pojazdach w celu zwiększenia ich mocy oraz wydajności. Inną zaletą turbo jest to, że minimalizuje ona uwalnianie się niebezpiecznych cząstek do atmosfery. Działanie turbosprężarki jest proste: turbina doładowywana jest masami spalin z jednostki napędowej, następnie obroty wirnika wprawiają w ruch wał, na którym znajduje się koło kompresji, które spręża powietrze, a następnie przekazuje je do silnika. W takim razie ile koni daje turbosprężarka? To, ile KM znajdzie się pod maską, zależy między innymi od wielkości motoru, ogólnie rzec biorąc turbo może zapewnić przyrost mocy nawet do 40%.

2. Co to są turbiny i do czego służą? - Turbina budowa

Turbina służy przyrostowi mocy pojazdu oraz zwiększeniu jego wydajności poprzez mniejsze spalanie, co więcej nie powoduje obciążenia silnika. Turbina pracuje w ciężkich warunkach, temperatura spalin sięgać może nawet 900 stopni Celsjusza. To w połączeniu z niedostatecznym smarowaniem doprowadzić może do jej zatarcia, ale też i przegrzania. Sprężarka, czyli druga część turbo odpowiada za schładzanie oraz sprężanie powietrza zassanego przez układ dolotowy. Następnie takie powietrze trafia do silnika.

do czego służą turbiny

3. Turbina: problem czy atut? - Turbina samochodowa

Turbina z pewnością jest atutem. Jednak nieodpowiednio użytkowana może stać się problemem. Jak zatem eksploatować pojazd z turbodoładowaniem, aby cieszyć się z jego posiadania? W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią ilość oleju silnikowego. Nie wolno przekraczać interwałów olejowych, to samo dotyczy filtrów. W przypadku pokonywania dłuższych odcinków trasy warto pomyśleć o częstszych wymianach oleju, ponieważ traci on swoje wartości. Kolejną istotną sprawą jest szybka reakcja na jakiekolwiek objawy usterek układu turbodoładowania.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kacper
2023-01-11 13:20:57
Turbosprężarka jest układem wykorzystującym energię spalin, aby zwiększyć ilość powietrza dostarczanego do silnika, co pozwala na uzyskanie większej mocy i momentu obrotowego. Składa się z dwóch wałków: wałka turbiny i wałka sprężarki, które połączone są wałem korbowym. Wałek turbiny jest napędzany przez spaliny, które napędzają turbinę. Ruch ten jest przekazywany na wałek sprężarki, który kompresuje powietrze do silnika. Dzięki temu, powietrze jest sprężone, a co za tym idzie zwiększa się jego gęstość i objętość, co pozwala na więcej powietrza dostarczonego do komory spalania, co przekłada się na więcej mocy silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi