blog

Zatarta turbina 1.9 TDI

8 listopada 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Do zatarcia turbiny dochodzi w sytuacji, kiedy nastąpi całkowity brak oleju silnikowego lub też w misce olejowej znajduje się jego niedostateczna ilość. Olej posiada nie tylko właściwości chłodzące, ale przede wszystkim smarne oraz antykorozyjne. Co więcej, brak oleju może spowodować nie tylko zatarcie turbosprężarki, ale również i jednostki napędowej.

turbina awaria

W przypadku zatarcia turbity elementem, który ulega zazwyczaj awarii, jest wirnik. Podczas swojej pracy bez odpowiedniego smarowania, w przypadku kontaktu wirnika z obudową turbosprężarki, dochodzi do uszkodzenia jego łopatek. Te z kolei mogą się oderwać, jednocześnie doprowadzając do uszkodzenia silnika.

1. Objawy uszkodzonej turbiny w silniku 1.9 TDI

Awaria układu turbodoładowania objawia się pogorszoną pracą pojazdu – spadek osiągów, szarpanie, głośna praca turbosprężarki – to nieliczne, lecz często spotykane symptomy. Uszkodzoną turbinę sygnalizują również objawy, takie jak kłęby dymu wydobywające się z układu wydechowego, znaczny ubytek oleju spowodowany najczęściej jego wyciekami.

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu i nie posiadasz wystarczającej wiedzy z dziedziny mechaniki samochodowej, możesz to zrobić poprzez obserwację pracy pojazdu. Jak już zostało wspomniane, awaria turbo wiąże się z jej głośną pracą. Dźwięk uszkodzonej turbiny to najczęściej świst, gwizd oraz metaliczny zgrzyt ścierających się ze sobą metalowych elementów.

Awaria turbiny podczas jazdy

Nieoczekiwana usterka turbosprężarki podczas jazdy nie powinna zostać zbagatelizowana. Decyzja o kontynuowaniu podróży z niesprawną turbiną może przyczynić się do jej bardzo poważnej awarii, ale również doprowadzić może do uszkodzenia filtra cząstek stałych, jak i silnika pojazdu.

turbosprężarka uszkodzona podczas jazdy

W sytuacji nagłej awarii należy jak najszybciej umówić wizytę w serwisie specjalizującym się w naprawach układów turbodoładowanych. Zaleca się przeprowadzanie systematycznej diagnostyki
układu turbodoładowania przed planowaną podróżą, uchroni to nie tylko właściciela pojazdu przed niespodziewaną awarią turbosprężarki podczas jazdy, ale również i samą turbosprężarkę przed jej poważną i nieodwracalną usterką.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.25

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.25
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Tomasz
2023-01-12 14:40:21
"Zatarta turbina" w silniku 1.9 TDI oznacza prawdopodobnie zablokowanie się turbosprężarki. Może to się zdarzyć z powodu braku smarowania olejem, nadmiernego użytkowania lub w wyniku dostania się obcych przedmiotów do turbosprężarki. Jeśli turbosprężarka zatrze się, może to spowodować uszkodzenie silnika i będzie trzeba ją wymienić. Ważne jest, abyśmy rozwiązali ten problem jak najszybciej, aby uniknąć dalszych uszkodzeń i drogich napraw.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi