
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
W jaki sposób rozpędza się wirnik turbosprężarki?
Strumień spalin wydostających się z silnika przepływa przez turbosprężarkę, co powoduje rozpędzenie się wirnika turbiny do wysokich obrotów. Ten podzespół jest niezmiernie ważny dla aktualnie produkowanych silników spalinowych z układem turbodoładowania, którego działanie znacząco poprawia wydajność jednostki napędowej. Działanie turbosprężarki jest zaskakująco proste – spaliny, które opuszczają silnik przez kolektor wydechowy, wpadają na wirnik turbiny wprawiając go w ruch, a wraz z obracaniem się wirnika, obraca się koło kompresji, które zasysa powietrze z atmosfery i wypycha je w stronę kolektora dolotowego. Warto wiedzieć, że turbina jest bardzo precyzyjnym podzespołem, którego obroty mogą osiągnąć nawet 250 tys./min. Dzięki zastosowaniu turbosprężarki w pojazdach uzyskanie wysokiej wydajności silników o stosunkowo małej pojemności skokowej stało się możliwe.
Turbosprężarki - Turbosprężarka ile daje koni
Zastosowanie turbosprężarki umożliwiło wprowadzenie do produkcji pojazdów z silnikiem, który oferuje lepsze osiągi. Takie podzespoły mają wiele zalet i są przez kierowców doceniane od lat w samochodach użytkowych. Wysoki moment obrotowy oraz ekonomiczność to cechy, które coraz częściej przekonują klientów do zakupu auta z turbiną. Nowoczesne silniki charakteryzują się ograniczoną emisją spalin i niedużym zużyciem paliwa. Turbosprężarka jest w stanie podnieść moc silnika nawet o 40%, jednakże nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby koni mechanicznych, jaką zyskamy dzięki niej.

Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Jak działa turbosprężarka w dieslu
W skład turbiny samochodowej wchodzą dwie kluczowe części, czyli turbina oraz sprężarka, które zamontowane są na tej samej osi. Skierowane na turbinę gazy wylotowe jednocześnie napędzają wirnik sprężarki, która z kolei wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Dzięki temu trafia tam większa ilość tlenu, co następnie przekłada się na wzrost mocy silnika. W celu prawidłowego obchodzenia się z tym podzespołem kierowcy powinni pamiętać o kilku ważnych kwestiach, czyli o rozgrzewaniu silnika przed podróżą, studzenie jednostki napędowej po dynamicznej jeździe, używaniu najwyższej jakości olejów, regularnej wymianie filtra powietrza, a także częstym sprawdzaniu poziomu i stanu oleju silnikowego.

Budowa i zasada działania turbosprężarki - Turbosprężarka w samochodzie
Turbinę stosuje się głównie w celu zwiększenia mocy silnika. Turbosprężarka jest to podzespół, który w silnikach spalinowych napędzany jest przez gazy wylotowe, czyli spaliny i powoduje zwiększenie ilości powietrza dostarczanego w jednostce czasu do cylindrów. W większości obecnych konstrukcji silników, zarówno wysokoprężnych, jak i benzynowych, stosuje się intercooler, który chłodzi rozgrzane w procesie sprężania powietrze, a to z kolei doprowadzane jest do komory spalania silnika. Warto wiedzieć, że powietrze do turbosprężarki dostarczane jest poprzez filtr powietrza i układ dolotowy.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze