Turbosprężarki są stosowane w wielu samochodach, zarówno w silnikach benzynowych, jak i w silnikach diesla. Turbiny są powszechnie stosowane, aby zwiększyć sprawność jednostek napędowych oraz uzyskać lepsze osiągi przy jednoczesnym obniżeniu poziomu emisji spalin.
Początkowo turbosprężarki były stosowane głównie w pojazdach sportowych. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie wiele różnych marek i modeli samochodów może być wyposażonych w turbosprężarki, a trend stosowania tej technologii stale się rozwija ze względu na korzyści, takie jak np. większa moc silnika, mniejsze zużycie paliwa, czy szybsze przyśpieszenie. Zatem na pytanie, w jakich silnikach jest turbina, odpowiadamy, że mechanizm ten może być zastosowany zarówno w silnikach wysokoprężnych, jak i w benzynie.
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Czy turbo wpływa na mniejsze zużycie paliwa?
Turbosprężarka może wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa w samochodzie. Jeśli turbina jest sprawna, to auto zużywa mniej oleju napędowego w porównaniu z silnikiem o identycznej mocy, a wytworzona moc jest większa. Według badań samochody z turbo mogą zużywać o 10% mniej oleju napędowego, w porównaniu do pojazdów bez tego mechanizmu. Jednakże należy pamiętać, że uszkodzone turbosprężarka może spowodować większe spalanie – jest to jeden z głównych objawów awarii podzespołu.
Do czego służy turbina w samochodzie?
Turbina w autach służy do doładowania silnika, czyli zwiększenia jego mocy bez powiększania jego pojemności. Spaliny z jednostki napędowej trafiają na wirnik, który jest osadzony na jednym wale z kołem kompresji, dzięki czemu wprawia również wspomniane koło w ruch. Koło kompresji jest w sprężarce, która ma za zadanie sprężanie zassanego przez dolot powietrza, a następnie przekazanie go do jednostki napędowej - dzięki temu zwiększa się jej moc. Turbosprężarki są bardzo popularne w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. W silnikach benzynowych turbiny są mniej powszechne, ale zyskują na popularności.
Ile wytrzymuje turbina w benzynie?
Teoretycznie turbina w benzynie powinna dorównać żywotnością silnikowi, czyli wytrzymać około 200 tysięcy kilometrów. W praktyce jednak trwałość podzespołu jest zazwyczaj nieco krótsza. Szacuje się, że wynosi ona około 150 tysięcy kilometrów. Na dokładną wytrzymałość turbosprężarki w silniku benzynowym ma wpływ wiele czynników, m.in.:
1. Styl jazdy- turbina jest bardziej podatna na uszkodzenia podczas dynamicznej jazdy, zwłaszcza z wysokimi obrotami silnika.
2. Olej- komponent jest smarowany olejem silnikowym. Regularna wymiana oleju o odpowiedniej jakości jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego działania turbosprężarki.
3. Czyszczenie układu dolotowego- w układzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które uszkadzają turbo. Regularne czyszczenie układu dolotowego pomaga zapobiec takim usterkom
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze