blog

W jaki sposób rozpędza się wirnik turbosprężarki?

20 grudnia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

W jaki sposób rozpędza się wirnik turbosprężarki?

Strumień spalin wydostających się z silnika przepływa przez turbosprężarkę, co powoduje rozpędzenie się wirnika turbiny do wysokich obrotów. Ten podzespół jest niezmiernie ważny dla aktualnie produkowanych silników spalinowych z układem turbodoładowania, którego działanie znacząco poprawia wydajność jednostki napędowej. Działanie turbosprężarki jest zaskakująco proste – spaliny, które opuszczają silnik przez kolektor wydechowy, wpadają na wirnik turbiny wprawiając go w ruch, a wraz z obracaniem się wirnika, obraca się koło kompresji, które zasysa powietrze z atmosfery i wypycha je w stronę kolektora dolotowego. Warto wiedzieć, że turbina jest bardzo precyzyjnym podzespołem, którego obroty mogą osiągnąć nawet 250 tys./min. Dzięki zastosowaniu turbosprężarki w pojazdach uzyskanie wysokiej wydajności silników o stosunkowo małej pojemności skokowej stało się możliwe.

Turbosprężarki - Turbosprężarka ile daje koni

Zastosowanie turbosprężarki umożliwiło wprowadzenie do produkcji pojazdów z silnikiem, który oferuje lepsze osiągi. Takie podzespoły mają wiele zalet i są przez kierowców doceniane od lat w samochodach użytkowych. Wysoki moment obrotowy oraz ekonomiczność to cechy, które coraz częściej przekonują klientów do zakupu auta z turbiną. Nowoczesne silniki charakteryzują się ograniczoną emisją spalin i niedużym zużyciem paliwa. Turbosprężarka jest w stanie podnieść moc silnika nawet o 40%, jednakże nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby koni mechanicznych, jaką zyskamy dzięki niej.

W jaki sposób rozpędza się wirnik turbosprężarki?

Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Jak działa turbosprężarka w dieslu

W skład turbiny samochodowej wchodzą dwie kluczowe części, czyli turbina oraz sprężarka, które zamontowane są na tej samej osi. Skierowane na turbinę gazy wylotowe jednocześnie napędzają wirnik sprężarki, która z kolei wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Dzięki temu trafia tam większa ilość tlenu, co następnie przekłada się na wzrost mocy silnika. W celu prawidłowego obchodzenia się z tym podzespołem kierowcy powinni pamiętać o kilku ważnych kwestiach, czyli o rozgrzewaniu silnika przed podróżą, studzenie jednostki napędowej po dynamicznej jeździe, używaniu najwyższej jakości olejów, regularnej wymianie filtra powietrza, a także częstym sprawdzaniu poziomu i stanu oleju silnikowego.

Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić?

Budowa i zasada działania turbosprężarki - Turbosprężarka w samochodzie

Turbinę stosuje się głównie w celu zwiększenia mocy silnika. Turbosprężarka jest to podzespół, który w silnikach spalinowych napędzany jest przez gazy wylotowe, czyli spaliny i powoduje zwiększenie ilości powietrza dostarczanego w jednostce czasu do cylindrów. W większości obecnych konstrukcji silników, zarówno wysokoprężnych, jak i benzynowych, stosuje się intercooler, który chłodzi rozgrzane w procesie sprężania powietrze, a to z kolei doprowadzane jest do komory spalania silnika. Warto wiedzieć, że powietrze do turbosprężarki dostarczane jest poprzez filtr powietrza i układ dolotowy.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Wiesiek
2022-12-30 08:07:17
Wirnik turbosprężarki jest rozpędzany przez gazy spalinowe, które są wytwarzane podczas spalania paliwa w silniku. Gazy spalinowe są wtłaczane przez układ wydechowy do komory spalania w turbosprężarce, gdzie oddziałują na wirnik turbiny. Wirnik jest wówczas rozpędzany do wysokiej prędkości, co powoduje, że rozpędza się również wirnik sprężarki. Wirnik sprężarki jest połączony z wirnikiem turbiny za pomocą wałka napędowego, dzięki czemu oba wirniki pracują razem, współdziałając ze sobą. Sprężarka zasysa powietrze z otoczenia i je spręża, a następnie wtłacza do komory spalania silnika. W ten sposób powietrze jest dodatkowo podgrzewane przez spaliny, co zwiększa jego objętość i pozwala silnikowi na uzyskanie większej mocy i momentu obrotowego. Istnieją również inne rodzaje turbosprężarek, takie jak turbosprężarki elektryczne, które są napędzane przez silnik elektryczny zamiast gazów spalinowych. W przypadku takich turbin wirnik sprężarki jest rozpędzany przez silnik elektryczny za pomocą przekładni.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi