Localizations image

Objawy uszkodzenia turbiny 1.9 dci – jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna?

Oceń:
Aktualna ocena: 4.54
Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki w silniku 1.9 dci?
Objawy uszkodzonej turbiny 1.9 dci - jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna?

W samochodach marki Renault występuje silnik 1.9 dci, który został wyposażony w turbosprężarkę, dzięki której posiada lepszą dynamikę, a turbina renault scenic 1.9 dci z 2004 roku nie jest idealna i niekiedy turbina puszcza olej, a jej objawy to ubytek oleju w silniku oraz wydobywanie się z rury wydechowej białego bądź szarego dymu. Bardzo rzadko właściciele pojazdów mechanicznych z silnikiem wyposażonym w turbosprężarkę zdają sobie sprawę, że jazda z uszkodzoną turbiną powoduje wiele usterek jednostki napędowej oraz wielu podzespołów, które są z nią sprzężone. Samochody sygnowane logiem Renault posiadają objawy uszkodzenia turbiny w 1.9 dci, jak między innymi głośna praca turbo, zapach spalonego oleju, brak mocy oraz czarny bądź biały dym z rury wydechowej.

Zastosowana maszyna wirnikowa w jednostkach napędowych 1.9 dci
Symptomy uszkodzenia turbosprężarki w silniku 1.9 dci


Jednostki napędowe a turbosprężarka

W silnikach wysokoprężnych i benzynowych montowane są turbosprężarki, aby ulepszyć ich osiągi, ponieważ jak wiadomo, wiele ludzie chce mieć samochód z małym silnikiem i dużą mocą, taka moda nazywa się downsizing. Jednostek napędowych zasilanych paliwem cetanowym wyposażonych w turbo jest bardzo dużo, ale objawy uszkodzenia turbiny 1.9 tdi są takie same jak w innych silnikach, ponadto warto wiedzieć, jak sprawdzić turbinę w 1.9 tdi, ponieważ ten jest narażony na różne uszkodzenia, chociażby przez ciało obce, czy też nieregularną wymianę oleju, na którą mała część właścicieli zwraca uwagę. Przez nieodpowiednią eksploatację bądź zużycie się uszkodzone łopatki turbiny, mają takie objawy jak na przykład spadek mocy oraz głośnia praca turbiny. Jednostki napędowe benzynowe również zostały wyposażone w turbosprężarkę, jednym z najpopularniejszych silników wyposażonych w maszynę wirnikową jest 1.8 t, a więc jakie są objawy uszkodzenia turbiny 1.8t? Jak już wiemy turbina to maszyna składająca się z części zimnej i części gorącej oraz jest wiele ich modeli, aczkolwiek objawy usterek są takie same.

W maszyny wirnikowe nazwane turbosprężarkami były montowane w jednostkach napędowych.
Jednostki napędowe a turbosprężarka


Dobre smarowanie to efekt prawidłowo działającej turbiny

Posiadacze samochodów z silnikiem 1.6 hdi doskonale wiedzą, że smarowanie jest bardzo ważne podczas eksploatacji turbosprężarki, ale ludzie najczęściej zastanawiają się jak sprawdzić turbinę, czy bierze oleje, jest to proces bardzo łatwy, ponieważ wystarczy sprawdzić poziom oleju silnikowego, jeżeli go ubywa, może oznaczać, że turbina bierze olej, ponadto warto organoleptycznie sprawdzić miejsca wokół turbiny i kompresora, czy nie ma wycieków, jeżeli są, należy je niezwłocznie usunąć, ale jeżeli nie zlikwidujemy przyczyny pobierania oleju, może dojść do uszkodzenia turbiny. Jednym z najgorszych efektów złej eksploatacji jest zatarta turbina, której objawy to utrata mocy oraz brak pracy, w takiej sytuacji należy jak najszybciej poddać turbo diagnostyce i jeżeli to możliwe regeneracji. Właściciele samochodów, których silniki zostały wyposażone w turbosprężarkę, powinni wiedzieć, jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna, ponieważ dzięki temu mogą zapobiec usterkom wynikającym z uszkodzonej maszyny wirnikowej.

Jaki wpływa ma odpowiednie smarowanie na pracę turbosprężarki?
Dobre smarowanie to efekt prawidłowo działającej turbiny


Sprawna turbosprężarka, sprawny silnik!

Turbina to maszyna wirnikowa, która jest instalowana w silnikach po to, aby zwiększyć ich moc i zmniejszyć wagę oraz zużycie paliwa, aczkolwiek niekiedy dochodzi do jej uszkodzenia, co na przykład sygnalizuje dźwięk uszkodzonej turbiny, czyli gwizd bądź tarcie metalu o metal, w takim wypadku właściciel powinien wiedzieć, jak sprawdzić prawidłowe działanie turbosprężarki. Prawidłowa praca turbosprężarki jest możliwa tylko wtedy gdy będziemy używać olejów najwyższej jakości, nie wyłączać silniki zaraz po zatrzymaniu się, regularnie wymieniać filtr powietrza oraz sprawdzać stan oleju silnikowego, a dlaczego? Jazda samochodem z turbiną przy niskim poziomie oleju powoduje nieodpowiednie smarowania, a za tym idzie awaria turbiny, a nawet jej doszczętna destrukcja.

Prawidłowo pracująca turbosprężarka ma duży wpływ na dobrą kondycję silnika.
Sprawna turbosprężarka, sprawny silnik

Komentarze

Marcin 2019-09-12 15:22:09

Sprzwdzenie czy turbo bierze olej naprawdę jest takie proste???

turboo 2019-08-29 15:25:23

Fajny artykuł, ciekawie napisany, Gratulacje dla autora :)

Michalka 2019-08-28 13:52:03

Nieciekawe są objawy uszkodzonego turbo, dobrze, że można temu zapobiegać :)

Dodaj komentarz

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.