W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Podróż z uszkodzoną turbiną w benzynie zdecydowanie obniża komfort jazdy – następuje spadek osiągów pojazdu, ale również doprowadzić może do poważnych awarii jednostki napędowej. Wiesz, jakie są objawy uszkodzenia turbiny w benzynie? Typowym objawem jest głośna praca turbosprężarki – charakterystyczny gwizd, świst lub metaliczny dźwięk ścierających się ze sobą metalowych elementów. Innymi objawami są: znaczny ubytek oleju silnikowego, kłęby dymu wydobywające się z układu wydechowego oraz wyczuwalny zapach spalonego oleju. Przypominamy, że w przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów wskazujących na awarię turbo, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem specjalizującym się w naprawie i regeneracji turbosprężarek. Jazda z uszkodzoną turbiną spowodować może poważne i nieodwracalne uszkodzenia nie tylko samej turbiny, ale również i silnika.
1. Przyczyny uszkodzenia turbiny
W większości przypadków główną przyczyną problemów z układem turbodoładowania jest brak wystarczającej wiedzy właściciela pojazdu. Zaniedbanie w postaci braku wystarczającej ilości oleju spowodować może, że dojdzie do zatarcia wirnika turbiny, a nawet przegrzania turbosprężarki. W przypadku problemów z olejem dochodzić może także to takiej sytuacji, jak jego skoksowanie. Spowodowane to może być nieprawidłową eksploatacją pojazdu:
- gwałtowne gaszenie pojazdu po dynamicznej jeździe,
- brak cyklicznej wymiany oleju oraz filtrów,
- stosowanie olejki silnikowego i filtrów gorszej jakości.
Również zanieczyszczenia oleju, jak i jego niskie ciśnienie wpłynąć może negatywnie na turbosprężarkę, a także silnik.
Niesprawność turbo spowodowana może być także nieumiejętnie przeprowadzonymi modyfikacjami: nieprawidłowo dobrany program czy też źle przeprowadzona regulacja turbiny.
Zdarzają się sytuacje, że awarii może ulec także nowo zakupiona turbosprężarka lub turbo po regeneracji. Przyczyną tego zazwyczaj jest nieprzestrzeganie zaleceń poregeneracyjnych. Przed montażem turbo należy nie tylko usunąć problem, który spowodował jej awarię, ale też przeczyścić układ turbodoładowania, wymienić stare uszczelki na nowe oraz zalać turbo świeżym olejem silnikowym.
Czy wiesz, jak sprawdzić, czy Twoja turbina jest sprawna?
Jednym ze sposobów na to jak sprawdzić, czy turbo jest sprawne i który możesz przeprowadzić we własnym zakresie pod warunkiem, że dysponujesz wystraszającą wiedzą w dziedzinie motoryzacji, jest obserwacja pracy samochodu oraz weryfikacja układu turbodoładowania.
Głośna praca turbo, wątpliwa praca jednostki napędowej oraz wspominane wyżej objawy to najczęstsze oznaki awarii turbo. Innym wskaźnikiem może być plama oleju pod podwoziem lub ślady oleju na przewodach. W takich ewentualnościach liczy się czas. Zwlekanie nie tylko spowoduje większą i poważniejszą awarię, ale również narazić może właściciela pojazdu na dodatkowe koszty związane z naprawą.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze