Localizations image
Strona główna / Baza wiedzy / Gdzie jest turbosprężarka?

Gdzie jest turbosprężarka?

Bardzo wielu ludzi, gdy już dowiedzą się, że w swoim samochodzie posiadają takie urządzenie jak turbosprężarka, zadają sobie pytanie, gdzie znajduje się turbosprężarka, jak ona działa i po co ona jest. Doładowanie turbosprężarkowe, czyli inaczej turbosprężarka jest stosowana w samochodach ciężarowych od 1938 roku, a w pojazdach osobowych od 1973 roku, ma ona na celu zwiększenie mocy i sprawności jednostki napędowej. Turbosprężarka jest zbudowana z turbiny i sprężarki, czyli strony gorącej i strony chłodnej, których wirniki są sztywno połączone z wałkiem turbosprężarki, jest ona napędzana spalinami, które to napędzają turbinę, a ta z kolei napędza sprężarkę sprężającą powietrze, które zostanie dostarczone do jednostki napędowej. Należy wspomnieć, iż część gorąca jest elementem układu wylotowego, a część zimna jest elementem układu dolotowego.

Położenie zregenerowanej turbosprężarki w samochodach z silnikiem diesla
Gdzie jest turbosprężarka?


Jak działa turbosprężarka?

Jak działa turbosprężarka, to kolejne bardzo często zadawane pytanie przez właścicieli pojazdów mechanicznych wyposażonych w doładowanie turbosprężarkowe, czyli turbosprężarkę. Turbina to bardzo proste urządzenie, aczkolwiek jest ono bardzo ważne dla silnika, który bez niej chcąc mieć większą moc i sprawność, musiałby zwiększyć swoją masę i rozmiar, a to przekładałoby się na zwiększone zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Dlatego też konstruktorzy, którzy tworzyli silniki wyposażone w turbinę, zadbali o to, aby jednostka napędowa posiadała normalne rozmiary i masę, a moc zwiększała turbosprężarka. Działanie turbosprężarki jest bardzo proste, ponieważ skompresowane i wydalone powietrze przez sprężarkę ulega schłodzenia i zostaje wprowadzone do komory spalania, następnie podane przez wtryskiwacze paliwo łączy się z zimnym powietrzem, które jest podane pod ciśnieniem i nadaje energii tłokowi, który powoduje pracę silnika, a w wyniku spalanie się paliwa, gazy wylotowe wydostają się z komory i zostają zassane, a pod ciśnieniem wydalone do kolektora wydechowego przez gorącą stronę turbosprężarki, czyli turbinę.

Zakres i sposób działania zregenerowanej turbosprężarki
Jak działa turbosprężarka?


Po co jest turbosprężarka?

Po co jest turbosprężarka, bardzo często spotykane pytanie wśród ludzi, których interesują turbosprężarki. Na to pytanie jest bardzo prosta odpowiedź, ponieważ celem stosowania turbiny jest zwiększenie mocy i sprawności jednostki napędowej, aczkolwiek efektami pośrednimi są także między innymi redukcja emisji szkodliwych substancji, która przedostają się do atmosfery, zmniejszone zużycie paliwa, a także generalna zmiana kształtu charakterystyki jednostki napędowej. Paliwo do motoru napędowego można dostarczyć w dowolne ilości, aczkolwiek problem tkwi w dostarczaniu odpowiednio dużej ilości tlenu, a jest on niezbędny do zajścia procesu spalania i to właśnie jest celem zastosowania turbosprężarki w silnikach spalinowych.

Turbosprężarka z silnika i jej zastosowanie w aucie
Po co jest turbosprężarka?


Regeneracja turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarki to skomplikowany proces, który polega na przeprowadzeniu generalnej diagnostyki, podczas którego turbina zostaje rozebrana na części pierwsze i dokładnie zbadana, dzięki czemu serwisant może dowiedzieć się o aktualnym stanie technicznym i jej ewentualnej przyczynie uszkodzenia. Kolejny proces to czyszczenie turbo zostaje ono poddane myciu wodą pod ciśnieniem, w której skład wchodzą bardzo silne chemikalia, które usuwają złogi tłustych nagarów nagromadzony w konstrukcji turbosprężarki. Następnie turbina zostaje złożona na oryginalnych częściach rekomendowanych przez producenta i poddana wyważaniu, które jest najważniejsze, ponieważ to właśnie dzięki niemu turbosprężarka będzie odpowiednio pracować po zamontowaniu jej w pojeździe mechanicznym. Gdy turbina przejdzie pozytywnie te wszystkie procesy, zostaje zaplombowana i oddana klientowi bądź zamontowana w samochodzie. Należy wspomnieć także, iż regeneracja turbosprężarki to koszt zaledwie kilkuset złotych, a cena nowej turbiny sięga nawet kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych.

Regeneracja turbosprężarki i jej sprawność po zabiegu regeneracji
Regeneracja turbosprężarki

Komentarze

Dodaj komentarz

Turbosprężarki Łódź 12 października 2018

Turbosprężarki Łódź

TURBOSPRĘŻARKI ŁÓDŹ – Bosch Diesel Service | regenerujemy i naprawiamy turbiny...

Turbiny 03 października 2018

Turbiny

Budowa charakterystyka i działanie turbosprężarki Gdy słyszymy słowo turbina,...

Turbiny samochodowe – Garrett, KKK - TURBO SERWIS Melett 02 października 2018

Turbiny samochodowe – Garrett, KKK - TURBO SERWIS Melett

Turbosprężarka to wynalazek Alfreda Büchi skonstruowany w 1905 roku, obecnie...

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.