Localizations image

Dźwięk uszkodzonej turbiny – czy jazda z uszkodzoną turbiną jest możliwa?

Oceń:
Aktualna ocena: 4.50
Turbosprężarka i jej zastosowanie w silnikach benzynowych oraz wysokoprężnych
Dźwięk uszkodzonej turbiny - czy jazda z uszkodzoną turbiną jest możliwa?

Nie wiecie, czy jazda autem z zepsutą turbiną jest bezpieczna dla waszego pojazdu mechanicznego? Dobrze trafiliście, ponieważ w tym artykule wyjaśnimy, kiedy turbina puszcza olej i jakie są objawy tego, jaki jest dźwięk uszkodzonej turbiny oraz jak sprawdzić, czy turbina jest sprawna, a więc od początku. Turbosprężarka składa się z dwóch urządzeń, czyli turbiny i sprężarki, które osadzone są na wspólne wale i jest ona napędzana gazami wylotowymi z jednostki napędowej. W maszynę wirnikową wyposażone są przede wszystkim silniki wysokoprężne, ponieważ ich konstrukcja nie pozwala na większą moc, dlatego też zastosowanie turbiny nadaje im więcej koni mechanicznych i lepszy moment obrotowy, natomiast jeżeli chodzi o silniki benzynowe, to montowanie turbiny stało się chlebem powszednim, gdy weszła era jak najmniejszej pojemności skokowej i jak największych osiągów.

Typowe uszkodzenia turbosprężarki i konsekwencje jazdy z uszkodzoną turbiną
Jazda autem z zepsutą turbiną objawy uszkodzonego turbo


Jazda z uszkodzoną turbiną – czy to dobre dla silnika?

Jak już pisaliśmy, turbosprężarki są montowane najczęściej w silnikach wysokoprężnych, a więc jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu? Usterki maszyny wirnikowej bardzo łatwo zauważyć, ponieważ najczęściej dochodzi do takich objawów, jak ubytki oleju, głośna praca, czyli gwizd, który objawia się często przy przyśpieszaniu, zapach spalonego oleju, a także biały bądź czarny dym z rury wydechowej. Niewiele posiadaczy samochodów z turbosprężarką zdaje sobie sprawę, że jazda z uszkodzoną turbiną jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do wielu usterek. Na pytanie, czy turbina może uszkodzić silnik, odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście, że może, ponieważ gdy zostaną uszkodzone łopatki koła kompresji, mogą wylecieć z urządzenia i wpaść do silnika co powoduje jego destrukcję. Ponadto może dojść do zatarcia jednostki napędowej przez to, że turbina będzie miała zbyt małe smarowanie, a wtedy dochodzi do zbyt wysokich temperatur, które prowadzą do przegrzania się i zatarcia wielu elementów tego urządzenia. W silnikach diesla objawy uszkodzonej turbiny 1.9 tdi to również strata mocy, dymienie, ubytki oleju oraz gwizd, który dochodzi spod maski samochodu.

Konsekwencje płynące z jazdy z uszkodzoną turbiną
Jazda z uszkodzoną turbiną czy to dobre dla silnika?


Turbosprężarka – czy, aby na pewno to dobry pomysł?

Maszyna wirnikowa składa się z części gorącej o części zimnej, czyli turbiny i sprężarki, których wirniki sztywno są połączone ze sobą wspólnym wałem, natomiast warto wspomnieć o tym, objawach uszkodzenia turbiny 1.9 dci, a ten silnik często występuje w Renault Scenic i Megane. Do częstych objawów usterek turbiny w tym samochodzie zaliczamy przede wszystkim biały bądź czarny dym z rury wydechowej, świszczącą turbinę, ubytki oleju oraz utratę mocy, która jest bardzo odczuwalna szczególnie w pojazdach mechanicznych z jednostką napędową wysokoprężną. Silniki 1.9 dci w dużej mierze łączą się z frazą – uszkodzona turbina a odpalanie, ponieważ w tych motorach, gdy ulegnie awarii maszyna wirnikowa, to niekiedy dochodzi do tego, że silnik nie chce odpalać, a jest to związane z tym, że niekiedy oderwie się pewna części turbiny, przeleci przez intercooler i dotrze do silnika, wtedy dochodzi do wielu uszkodzeń silnika, a nawet jego doszczętnego uszkodzenia. Turbina to element, który stale pracuje w jednostce napędowej, dlatego też i niekiedy dochodzi do tego, że zostaje zatarta turbina, której objawem jest cykliczna bądź narastająca głośna praca, której dźwięk to gwizd, a przyczyną tego jest niedrożny lub nieszczelny przewód, a także zanieczyszczona obudowa i koło kompresji.

Zastosowanie turbosprężarki w pojazdach mechanicznych i ich zalety
Turbosprężarka - czy, aby to na pewno dobry pomysł?


Silnik 1.6 hdi a turbosprężarka

Posiadasz samochód z jednostką napędową 1.6 hdi? Pamiętaj o regularnej wymianie oleju, ponieważ może dojść do uszkodzenia turbiny, a także nie warto jeździć z niskim stanem oleju. Ten silnik miał bardzo zły układ smarowania, które prowadziło do tego, że turbina była go pozbawiona i dochodziło do jej zatarcia, a działo się to przez zatkanego smoka oraz niewydolność pompy. Turbosprężarka posiada takie same symptomy awarii, jak objawy uszkodzonej turbiny 1.6 hdi, czyli brak mocy, dymienie, ubytki oleju oraz głośna praca maszyny wirnikowej. Jednak jeżeli turbina padła podczas jazdy należy udać się do specjalistycznej pracowni, ponieważ mogło dojść do na przykład zatarcia turbiny, a wtedy któryś z elementów tego urządzenia mógł dostać się do silnika.

Maszyna wirnikowa montowana w silnika 1.6 hdi
Silnika 1.6 hdi a turbosprężarka


A co z uszkodzoną turbiną?

Regeneracja turbosprężarki to najlepszy wybór, ponieważ jest bardzo tani i przywraca turbinie jej fabryczne osiągi. Koszt nowej turbosprężarki jest bardzo wysoki i dochodzi nawet do kilkunastu tysięcy złotych, a podczas naprawy turbiny zostaje rozebrana na części pierwsze, poddana diagnostyce organoleptycznej, dzięki której serwisant dowiaduje się o przyczynie i stanie turbiny, następnie jest czyszczona, składana na nowych i oryginalnych częściach, wyważana i poddawana testowaniu. Dzięki zastosowaniu takich procedur turbosprężarka zawsze odzyskuje swoją stuprocentową sprawność, a właściciel może nadal cieszyć się swoim świetnie jeżdżącym samochodem.

Regeneracja turbosprężarki po jej uszkodzeniu
A co z uszkodzoną turbiną?

Komentarze

Grzegorz 2019-09-12 15:20:45

Ja tak jeżdziłem z uszkodzonym turbo i potem się okazało że wszystko jest do wymiany, więc musiałem kupić nowe.

dieselek 2019-08-29 15:26:54

Jak często trzeba wymieniać olej i jakiej jakości musi być, aby turbina jak najdłużej pracowała :)

Marzeł 2019-08-28 13:51:33

Miałem kiedyś samochód z tym silnikiem, turbo jest mega dobre, ale konstrukcja silnika to porażka

Dodaj komentarz

Phone icon
Zadzwoń i sprawdź +48 609 70 70 60
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 609 70 70 60
lub

Zostaw nam swój numer

Nr loader
Wpisz poprawny numer
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.