blog

Zatarte łożysko turbiny

16 listopada 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Do zatarcia turbosprężarki oraz jej komponentów w tym łożyska turbiny dochodzi, kiedy w misce olejowej znajduje się niedostateczna ilość oleju. Również nieodpowiednio dobrany i zabrudzony olej spowodować może awarię turbosprężarki.

Uszkodzone łożysko turbiny podobnie jak uszkodzony wirnik turbiny – objawy swojej wadliwości będzie sygnalizował zaburzoną pracą nie tylko turbosprężarki, ale również i jednostki napędowej. Znaczny spadek mocy, głośna praca turbiny oraz wycieki oleju to najczęstsze oznaki usterki turbiny, które wymagają szybkiej reakcji właściciela pojazdu.

Czy z uszkodzoną turbiną można jechać?

Zwlekanie z naprawą awarii turbosprężarki okazać się może niebezpieczne nie tylko dla układu turbodoładowania, ale również stanowi zagrożenie dla jednostki napędowej. Jeżeli doszło do sytuacji, że Twoja turbina padła podczas jazdy niezwłocznie należy ją przerwać i wezwać lawetę, która odholuje auto do najbliższego serwisu.

Turbosprężarka – jaka jest jej rola?

Turbosprężarka jest elementem układu turbodoładowania, napędzana jest przez spaliny oraz powoduje przyrost mocy pojazdu. Składa się z dwóch podstawowych części: turbiny oraz sprężarki. Turbina zasilana jest spalinami z silnika, natomiast sprężarka, która znajduje się od strony dolotu zasysa powietrze, spręża je, a następnie przekazuje do silnika. Turbo pracuje w ciężkich warunkach, dlatego też ważne jest, aby odpowiednio, a nie dbać. Większość awarii turbo spowodowane jest niedostatecznym smarowaniem, dlatego też ważne jest, aby systematycznie sprawdzać poziom oleju, nie należy zapominać również o filtrach i oleju oraz powietrza. Na żywotność turbo ma również wpływ styl jazdy. Do awarii turbo doprowadzić może również ciało obce, które zostało zassane przez dolot i przedostało się do wnętrza turbiny na wirnik uszkadzając go.
Turbosprężarka może ulec awarii z powodu usterki innej części samochodowej, jak np. wtryskiwacz. Wyciek paliwa z wtryskiwacza spowodować może rozrzedzenie oleju silnikowego, który przez to traci swoje właściwości nie tylko smarne, ale również chłodzące i antykorozyjne.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2023-01-12 13:51:52
Zatarte łożysko turbiny to poważny problem, który może prowadzić do awarii samej turbiny i uszkodzenia silnika. Objawy zatartego łożyska to m.in. nietypowe dźwięki podczas pracy silnika, spadek mocy silnika, a także dymienie z rury wydechowej. Przyczyny tego problemu mogą być różne, takie jak: niedostateczna ilość oleju w układzie smarowania, zanieczyszczenie oleju, a także zużycie i starzenie się samego łożyska. W przypadku zatartego łożyska turbiny konieczna jest wymiana samej turbiny lub jej naprawa.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi