Uszkodzony wąż turbiny Objawy
Dobiegający gwizd z okolic turbosprężarki wywołać może również uszkodzony wąż turbiny - objawy, które także będą temu towarzyszyły to nieprawidłowe działanie siłownika. Siłownik reguluje ciśnienie doładowania oraz wprawia w ruch sztangę, a ta z kolei otwiera lub zamaka łopatki zmiennej geometrii. Rozszczelnienie turbiny - objawy to również spadek mocy, nierówna praca samochodu – nie należy bagatelizować wymiennych objawów, ponieważ jazda z uszkodzoną turbiną doprowadzić może do uszkodzenia silnika.
Zatarta turbina Objawy
Zatarcie turbiny, a dokładniej zatarcie łopatek zmiennej geometrii, objawia się przechodzeniem samochodu w tryb awaryjny podczas wciskania pedału gazu. Spowodowane jest słabym ciśnieniem oleju lub też brakiem smarowania. Dochodzi wtedy do ścierania się ze sobą metalowych elementów, wytwarzają się opiłki, które blokować mogą przewody, a także mogą spowodować uszkodzenie podzespołów turbosprężarki, jak i samego silnika.
Przyczyną zablokowanego układu VNT jest także odkładający się na wspomnianym mechanizmie nagar, który blokuje regulację kąta pochylenia łopatek zmiennej geometrii. Zalecamy przeprowadzanie regularnej diagnostyki polegającej na:
- sprawdzeniu poziomu oleju;
- sprawdzeniu prawidłowego działania aktuatora;
- sprawdzenie prawidłowego działania zaworu N75 oraz czujnika ciśnienia doładowania.
Jak sprawdzić czy turbina jest sprawna? Można pokusić się o przeprowadzenie diagnostyki komputerowej w samochodzie, pozwoli to na odczyt ewentualnych błędów zapisanych w komputerze samochodu, a także odczyt takich parametrów, jak ciśnienie doładowania, zanieczyszczenie filtra DPF/FAP czy temperatura spalin.
Dodaj komentarz

Komentarze
Uszkodzenie węża turbiny może objawiać się w następujący sposób:
Spadek mocy silnika: jeśli wąż jest uszkodzony, może dochodzić do utraty ciśnienia doładowania, co skutkuje spadkiem mocy silnika.
Błąd komputera samochodu: uszkodzenie węża turbiny może powodować błąd w komputerze samochodu, sygnalizujący problem z układem doładowania.
Dymienie silnika: jeśli wąż jest przeciekający, może dochodzić do przedostawania się oleju do układu doładowania, co skutkuje dymieniem silnika.
Błąd w działaniu turbosprężarki: uszkodzenie węża może prowadzić do braku lub niedostatecznego ciśnienia doładowania, a co za tym idzie do nieprawidłowego działania turbosprężarki.
Aby uniknąć uszkodzenia silnika i zapewnić bezpieczeństwo jazdy, ważne jest, aby uszkodzony wąż turbiny został natychmiast naprawiony lub wymieniony przez wykwalifikowanego mechanika.
Dobra rada - jesli nie wiesz, jak sprawdzic, czy turbina jest sprawna to oddaj ja do serwisu. Na pewno nie warto tego bagatelizowac. Dobrze, ze sa wypisane objawy awarii, bo moze byc to pomocne dla wielu kierowcow!